Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ropa naftowa pod wpływem sytuacji na Bliskim Wschodzie

0
Podziel się:

Surowiec zanotował dziś spadek ceny.

Ropa naftowa pod wpływem sytuacji na Bliskim Wschodzie
(Karlnaundorf/Dreamstime)

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu ocen, że zagrożenie dla dostaw ropy z krajów Bliskiego Wschodu maleje - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,71 USD, po zniżce o 64 centy.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 86 centów, do 102,67 USD za baryłkę.

Oddziały kurdyjskie wspomagane przez lotnictwo USA odbiły w niedzielę z rąk dżihadystów największą w Iraku zaporę wodną na Tygrysie koło Mosulu. Przywódcy Państwa Islamskiego, wg _ Time'a _, rozważali jej zniszczenie w celu zalania Bagdadu.

Gdyby dżihadystom udało się zniszczyć zaporę wodna koło Mosulu, fala która dotarłaby z północy do stolicy Iraku leżącej nad Tygrysem, miałaby kilka metrów wysokości. Zbiornik wodny pod Mosulem zaopatruje w wodę znaczną część Iraku, a elektrownia wodna na zaporze ma strategiczne znaczenie dla kraju.

Naloty na cele wojskowe Państwa Islamskiego Amerykanie rozpoczęli 8 sierpnia. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Ibrilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami.

W większości są to jazydzi, niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię, mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.

_ - Sytuacja w Iraku to jednak nadal temat, któremu będą przyglądać się rynki _ - mówi Ric Spooner, strateg CMC Markets w Sydney.

Irak jest drugim w OPEC największym producentem ropy naftowej. W lipcu produkcja ropy w tym kraju wynosiła 3 mln baryłek dziennie - wynika z danych agencji Bloomberg.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)