Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy warto już kupować akcje? Zobacz prognozy ekspertów

0
Podziel się:

Oto trzynaście spółek, na których akcje warto postawić.

Czy warto już kupować akcje? Zobacz prognozy ekspertów
(Reporter Poland)

Największe spółki notowane na GPW nie dadzą inwestorom dużo zarobić. Znacznie lepiej wyglądają perspektywy dla mniejszych przedsiębiorstw. Analitycy szacują, gdzie pierwsze półrocze zakończy WIG20 oraz typują trzynaście spółek, na których akcje warto postawić.

Coraz więcej wskazuje na to, że najgorsze wahania na GPW mamy już za sobą i zapoczątkowane w pierwszym kwartale wzrosty będą kontynuowane, bo większe uspokojenie sytuacji w strefie euro powinno zachęcić inwestorów do kupna akcji. Money.pl zapytał analityków, jakie będą najbliższe tygodnie dla inwestorów i na jakie spółki warto postawić.

KGHM w górę, mocny zjazd w budowlance

W nowy kwartał inwestorzy wchodzą w niezbyt dobrych nastrojach. Za nami bowiem okres, który nie przyniósł im dużych zysków, a jednocześnie musieli przyzwyczaić się do ogromnej niepewności. Wszystko przez przeciągający się kryzys w strefie euro i zagrożenie bankructwem Grecji. Wieści o możliwym upadku tego kraju w pierwszych trzech miesiącach roku powodowały, że inwestorzy mimo dobrych informacji ze spółek bali się kupować ich akcje.

Tym sposobem indeks WIG20 od początku roku zyskał tylko niecałe 6 procent, podczas gdy główny wskaźnik niemieckiej giełdy DAX poszedł w górę o 16 procent, francuski CAC40 o 7 procent i tylko brytyjski FTSE 100 zachował się słabiej od indeksu polskich blue chipów.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dla wskaźnika WIG20 barierą bardzo trudną do pokonania stał się poziom 2,4 tysiąca punktów. Taka sytuacja utrzymuje się już mniej więcej od lata ubiegłego roku, czyli po okresie bardzo mocnych spadków spowodowanych pierwszymi doniesieniami ze strefy euro.

Chociaż wskaźnik blue chipów nie poszedł znacząco w górę, to jednak można znaleźć kilka wyjątków, które przyniosły inwestorom bardzo przyzwoite zyski. Dobry okres mają za sobą posiadacze akcji spółek wydobywczych. KGHM od początku roku zyskał prawie 30 procent, Bogdanka ponad 20 procent, a JSW ponad 10 procent. Z drugiej strony, zestawienia znalazły się spółki budowlane, których kursy wyraźnie się załamały: GTC poszło w dół o prawie 30 procent, a PBG zjechało o ponad 40 procent. Ta druga spółka nie jest już notowana w WIG20.

Bardzo dobry czas dla mniejszych spółekO wiele lepszy okres mają za sobą posiadacze akcji małych i średnich spółek, które po czasie mocnych spadków wreszcie odzyskały wigor. To wyraźny sygnał, że akcje właśnie tych firm mogą w najbliższych miesiącach przynieść inwestorom jeszcze wyraźniejsze wzrosty.

Od początku roku roku wskaźnik średnich spółek mWIG40 urósł o 15 procent, a indeks małych firm sWIG80 zyskał aż jedną piątą.

Indeksy małych i średnich spółek na GPW od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto przypomnieć, że w okresie giełdowej bessy to właśnie małe i średnie spółki ponosiły największe straty, co również negatywnie odbiło się na wycenie jednostek funduszy inwestycyjnych, lokujących środki w ich akcjach. Dlatego zdaniem analityków mocne odbicie w pierwszym kwartale może wróżyć hossę dla akcji małych i średnich firm.

Analitycy są niemal jednomyślni - większość z nich obstawia, że w drugim kwartale 2012 roku lepiej od blue chipów będą radzić sobie spółki średnie i małe. W te ostatnie mocno wierzy Mirosław Saj, analityk BM DnB Nord.

