Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Giełda w Money.plWiadomości giełdoweCena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże
2010-10-29 09:18

Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże

Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

aktualizacja: 15:33

Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 43 zł. Do tej grupy inwestorów trafi 30 proc. oferty.

Natomiast Cena emisyjna dla inwestorów instytucjonalnych, do których trafi 70 proc. oferowanych akcji, została ustalona na 46 złotych.

Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 25-krotnie wyższy niż liczba oferowanych dla nich akcji.

W budowaniu księgi popytu wzięły udział najważniejsze instytucje finansowe z blisko 30 krajów, z pięciu kontynentów, w tym polskie fundusze emerytalne (OFE) i inwestycyjne (TFI) oraz wiodące światowe fundusze inwestycyjne, sovereign wealth funds, mutual funds oraz fundusze uniwersyteckie.

Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów instytucjonalnych została ustalona na 46 zł, a dla inwestorów indywidualnych jest niższa i wynosi 43 zł.

Wartość oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych wynosi 1,2 mld zł (304 mln euro/423 mln USD), a jej kapitalizacja liczona na podstawie ceny dla inwestorów instytucjonalnych sięga 1,9 mld zł (EUR 486 mln/USD 677 mln).

Ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie GPW została ustalona na 26.786.530 sztuk, z czego dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 8.035.959 akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych 18.750.571 sztuk. Inwestorzy indywidualni złożyli ponad 323 tysięcy zapisów na łączną liczbę około 30,9 mln akcji.

Akcje Giełdy Papierów Wartościowych zostaną ostatecznie przydzielone inwestorom do 4 listopada. W odniesieniu do inwestorów indywidualnych przydział nastąpi zgodnie z zasadą maksymalnego przydziału, opisaną w prospekcie emisyjnym. Zapisy inwestorów indywidualnych, którzy złożyli zapisy opiewające na liczbę akcji mniejszą lub równą maksymalnemu przydziałowi, zostaną zrealizowane w pełni. Inwestorom, którzy złożyli zapisy opiewające na większą liczbę akcji niż określona zasadą maksymalnego przydziału, zostaną przydzielone akcje w liczbie określonej maksymalnym przydziałem. Informacja o liczbie akcji GPW stanowiących maksymalny przydział zostanie podana do dnia 5 listopada.

Ostateczna liczba akcji sprzedawanych w ofercie GPW została ustalona na 26 mln 786 tys. 530 sztuk, z czego dla inwestorów indywidualnych przeznaczono 8 mln 035 tys. 959 akcji, a dla inwestorów instytucjonalnych 18 mln 750 tys, 571 sztuk.

- Zapisy na akcje złożyło ponad 323 tys. inwestorów - powiedział wczoraj minister skarbu Aleksander Grad.

Grad powiedział też, że średni zapis inwestora indywidualnego opiewał na 95 akcji, a każdy inwestor który złożył zapis na maksymalną liczbę akcji, czyli na 100 sztuk może liczyć na otrzymanie 25 akcji.

Można zarobić co najwyżej kilkaset złotych

Skala redukcji oraz cena dla inwestorów instytucjonalnych i redukcja w ich przypadku, która ma wynieść 95 procent, dają niemal stuprocentową pewność, że inwestycja w papiery polskiej giełdy przyniesie im zyski. Dodatkowo oczekiwania wzmacnia także fakt, że zdecydowana większość dotychczasowych prywatyzacji przez giełdę spółek należących do Skarbu Państwa przynosiła zyski akcjonariuszom. W szczególności w przypadku spółek z branży finansowej.

Największy polski bank PKO BP podczas pierwszej sesji w 2004 roku przyniósł inwestorom 19 procent zysku. Z kolei największy polski ubezpieczyciel PZU zyskał na tegorocznym debiucie 15 procent. Dlatego również GPW ma szansę na zysk. Głównie dlatego, że spółki o podobnym profilu nie ma jeszcze na rynku.

Gdyby więc kurs akcji GPW zadebiutował 20 procent powyżej ceny emisyjnej, to ich posiadacze zarobiliby na pakiecie 25 akcji 215 złotych, a po odliczeniu podatku oraz prowizji maklerskiej około 170 złotych.


Źródło: Money.pl

Debiut papierów warszawskiej giełdy na poziomie PZU, gdy cena akcji ubezpieczyciela w pierwszym notowaniu wzrosła o 15 procent, dałby zysk na czysto akcjonariuszom indywidualnym na poziomie około 130 złotych.

Nieco więcej niż 280 złotych na 25 akcjach GPW można będzie zarobić, gdyby w debiucie cena była o 32 proc. wyższa niż emisyjna. Taki wzrost w pierwszym notowaniu zanotowały akcje Zelmera, co dotychczas jest najlepszym wynikiem w przypadku spółek sprzedawanych przez Skarb Państwa.

