Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Chiny pozostają światowym liderem w imporcie ropy naftowej

4
Podziel się:

Mimo tego ocenia się, że światowe zapotrzebowanie na ropę naftową w następnym roku będzie niższe od obecnego poziomu produkcji.

Chiny pozostają światowym liderem w imporcie ropy naftowej
(Kool Cats Photography over 6 Million Views/CC/Flickr)

Według danych chińskich służb celnych, w czerwcu import ropy do Chin był na poziomie 36,11 mln ton. To oznacza, że każdego dnia druga największa gospodarka świata wchłaniała z zagranicy 8,79 mln baryłek surowca.

To oznacza spadek importu o niecałe 3 proc. w stosunku do statystyk z maja. Niemniej, był to wynik aż o 17,9 proc. wyższy niż w czerwcu ubiegłego roku, który umocnił Chiny na pozycji największego importera ropy naftowej na świecie.

Na drugim miejscu w tym zestawieniu znajdują się Stany Zjednoczone, które w ostatnich tygodniach importowały niecałe 8 mln baryłek ropy dziennie.

- Warto pamiętać, że w maju import ropy naftowej do Państwa Środka był drugim największym w historii, więc mimo spadku w ciągu miesiąca, czerwcowy wynik wciąż jest duży - komentuje Dorota Sierakowska, ekspertka Domu Maklerskiego BOŚ.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku Chiny importowały łącznie 212 mln ton ropy naftowej, czyli około 8,55 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 13,8 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 roku.

Sierakowska zwraca uwagę na to, że o ile czwartkowe dane z Chin raczej wspierają wzrosty notowań ropy, to już sytuacja na globalnym rynku tego surowca wciąż przemawia za możliwością dalszych obniżek cen. Głównie za sprawą rosnącej produkcji ropy naftowej w USA oraz utrzymującego się dużego eksportu tego surowca z krajów OPEC.

W czwartek przed południem za baryłkę ropy (około 159 litrów) na giełdzie w Nowym Jorku trzeba było zapłacić ponad 45 dolarów. To oznacza przecenę o prawie 2 proc. w porównaniu z maksymalnymi notowaniami ropy w środę. Tego dnia upubliczniony został raport na temat stanu zapasów surowca, które w ciągu tygodnia zmniejszyły się dwukrotnie mocniej od prognoz.

Cena baryłki ropy w USA na przestrzeni ostatnich miesięcy

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 7,56 mln baryłek, a więc o 1,5 proc. do poziomu 495,35 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ponadto, jak wynika ze wstępnych prognoz OPEC na 2018 rok opublikowanych w środę, pomimo cięć w produkcji, kartel wciąż wydobywa zbyt dużo surowca, a zapotrzebowanie na ropę naftową w następnym roku będzie niższe od obecnego poziomu produkcji. Mimo usilnych starań państw OPEC w ograniczeniu zapasów, w pierwszej połowie 2017 roku produkcja kartelu przekroczyła popyt na rynku - wynika z raportu opublikowanego przez grupę.

Raport wskazuje, że cięcia nie są wystarczające, co mogłoby wyjaśniać brak znaczących wzrostów cen ropy naftowej w konsekwencji wprowadzenia planu OPEC. Jak wynika z danych, mimo zobowiązania do ograniczeniu wydobycia, podaż surowca przez kartel jest wciąż zbyt wysoka - nadpodaż sięga około 700 tys. baryłek dziennie w pierwszej połowie roku.

Ma ogromne znacznie dla światowej gospodarki i wielokrotnie była przyczyną konfliktów. Skąd w ogóle wzięła się ropa naftowa? Gdzie powstał pierwszy na świecie szyb? Oto kilka ciekawostek na temat oleju skalnego, o których mogłeś nie wiedzieć!

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
adere
6 lat temu
[QUOTE] Raport wskazuje, że cięcia nie są wystarczające, co mogłoby wyjaśniać brak znaczących wzrostów cen ropy naftowej w konsekwencji wprowadzenia planu OPEC. Jak wynika z danych, mimo zobowiązania do ograniczeniu wydobycia, podaż surowca przez kartel jest wciąż zbyt wysoka - nadpodaż sięga około 700 tys. baryłek dziennie w pierwszej połowie roku." Czyta kiedy kolo SWOJE ZALOSNE wypociny ??!!! Chyba nie bo dzis po kilku miesiacach od tychy "rewelek" ropa brent przekracza 70 baksikow [/QUOTE]
rage
7 lat temu
nasz kraj w rankingu patologi jest przynajmniej wysoko
NWO
7 lat temu
Inną miarą mierzyłbym zagrożenie . Chiny nie zagrażaja innym krajom i nie mają zapędów do wojny ( szykój się na wojnę jak chcesz mieć pokój ) . Na ludzi uczciwych zawsze będzie nagonka , bo oni swoją postawą są zagrożeniem szemranych interesów bandytów spod znaku " spadającej z bombowców demonkracji " . Wiemy o co chodzi i co jeszcze Nam nie pozwala być uczciwymi ? CHYTROŚĆ ( O MÓJ BOŻE NIE WYTRZYMAM , on ma a ja nimam ).
pedałując do ...
7 lat temu
Bo na limuzyny się przesiedli a na rowery my.