Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WWK wzrósł o 2 pkt m/m w V, nastrojów przedsiębiorców poprawiają się

0
Podziel się:
BIEC: WWK wzrósł o 2 pkt m/m w V, nastrojów przedsiębiorców poprawiają się

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju wzrósł o 2 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. BIEC zwraca uwagę, że ponowny wzrost wskaźnika wynika przede wszystkim z silnej poprawy portfela zamówień w przedsiębiorstwach.

"Ostatnio raportowane dane na temat wielkości produkcji i sprzedaży detalicznej były nieco gorsze od tych z lutego i marca br. Wynikało to głównie z wyjątkowo małej liczby dni roboczych w kwietniu. Z drugiej jednak strony, nadzwyczajne wzrosty produkcji i sprzedaży w miesiącach poprzednich, mogły nastąpić w efekcie kumulacji konsumpcji, co w najbliższej przyszłości będzie nieco trudniejsze do utrzymania, choćby ze względu na rosnącą inflację" - czytamy w raporcie.

BIEC ocenia, że do poprawy krótkookresowych perspektyw wzrostu gospodarczego przyczyniła się głównie poprawa koniunktury w Niemczech.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w maju br. trzy poprawiły się, cztery pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego, jedna uległa pogorszeniu.

"Największy wpływ na wzrost wskaźnika miało nadzwyczajne przyspieszenie w napływie nowych zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórczego. Należał on do jednych z najsilniejszych od jesieni 2012 roku. Absolutnymi liderami w napływie nowych zamówień są przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników. W układzie branżowym najwięcej nowych zamówień pojawiło się w przedsiębiorstwach przetwarzających surowce mineralne, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym a wśród eksporterów - w branży samochodowej i w przedsiębiorstwach produkujących pozostałe środki transportu" - czytamy w materiale BIEC.

Odsetek menadżerów, którzy uważają że nastąpiła poprawa kondycji finansowej w ich firmie, zrównał się z odsetkiem menadżerów uważających, że nastąpiło pogorszenie stanu finansów wg największych firm. Sektor MŚP w większości ocenia, że ich sytuacja finansowa pogarsza się.

Autorzy raportu zwracają uwagę, nastąpił pewien przełom w kierunku poprawy nastrojów przedsiębiorców. "Od połowy 2014 roku ogólne nastroje w przedsiębiorstwach nie wykazywały tendencji do poprawy, zaś pod koniec 2016 uległy nawet zdecydowanemu pogorszeniu. Obecna poprawa być może jest sygnałem świadczącym o odwrocie od dominującej w ciągu ostatnich trzech lat pewnej apatii tych nastrojów" - oceniło BIEC.

Nadal nie poprawia się wydajność pracy w firmach, wskazano również.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)