Czytaj w Money.pl
Akcje GPW nie dadzą zarobić więcej niż 120 złotych
Inwestorzy rzucili się na akcje spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego.
Akcje GPW: Nie będzie dużego zysku
Aleksander Grad na sprzedaży akcji GPW zarobi dla budżetu 1,15 miliarda złotych.
Akcje GPW dadzą zarobić. Pod warunkiem...
Na godziwy zysk będzie można liczyć, jeżeli jeden papier spółki kierowanej przez Ludwika Sobolewskiego będzie kosztował mniej niż 40 złotych.
Tagi:pzu, akcje, debiut, gpw, prywatyzacja
Zobacz więcej:prywatyzacja GPW
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże

Lysy 25 / 77.255.172.* / 2010-10-30 09:38
Wygląda na to, że skasujemy z żoną z 500PLN razem.
Pojedziemy sobie na wycieczkę na weekend.

Re: Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże

zygsta1 / 77.254.25.* / 2010-10-29 15:23
Pisałem już o tym że w moim mieście jest bar mleczny.W dniu 09.11.2010 roku sprzedaję tą "fortunę"/okres będzie niesprzyjaący/
i zabieram kobietę na ekskluzuwną kolację-zestaw 2 x zupa mleczna z makaronem plus kisiel i 1 kompot!!!!Ciekawe czy będzie zadowolona z debiutu????????
hyterr / 83.242.76.* / 2010-10-30 19:25
rzeczywiście jesteś beznadziejny! mogła trafić na kogoś kto dokonuje lepszych inwestycji niż gpw. żenada pozrów żone i niech sie wybierze lepiej z kolegą na piwo
jarek5566 / 77.255.90.* / 2010-10-29 21:15
współczuję twojej kobiecie takiego frajera, może zaproponiuj niech sama zapłaci to wybierzecie się na coś lepszego, jak ci wstyd, że kobieta płaci bo cię nie stać nawet na pizzerię to poproś, żeby pod stołem dała ci kasę, to się dowartościujesz.
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 16:48
będzie jak po kolacji przyjdzie do mnie!

bo widać z tobą to skończy się tylko na jedzeniu!!!
/ 89.79.219.* / 2010-10-29 18:20
nie kupuj kota w worku

Re: Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże

Adam222 / 77.88.138.* / 2010-10-29 13:54
PZU debiut +15, Tauron debiut -1,5, GPW debiut - 10. Takie perspektywy jak się kupuje przewartościowane akcje. Po wydojeniu 600 mln zł dywidendy GPW jest warta najwyżej 0,5 mld zł czyli 25 zł jedna akcja.
Lian / 2010-10-29 23:19 / portfel
SPOX
Pamiętasz Taurona?
debiut - dno, teraz jest ok, nawiasem mówiąc podejrzewam, że większość z nas, nie będzie wiedziała kiedy zrealizować zyski.
Mam zamiar w portfelu zostawić GPW na dłużej.
fed / 193.201.167.* / 2010-10-29 15:49
mowisz o czym, o wartosci ksiegowej..? Nie tylko majatek mozna wycenic, niekiedy nawet wazniejsze sa wartosci niematerialne i prawne.
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 16:50
szkoda czasu na pisanie z takimi osłami.

Popyt 25-krotnie przewyższający podaż wśród instytucjonalnych mówi sam za siebie. ale zawsze znajdą się pajace mówiące że nie warto

Re: Cena akcji GPW potwierdzona. Zyski nie będą duże

RYBY / 95.50.197.* / 2010-10-29 10:46
8 mln 035 tys. 959 sztuk - co to za zapis? Przecież tego nie można przeczytać normalnie!!!! czyżby redaktorzy Money.pl nie potrafili przeczytać cyfry 8035959? To dla ułatwienia może tak 8.035.959?
Portal ekonomiczny???? .....
adaaam / 178.252.31.* / 2010-10-29 11:56
Po co to czytasz? wygrywasz nie inwesując w spółki gpw, czy to takie trudne do zrozumienia?
jadzia__ / 83.5.104.* / 2010-10-29 11:21
redaktorzy Money może i potrafią czytać liczby zapisane w systemie dziesiętnym (dla przypomnienia - są również i inne ) ale czytelnicy, zwłaszcza Ci skuszeni "doskonałą okazją" i zakładający rachunki maklerskie z czego uciechę i zysk miały biura maklerskie, to niekoniecznie; 20 lat bez matematyki na maturze to całe pokolenie
vldnc / 2010-10-29 11:18
"8035959" nie jest cyfrą, lecz liczbą, ew. ciągiem cyfr :P

