Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawca inteligentnych liczników żąda od Energi zapłaty 174 mln zł

8
Podziel się:

Sprawa trafiła do sądu. Na razie strony sporu są daleko od porozumienia.

Dostawca inteligentnych liczników żąda od Energi zapłaty 174 mln zł
(mat. prasowe Energa Operator)

Miał to być największy projekt inwestycyjny wdrażający inteligentne liczniki energii elektrycznej w Polsce. Sprawa trafiła jednak do sądu, a trzecia największa grupa energetyczna w Polsce, a dokładniej jej spółka zależna, ma zapłacić 174 mln zł odszkodowania dostawcom. Przynajmniej tego domaga się jeden z nich.

Firmy Arcus i T-Matic, które miały dostarczyć do spółki Energa-Operator ponad 410 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej, domagają się zapłaty 174,11 mln zł. Ma to być rekompensata za utratę zysków spółek w wyniku bezprawnych ich zdaniem działań Energi.

Według Arcusa, zawinione i bezprawne działanie Energa-Operator polega w szczególności na wadliwym ukształtowaniu zamówienia publicznego, na podstawie którego zawarte zostały umowy polegające na dostarczeniu liczników i ich obsługi.

"Ponadto Energa-Operator w sposób niezasadny i bezprawny doprowadziła do naliczenia kar umownych oraz ponosi również odpowiedzialność za brak zapłaty za wykonane prace dodatkowe. Powyższe działania i zaniechania rzutowały następnie na proces prowadzenia przez spółkę działalności gospodarczej, przekładając się na konkretną wartość utraconego zysku spółki" - czytamy w komunikacie.

Kontrakt ma związek z wrażanymi w kraju zapisami unijnych dyrektyw, które wymagają instalacji inteligentnych liczników prądu. Zgodnie z pierwotnymi założeniami do 2020 roku 80 proc. odbiorców energii w Polsce pobierających prąd od każdego dostawcy będzie musiało mieć zainstalowane takie urządzenie.

Spór między konsorcjum spółek Arcus oraz T-matic Systems a Energa-Operator trwa od października 2015 roku. To największe wdrożenie inteligentnych liczników energii elektrycznej (tzw. smart metering) w Polsce i jedno z największych w Europie. Strony nie mogły dojść do porozumienia w zakresie zakończenia projektu i jego finalnego rozliczenia, dlatego sprawa trafiła do sądu. W maju strony sporu informowały o rozpoczęciu rozmów, które miały doprowadzić do ugodowego rozwiązania. Jak widać, do porozumienia jest daleko.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
bobekczikita
7 lat temu
po co stawali do przetargu i podpisali taką umowę niech się teraz bujają wiedzieli co podpisują :P a dla energi tylko brawo :P
vikac
7 lat temu
czy sa w Polsce jakies przetargi przy ktorych nie bylo by jakis mega walow? a zwlaszcza rzy ktorych tych walow nie robily by spolki skarbu Panstwa Polskiego? rece opadaja
TomX
7 lat temu
Dziękuję że napisaliscie czego dotyczy spór!
gros
7 lat temu
i tak dziala konsorcjum i tak bedzie z CETA bedziemy za wszystko tylko placic ,nawet za żarcie GMO bez oznakowan ,ja tego nie chce jak wiekszosc Polakow ,juz i tak dosyc umieramy na raka
Eye
7 lat temu
PO puściło znów bąka?... ;)