Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turkmenistan ma gigantyczne złoża gazu

0
Podziel się:

Odkryte zasoby to 21,2 bln metrów sześciennych surowca.

Turkmenistan ma gigantyczne złoża gazu
(Seesea/Dreamstime)

Turkmenistan ma drugie co do wielkości na świecie złoża gazu - wynika z opublikowanych w Aszchabadzie danych niezależnej brytyjskiej firmy audytorskiej Gaffney, Cline and Associates (GCA). Zasoby Południowego Jolotanu to 21,2 bln metrów sześciennych.

Zasoby tego złoża, rozciągającego się na przestrzeni ok. 3 tys. km kwadratowych na południowy wschód od stolicy, Aszchabadu, mogą okazać się nawet jeszcze większe - powiedział przedstawiciel firmy Jim Gillett.

Prognozowana w 2008 roku przez GCA wielkość złoża plasowała Południowy Jolotan na szóstym miejscu na świecie. Drugie, mniejsze turkmeńskie złoże gazu - Jaszlar - ocenia się na 5 bln metrów sześciennych.

Największym złożem gazu ziemnego na świecie jest Południowy Pars pod dnem Zatoki Perskiej, podzielony między Iran i Katar. Gillett dodał, że gaz z Południowego Jolotanu może popłynąć stamtąd już za trzy lata.

Według GCA obfitość złoża pozwoli, by Turkmenistan stał się wielkim dostawcą gazu do Europy i Chin. Turkmenistan już teraz sprzedaje gaz do Chin, Rosji i Iranu. Jest również zdecydowany na eksport do Afganistanu, Pakistanu i Indii.

Pod koniec 2009 roku turkmeński rząd rozpoczął przemysłową eksploatację gazu ze złoża Południowy Jolotan i podpisał kontrakty na jego wydobycie z firmami z Korei Południowej, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich o łącznej wartości 9,7 mld dolarów. Na eksploatację Południowego Jolotanu najwyższą pożyczkę obiecały Turkmenistanowi Chiny - 8,1 mld dolarów.

Aszchabad spodziewa się, że jego łączna produkcja gazu do 2030 roku wyniesie 230 mld metrów sześciennych rocznie, z czego będzie eksportować 180 mld metrów sześciennych.

_ - Turkmeńskie zasoby gazu są większe niż może wynieść potencjalne zapotrzebowanie w dającej się przewidzieć przyszłości ze strony Chin, Rosji, Iranu czy Europy _ - powiedział Gillett.

Gaz z południowego Jolotanu ma być kierowany głównie do Chin, siecią gazociągów o długości blisko 2 tys. kilometrów przez Azję Środkową do Sinkiangu w północno-zachodnich Chinach.

Chiny w zeszłym roku, pierwszym od osiągnięcia przepustowości przez rurociąg, otrzymały ponad 4 mld metrów sześciennych gazu. Turkmenistan mówi, że w tym roku dostawy gazu do Chin wzrosną do 17 mld metrów sześciennych, a w 2012 roku do 20 mld. Oba kraje planują, że stopniowo dostawy turkmeńskiego gazu do Chin wyniosą 60 mld metrów sześciennych rocznie, co odpowiada ponad 60 procentom krajowego wydobycia tego surowca w Chinach w 2010 roku.

Jak dotąd eksport gazu do Europy napotyka brak infrastruktury, a rurociąg do Chin nie jest jeszcze zyskowny, ponieważ Turkmenistan spłaca na razie w surowcu koszty sfinansowania przez Chiny budowy tej rury - mówi analityk Andrew Neff.

Według wielu analityków eksport gazu do Europy stwarza Turkmenistanowi perspektywy największych dochodów, ale jednocześnie trasy przesyłowe są najsłabiej opracowane, a ich realizacja stawia największe wyzwania techniczne.

Teoretycznie gaz z Południowego Jolotanu może być dostarczany na wybrzeże Morza Kaspijskiego planowanym rurociągiem _ Wschód-Zachód _ i dalej przez morze do Azerbejdżanu, gdzie łączyłby się z planowanym _ Korytarzem Południowym _ do Europy.

O gazie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/olbrzymie;zloza;gazu;ruszaja;odwierty,26,0,887578.html) Olbrzymie złoża gazu? Ruszają odwierty Tuż pod Kutnem kończy się przygotowanie terenu. Będzie to jedno z najgłębszych poszukiwań gazu w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t156959.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fakty;i;mity;o;gazie;lupkowym;rachunki;nizsze;o;polowe,90,0,916314.html) Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)