- _ Powód jest prosty - Skarb Państwa straszy podażą na części spółek z WIG20, które sporo ważą w indeksie. Po drugie - nie widać napływu nowych środków na nasz rynek, więc kapitał krajowy będzie koncentrował się na mniejszych spółkach _ - prognozuje ekspert.

Inne zdanie ma Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ. - _ Dotychczas małe i średnie spółki radziły sobie lepiej od dużych. Teraz role mogą się odwrócić. Trzeba pamiętać, że ostatnie dane z Europy, USA i Chin nie rozpieszczają inwestorów, a mniejsze spółki są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w dynamice wzrostu gospodarczego - za uważa. _

_ - Gorsze perspektywy dla zarówno krajowej, jak i europejskiej gospodarki mogą w większym stopniu odcisnąć się negatywnym piętnem na kursach mniejszych walorów . Pytanie, kiedy ta słabość będzie już wyraźnie widoczna. Niewykluczone, że nie nastąpi to od razu z początkiem drugiego kwartału, ale dopiero nieco później _ - prognozuje Bugaj.

WIG20 w górę? O mocne wzrosty będzie trudnoPięciu z sześciu analityków, z którymi rozmawiał Money.pl, prognozuje, że za trzy miesiące WIG20 będzie znajdował się wyżej niż obecnie. Według żadnego z nich WIG20 nie przekroczy bardzo ważnego z punktu widzenia szans na długoterminowe wzrosty, poziomu 2450 punktów, czyli szczytu z sierpnia ubiegłego roku.

Najbardziej optymistycznie w przyszłość patrzy Łukasz Rosiński z Domu Maklerskiego AmerBrokers. Jego zdaniem właśnie na tym poziomie indeks największych spółek zakończy pierwsze półrocze tego roku. W stosunku do piątkowego zamknięcia, oznaczałoby to około 7-procentowy wzrost.

Prognozy analityków dla WIG20
Analityk Instytucja Kurs na 30.06.2012
Maciej Bobrowski DM BDM 2400
Łukasz Bugaj DM BOŚ 2150
Marcin Materna Millennium DM 2400
Artur Nawrocki Money.pl 2400
Łukasz Rosiński DM AmerBrokers 2450
Mirosław Saj BM DnB Nord 2350
średnia 2358

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

O niemal 100 pkt. niżej znajduje się średnia oczekiwań wszystkich ankietowanych analityków. Sięgnięcie poziomu 2358 pkt. oznaczałoby, że wzrost wyniósłby zaledwie 3 procent. Prognozy byłyby wyższe, gdyby nie szacunki Łukasza Bugaja, według którego drugi kwartał będzie spadkowy.

- _ Na rynku od lutego zagościł lekki trend spadkowy i nie widać sygnałów, by uległ on zakończeniu. WIG20 ma wszelkie szanse dalej spadać i niewykluczone, że na koniec czerwca może wynosić 2150 punktów, jeśli nie mniej _ - prognozuje analityk.

Na które akcje warto postawić?

Większość spośród trzynastu eksperckich _ typowań _ skupia się na średnich i małych spółkach. Przedsiębiorstwa wchodzące do WIG20 otrzymały tylko 3 wskazania.