Mnie zawsze zastanawia, po co podają dokładną liczbę - co do jednej akcji. Nie można np. napisać "8 mln akcji"?
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 11:43

"8035959" nie jest cyfrą


A kto powiedział że jest ????

wyraźnie było napisane


przeczytać cyfry 8035959?


nie cyfrę czyli liczba mnoga czyli wyrażenie jak najbardziej poprawne
Khartoum / 2010-10-29 13:08 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
Ojj Panowie internetowi poloniści... gdyby mój jaśnie oświecony przedmówca Squun się chwilę zastanowił to zauważyłby, że pan RYBY napisał słowo "cyfra" w dopełniaczu (kogo? czego? cyfry). Gdyby panu RYBY (specjalnie nie odmieniam pseudonimu) chodziło o liczbę mnogą to powinien raczej napisać "cyfr", tj. "czyżby redaktorzy Money.pl nie
potrafili przeczytać cyfr 8035959", a nawet "(...) ciągu cyfr (...)" Aczkolwiek pan "RYBY" czepia się zapisu, więc raczej chodzi mu o liczbę. Wynika z tego, że w/w pan nie ma pojęcia, że jest jakaś różnica pomiędzy "cyfrą" a "liczbą". Można się więc pokusić o stwierdzenie, że portal specjalizujący się w przekazywaniu informacji i wiedzy na tematy gospodarcze i finansowe, bo znowu nie jest to portal stricte "ekonomiczny", powinien przekazywać informacje w przystępny sposób, gdyż nie wszyscy jego użytkownicy to specjaliści. Przeciwnie niektórzy z nich to po prostu ludzie niedouczeni, w dodatku z bardzo wielu dziedzin, a przecież oni też muszą zrozumieć o co chodzi.
P.S. Nie jestem polonistą.
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 16:47
faktycznie chwilę się zastanowiłem i zauważyłem :-D

pozdrawiam
vldnc / 2010-10-30 19:27
A ja nie pozdrawiam, bo mnie frajerzy zminusowaliście ;)

skoro instytucjonalni kupowali 3 zł drożej od indywidualnych

squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 09:37
i popyt był 20 krotnie większy, to z wielkim prawdopodobieństwem można przypuszczać że co najmniej o tyle (6,9%) wzrosną one na debiucie lub bardzo krótko po nim.
minus podatek belki / 80.54.236.* / 2010-10-29 10:22
to zarobisz 75 złotych gratuluje.
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 11:41
zapomniałeś dodać słowo

CO NAJMNIEJ
zcz2 / 2010-10-30 11:19
Przy obliczaniu zysku nie zapomnij odliczyc 5 zł za załozenie konta
matimatic / 217.147.104.* / 2010-10-29 10:25
mieć 75zł a nie mieć - to już 150zł...
vldnc / 2010-10-29 11:22
WTF? Jeśli teraz masz dajmy 1000 zł, a z zyskiem miałbyś 1075 zł, to jakim cudem różnica to 150 zł? :D

Lub inaczej: teraz masz 0 zysku, a mógłbyś mieć 75 zł zysku. Wciąż różnica to 75 zł.

150 zł różnicy to by było, gdybyś teraz miał 75 zł straty. Ech...
X.X.X. / 195.238.227.* / 2010-10-29 12:10
bo kolega matimatic korzysta z systemów wykorzystywanych przez nasz rząd do wyliczania budżetu państwa więc nie może byc źle :D
squun / 78.133.227.* / 2010-10-29 11:39
widzę że kolega jakiś taki poważny dzisiaj :-)
vldnc / 2010-10-30 19:28
Trochę poprawnego myślenia nie zaszkodzi :)
tade / 83.2.33.* / 2010-10-29 11:36

150 zł różnicy to by było, gdybyś teraz miał 75 zł
straty. Ech...

ekonomia polityczna się kłania
proste jak kilo sznurka w kieszeni przykład
zarabiasz 1000 zł/m-c a wydajesz 2000zł/m-c
Rachunek Balcerowicza lub Rostowskiego ewentualnie Belki
zastosuj
vldnc / 2010-10-30 19:31
NIe wiem czy się jasno wyraziłem. Chodziło mi o różnicę między -75 a +75.
Khartoum / 2010-10-29 13:19 / portfel / Młodszy gracz giełdowy
Hmm... no ja myślę, że panu Matimaticowi nie chodziło tak poważne wyliczenia ekonomiczne :), a także się na pewno się nie pomylił. Uważam za to, że czytuje książki pana Sapkowskiego i stąd takie wyliczenia :D.
marter / 87.105.136.* / 2010-11-01 17:40
Sapkowski? Raczej chodzi o dobry, przedwojenny szmonces ;)
ale fakt - strasznie tu poważnie...