Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyprawa po gaz. Tusk negocjuje w Kuwejcie i Katarze

0
Podziel się:

Surowiec z Azji ma trafiać do gazoportu, który powstanie w Świnoujściu.

Wyprawa po gaz. Tusk negocjuje w Kuwejcie i Katarze
(PAP/EPA)

Surowiec z Azji ma trafiać do gazoportu, który powstanie w Świnoujściu. Dzięki temu, Polska ma zmniejszyć energetyczną zależność od importu gazu z Rosji.

Może się jednak okazać, że zamiast planowanej dywersyfikacji, będziemy okrężną drogą i drożej sprowadzać gaz od Gazpromu, obecnego głównego dostawcy.

Na ponad 14 miliardów metrów sześciennych gazu, jaki rocznie zużywają Polacy, prawie dwie trzecie sprowadzamy z Rosji. Budowa terminalu skroplonego gazu LNG, czyli tzw. gazoportu i zwiększenie wydobycia krajowego ma zmienić te proporcje.

Plany PGNiG, jakie spółka ogłosiła w tym miesiącu, zakładają, że w ciągu sześciu lat import ze wschodu będzie stanowił 40 procent zużywanego w Polsce gazu. 30 procent potrzeb ma zaspokoić import z innych niż rosyjskie. Tyle samo gazu PGNiG zamierza wydobywać samodzielnie.

Polska ma mieć również ponad dwukrotnie większe rezerwy gazu niż dzisiaj. Teraz krajowe zapasy, w przypadku przerwania dostaw surowca z importu, wystarczyły by na około 40 dni.

źródło: PGNiG, 2008 i 2015 - prognoza

W Katarze i Kuwejcie premierDonald Tuskrozmawia o dostawach arabskiego gazu do gazoportu w Świnoujściu. Na ten sam temat ma negocjować również na początku przyszłego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Szef rządu nie podpisze żadnych kontraktów, ale liczy na uzyskanie rządowych gwarancji tych krajów na sprzedaż surowca Polsce. Jeśli mu się uda, szczegółami umów będą mogły zająć się polskie spółki gazowe.

Gazoport - inwestycja strategiczna

Terminal LNG w Świnoujściu rocznie będzie mógł przyjąć 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu, co powinno zaspokoić około jednej szóstej krajowych potrzeb. Jak zapewnia PGNiG, docelowo, w razie potrzeby, gazoport ma mieć możliwość podniesienia przepustowości nawet do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie.

| Ile będzie kosztował polski gazoport |
| --- |
| Budowa terminalu LNG wyceniana jest na 400 milionów euro. Na jego terenie staną dwa zbiorniki, które jednorazowo pomieszczą 320 tysięcy metrów sześciennych gazu. |

Według _ Gazety Prawnej _rząd chce doprowadzić do uruchomienia gazoportu jeszcze w trakcie tej kadencji, choć jeszcze dwa miesiące temu wiceminister gospodarkiAdam Szejnfeldmiał poważne wątpliwości, czy realnym terminem będzie choćby rok 2014.

W sierpniu Rada Ministrów uchwaliła, że w związku z koniecznością dywersyfikacji dostaw surowca, gazoport jest inwestycją strategiczną i _ powinien zostać uruchomiony jak najszybciej _. Dlatego państwowa firma Gaz-System przejmuje od PGNiG wszystkie udziały w spółce budującej gazoport, a polska delegacja w Katarze będzie przyglądać się, jak funkcjonuje podobna instalacja w Ras Laffa.

Nie uciekniemy przed Rosją?

Tymczasem może się okazać, że bliskowschodni kierunek wcale nie będzie oznaczać energetycznego uniezależnienia Polski od Rosji. Pod koniec października trzej najwięksi producenci gazu na świecie - Iran, Katar i właśnie Rosja - zapowiedzieli ścisłą współpracę i powołanie wspólnej firmy, która zajmie się wydobyciem i skraplaniem gazu ze swoich złóż, które stanowią około 60 procent światowych zapasów tego surowca.

Jeśli najwięksi producenci gazu ostatecznie utworzą zapowiadany gazowy kartel wzorowany na OPEC, może okazać się, że z Kataru do Polski popłynie gaz z irańskich złóż Gazpromu.

LNG to energetyczna przyszłość?

Polscy eksperci o szansach powodzenia krajowego terminalu LNG wypowiadają się sceptycznie. Andrzej Szcześniak, ekspert rynku paliw powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że choć Katar jest największym producentem i eksporterem gazu LNG, nasze handlowe kontakty z państwami arabskimi często kończą się na zapowiedziach.

POSŁUCHAJ EKSPERTA RYNKU PALIW:

Dźwięk: IAR

Świat nie ma jednak wątpliwości, że LNG to energetyczna przyszłość. Podczas tegorocznej konferencji _ The Offshore Norden Seas 2008 _ w Norwegii Jean-Marc Hosanski, wiceprezes francuskiego koncernu energetycznego Total, przypominał, że światowa produkcja tego paliwa rośnie rocznie o około 7 procent. Zapotrzebowanie na LNG wzrasta nawet pięciokrotnie szybciej niż zapotrzebowanie na ropę. W ciągu siedmiu lat LNG ma stanowić 15 procent całego rynku gazu na świecie.

| Co to jest LNG |
| --- |
| LNG (ang. Liquefied Natural Gas) to gaz ziemny, skroplony pod wpływem ciśnienia i temperatury -160°C. Ma objętość mniejszą około 600 razy niż w stanie naturalnym. Dzięki temu łatwiej i taniej go transportować i magazynować. Przed wykorzystaniem LNG jest poddawany procesowi regazyfikacji, czyli ponownego przekształcenia w gaz poprzez ogrzanie. Handel skroplonym gazem ziemnym prowadzony jest w ramach projektów LNG, zwanych _ łańcuchami LNG _. Składają się na nie rurociągi pompujące gaz ze złoża do instalacji skraplających, terminale załadunkowe, tankowce i terminale rozładunkowe. źródło: PLNG |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)