Typy ekspertów na drugi kwartał 2012 roku
Analityk, Instytucja Spółka Powód
Maciej Bobrowski, DM BDM Introl W naszej ocenie Introl wchodzi w 2012 rok z dość mocnym portfelem zamówień, co będzie widać po wynikach w kolejnych kwartałach. Sądzimy, że spółce uda się powrócić do wyników osiągniętych w 2010 roku, co przy obecnej sytuacji na rynku powinno być dobrym rezultatem i paradoksalnie obecnie mocną stroną grupy jest brak uzależnienia od głównego zleceniodawcy. Według naszych szacunków Introl jest tańszy niż porównywalne spółki z GPW.
Śnieżka Spółka notowana z dyskontem do zachodniej konkurencji, spodziewana poprawa wyników w 2012 (wyniki 2011 obciążone przez zdarzenia jednorazowe, ustabilizowanie sytuacji na rynku surowcowym, wprowadzone podwyżki cen), na początku kwietnia WZA w sprawie skupu akcji (możliwe różne scenariusze: skup z rynku, wezwanie na 10 procent).
Łukasz Bugaj, DM BOŚ Kruk Branża windykacyjna ma się bardzo dobrze, a nienajlepsze czasy jej tylko pomagają. Kurs głównego przedstawiciela sektora dobrze sobie radzi od czasu debiutu w minionym roku i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten pozytywny trend był kontynuowany.
Netia Sektor telekomunikacyjny jest ostatnio w centrum uwagi inwestorów. Kurs samej spółki konsekwentnie zyskuje na wartości i pokonał już szczyt z 2006 roku. Tym niemniej do poziomów z 2000 roku wciąż daleka droga.
Marcin Materna, Millennium DM PKO BP Oczekiwanie na dywidendę z zysku za 2011 rok.
PZU Oczekiwanie na dywidendę z zysku za 2011 rok.
Artur Nawrocki, Money.pl GPW Spółka prowadzi stabilny i powtarzalny biznes, regularnie poprawia swoje wyniki finansowe, a jej akcje są obecnie notowane przy atrakcyjnych wskaźnikach.
Tauron Spółka pochwaliła się dobrymi wynikami finansowymi, sukcesywnie wdraża program inwestycji i jest nisko wyceniana przez rynek. Dobrze wygląda także sytuacja na wykresie, gdzie przed głębszą przeceną akcji powinno powstrzymywać wsparcie w okolicach 5 złotych.
Łukasz Rosiński, AmerBrokers CD Projekt RED Premiera gry Wiedźmin 2 na platformę Xbox powinna pozytywnie wpłynąć na kurs akcji. Dodatkowo należy docenić bardzo intensywny rozwój serwisu GOG, który za 2011 rok wypłaci 1 mln euro dywidendy, przy zapowiedzianym bardzo intensywnym rozwoju w kolejnych latach.
Cormay Warto wykorzystać silną wyprzedaż waloru. Cormay zamierza w pierwszym półroczu domknąć przejęcia amerykańskiej i europejskiej spółki, a do końca roku joint-venture w Brazylii. Rozpoczęcie skupu akcji prezes zapowiada na drugą połowę roku. Dodatkowo Cormay rozważa wprowadzenie spółki Orphee na giełdę. Bierze pod uwagę notowanie jej na warszawskim parkiecie i towarzyszącą debiutowi emisję akcji na kwotę 100-150 mln zł.
Mirosław Saj, BM DnB Nord CD Projekt RED W kwietniu debiut Wiedźmina 2. Rankingi gier wskazują, że popyt na topową grę CD Projekt Red jest zapewniony. Platforma GOG też działa bez zarzutu, więc skokowo powinny poprawić się wyniki. Technicznie spółka wygląda bez zarzutu.
Ekoexport Bardzo ciekawy biznes, skokowa poprawa zysków, lider w branży w Europie (mikrosfera).
KOV Spółka systematycznie zwiększa wydobycie gazu na Ukrainie, co przy jego wysokich cenach i "wyjściu" z inwestycji w Nigerii może przełożyć się na pierwsze zyski kwartalne.

źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków

Według Marcina Materny z Millennium DM ciekawym pomysłem jest _ zagranie pod _ dywidendę z PKO BP i PZU. Z kolei zdaniem Artura Nawrockiego z Money.pl ostatnie spadki Tauronu sprawiły, że jest on obecnie bardzo ciekawą opcją inwestycyjną.

Więcej giełdowych raportów i analiz - czytaj w Money.pl
Oto spółki, które w najbliższym czasie mogą dać zarobić Money.pl sprawdził, jakie mamy szanse na duże zyski na GPW. Są firmy warte zainteresowania.
Akcje spółek energetycznych. Które warto kupić? Zobacz największe plusy i minusy firm z tej branży notowanych na GPW.
Rewelacyjny WIG20. Wyniki spółek w górę Jest już komplet danych za 2011 rok. Money.pl podsumował zyski, którymi pochwaliły się największe spółki notowane na GPW.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autorów oraz analityków giełdowych i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)