Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WWK wzrósł o 1,2 pkt m/m w II, ale wciąż nie wiadomo, czy poprawa potrwa

0
Podziel się:
BIEC: WWK wzrósł o 1,2 pkt m/m w II, ale wciąż nie wiadomo, czy poprawa potrwa

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym wzrósł o blisko 1,2 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. BIEC zwraca uwagę, że wciąż nie ma pewności, na ile pozytywne sygnały z ostatnich dwóch miesięcy są zapowiedzią trwałej poprawy koniunktury.

"Był to drugi z rzędu miesiąc nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika, po trwającym ponad rok marazmie. Ciągle trudno ocenić, na ile pozytywne sygnały z ostatnich dwóch miesięcy są zapowiedzią trwałej poprawy koniunktury i przyspieszonego wzrostu gospodarki, na ile zaś jest to efekt zwiększonej w ostatnich miesiącach konsumpcji indywidualnej, o czym świadczą dane na temat sprzedaży detalicznej" - czytamy w raporcie.

Korzystnie na aktywność przedsiębiorstw wpływało również w ostatnim czasie osłabienie złotego, zwiększając konkurencyjność polskiej oferty handlowej i ułatwiając przedsiębiorcom eksport.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w lutym br. trzy poprawiły się, cztery pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego i jedna uległa pogorszeniu. Najsilniej do wzrostu całego wskaźnika przyczyniły się dwie składowe: tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych oraz notowania spółek na warszawskiej giełdzie, podano także.

"W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zwiększał się napływ zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórczego. Dotyczyło to głównie zamówień trafiających na krajowy rynek, w nieco mniejszym stopniu zamówień eksportowych. W tym drugim przypadku na razie możemy mówić o wyhamowaniu niekorzystnej tendencji do kurczenia się zamówień zagranicznych. Największą poprawę w napływie zamówień odnotowały w ostatnich miesiącach przede wszystkim przedsiębiorstwa produkujące trwałe dobra konsumpcyjne, w tym zwłaszcza producenci sprzętu elektronicznego oraz przemysłu samochodowego. Znaczącą poprawę odnotowano również wśród przedsiębiorstw farmaceutycznych" - czytamy w raporcie.

O kurczącym się portfelu zamówień informują najczęściej producenci odzieży i tekstyliów oraz przedsiębiorstwa przetwarzające metale. Nie widać na razie ożywienia w napływie zamówień na dobra inwestycyjne, podało także Biuro.

"Zapasy wyrobów gotowych pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego, co może świadczyć o krótkookresowym wzroście zamówień i braku wiary wśród przedsiębiorców w trwałość tej poprawy. Zazwyczaj, przedsiębiorcy, kiedy nabierają pewności co do pozytywnych i trwałych tendencji po stronie popytu na ich wyroby, zwiększają poziom zapasów wyrobów gotowych aby w ten sposób zagwarantować odbiorcom ciągłość i terminowość dostaw" - wskazano także w materiale.

Drugi miesiąc z rzędu poprawiają się oceny przedstawicieli przedsiębiorstw na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach. Ciągle jednak utrzymuje się blisko 5% przewaga przedsiębiorstw odczuwających pogarszający się stan finansów. Pomimo poprawy, obecne oceny są ciągle gorsze od tych formułowanych wiosną 2016. Wzrost zamówień i produkcji trwa na razie zbyt krotko aby zaowocował lepszymi wynikami finansowymi, zwłaszcza że w ostatnim czasie nastąpił wzrost kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Rosły przede wszystkim koszty zatrudnienia, drożały surowce oraz zwiększały się koszty utrzymania i remontów maszyn i urządzeń, napisało BIEC.

Oceny ogólnej sytuacji w zarządzanych firmach nie zmieniły się w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, a niewielka ich poprawa ze stycznia br. nie przełamała dominującej w ostatnich dwóch latach stagnacji nastrojów, kiedy to odsetek menedżerów informujących o poprawie ogólnej kondycji firm był niemal równy odsetkowi menedżerów odczuwających pogorszenie tej sytuacji, podsumowano w raporcie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)