Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka nie poda się do dymisji

0
Podziel się:

-Jakbym wiedział, że jestem podsłuchiwany to bym wyłuszczał swoje poglądy w sposób bardziej wyraźny - powiedział Marek Belka

Marek Belka
Marek Belka (Stanisław Kowalczuk/East News)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała dziś o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główna stopa w dalszym ciągu wynosi więc 2,5 procent. Posiedzenie z pewnością było jednak emocjonujące. Powód? Niepochlebne wypowiedzi Marka Belki na temat Jerzego Hausnera oraz kontrowersyjna nowela ustawy o NBP.

aktualizacja 16:20

- _ Prawdopodobny scenariusz to utrzymanie wzrostu PKB a nie jego przyspieszanie _ - powiedział na konferencji prasowej Marek Belka. - _ W Polsce nie ma ryzyka przedłużonej deflacji _ - skomentował Belka.

Rada Polityki Pieniężnej usunęła z lipcowego komunikatu ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione do końca trzeciego kwartału 2014 r. - wynika z komunikatu po lipcowym posiedzeniu Rady. W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie bardzo niska i może przejściowo obniżyć się poniżej zera.

_ Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uwarunkowane napływającymi informacjami wpływającymi na ocenę perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w średnim okresie _ - napisano w komunikacie po lipcowym posiedzeniu RPP. _ W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie bardzo niska i może przejściowo obniżyć się poniżej zera. W kolejnych kwartałach trwające ożywienie gospodarcze oraz poprawa sytuacji na rynku pracy powinny sprzyjać stopniowemu wzrostowi inflacji i przybliżaniu się jej do celu w horyzoncie projekcji _ - dodano.

W porównaniu z czerwcem, Rada usunęła z komunikatu ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione do końca trzeciego kwartału 2014 r. Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej.

_ Inflacja w 2015 roku z 50 procentowym prawdopodobieństwem - przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie - znajdzie się w przedziale 0,5-2,1 proc., a dynamika wzrostu PKB w przedziale 2,6-4,5 procent _ - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

_ Zgodnie z lipcową projekcją z modelu NECMOD – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 13 czerwca 2014 r. (cut-off date dla projekcji) – inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,1-0,4 proc. w 2014 r. (wobec 0,8-1,4 proc. w projekcji z marca 2014 r.), 0,5-2,1 proc. w 2015 r. (wobec 1,0-2,6 proc.) oraz 1,3-3,1 proc. w 2016 r. (wobec 1,6-3,3 proc.) _ - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

_ Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,2-4,1 proc. w 2014 r. (wobec 2,9-4,2 proc. w projekcji z marca 2014 r.), 2,6-4,5 proc. w 2015 r. (wobec 2,7-4,8 proc.) oraz 2,3-4,5 proc. w 2016 r. (wobec 2,3-4,8 proc.) _ - dodano.

Haunser nie będzie rezygnował

Jak donosi PAP, według dwóch niezależnych zbliżonych do NBP Jerzy Hausner nie zamierza rezygnować z członkostwa w Radzie Polityki Pieniężnej w związku z ujawnieniem nagranych rozmów. Poważne wątpliwości Hausnera może jednak budzić kwestia noweli ustawy o NBP i ograniczenia kompetencji RPP.

Spekulacje o możliwej rezygnacji Hausnera pojawiły się w związku z ujawnionym przez tygodnik _ Wprost _ nagraniem rozmowy prezesa NBP Marka Belki i szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza o możliwym wsparciu banku dla stabilizowania sytuacji gospodarczej. PAP rozmawiała z informatorami we wtorek, po pierwszym dniu posiedzenia decyzyjnego RPP.

_ - Myślę, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku. Nie ma tu żadnego problemu _ - powiedziała pierwsza osoba. Druga osoba w podobnym tonie potwierdziła te informacje. _ - Jest jednak jeszcze kwestia ustawy o NBP _ - dodało jedno ze źródeł.

W opinii źródeł PAP poważne wątpliwości zarówno Hausnera, jak i innych członków RPP może budzić kwestia nowelizacji ustawy o NBP. Wątpliwości te miałyby dotyczyć m.in. znacznego ograniczenia kompetencji RPP związanego z rezygnacją z przyjmowania przez Radę Polityki Pieniężnej rocznego sprawozdania finansowego NBP czy kwestia wyodrębnienia instrumentów na rzecz zapewnienia stabilności krajowego systemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej i związane z tym ustalanie wysokości stóp procentowych kredytów służących realizacji zadań stabilnościowych nie przez RPP, a przez zarząd NBP.

W ujawnionej w połowie czerwca rozmowie Belki z Sienkiewiczem brał także udział szef gabinetu prezesa NBP Sławomir Cytrycki. Szef MSW rozmawia z prezesem NBP o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Belka w zamian za ewentualne wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. W trakcie rozmowy padają niepochlebne słowa o Radzie Polityki Pieniężnej oraz o Hausnerze.

Po jednodniowym posiedzeniu roboczym 17 czerwca członkowie Rady Polityki Pieniężnej wydali oświadczenie, w którym pozytywnie oceniają dotychczasową bardzo dobrą współpracę z prezesem NBP. Rada Polityki Pieniężnej ubolewa, że wypowiedzi prezesa NBP, zarejestrowane poprzez nielegalny podsłuch, mogą sprawiać wrażenie, że przewodniczący RPP włączył się w polityczny cykl wyborczy. Zdaniem RPP takie zaangażowanie byłoby niedopuszczalne. Rada Polityki Pieniężnej zapewnia w oświadczeniu, że z taką samą determinacją jak dotychczas będzie dbać o wartość polskiego pieniądza. W posiedzeniu nie uczestniczyli Adam Glapiński oraz Jerzy Hausner.

RPP zdecydowała. Stopy procentowe bez zmian

Przed dzisiejszymi decyzjami ekonomiści spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie. Eksperci przypominali deklarację Rady, że wysokość stóp nie zmieni się do końca września.To nie oznacza jednak, że posiedzenie będzie mało interesujące.

Analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj wskazuje, że członkowie RPP zapoznają się z najnowszymi prognozami dotyczącymi inflacji i wzrostu PKB. Poza tym, według eksperta, ciekawe będą komentarze dotyczące przebiegu rozmów podczas posiedzenia Rady.

Łukasz Bugaj zastanawia się też, jak będzie się układała współpraca członków Rady z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką po aferze podsłuchowej. W ujawnionych nagraniach Marek Belka wypowiedział się na temat RPP w niepochlebny sposób.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 2,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński chce dymisji rządu Donalda Tuska Szef największej partii opozycyjnej zabrał głos po raz pierwszy od wybuchu afery podsłuchowej.
Kto i w jakim celu nagrał szefa NBP i MSW? Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oceniła, że tego typu rozmowy nie powinny mieć miejsca.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)