Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

DM mBanku podniósł rekomendację dla PGE i Tauronu, obniżył dla Energi

0
Podziel się:

Analitycy wskazują, że ceny energii na polskim rynku zerwały korelację z benchmarkiem niemieckim i są obecnie handlowane z 15 proc. premią.

DM mBanku podniósł rekomendację dla PGE i Tauronu, obniżył dla Energi

Analitycy DM mBanku, w raporcie z 3 czerwca, podwyższyli ceny docelowe dla CEZ, Enei, PGE i Tauronu oraz rekomendację dla PGE do redukuj i dla Tauronu do kupuj. Jednocześnie obniżyli zalecenie dla Energi do trzymaj.

_ W naszych ostatnich raportach wskazywaliśmy na możliwość poprawy sentymentu do polskiej energetyki, co argumentowaliśmy pozytywnymi tendencjami na cenach energii, dyskusjami o rynku mocy, lepszymi wynikami czy wysokim dyskontem w wycenie. Podejście do koncernów energetycznych rzeczywiście dość mocno się zmieniło, co potwierdzają kursy akcji (wzrosty YTD o 20-25 proc.), aczkolwiek wydaje się, że zdecydowały o tym nie tyle wspomniane czynniki lokalne, co globalny ruch kapitału i zainteresowanie sektorem użyteczności publicznej. Indeks MSCI Utilities zyskał od początku roku aż 17 proc. dystansując szeroki rynek aż o 10 punktów procentowych. W tym kontekście zamykamy nasze przeważenie w sektorze, choć nadal punktowo widzimy jeszcze ciekawe okazje inwestycyjne (Tauron, Enea)
. Negatywnie zapatrujemy się natomiast na spółki eksponowane na segment wytwarzania (CEZ, PGE) _ - napisano w raporcie DM mBanku.

Analitycy wskazują, że ceny energii na polskim rynku zerwały korelację z benchmarkiem niemieckim i są obecnie handlowane z 15 proc. premią. Zauważają też, że perspektywa wysokich nakładów w sektorze wyraźnie straciła swoją negatywną siłę odziaływania na kursy.

_ W naszej opinii częściowo ma to związek z podniesieniem się krzywej terminowej cen energii (od zeszłorocznego dołka nawet o 15-20 PLN/MWh), które implikuje zmniejszenie teoretycznego ujemnego NPV na 3 głównych projektach o ponad 2,5 mld zł. Dodatkowo uspokajający wpływ ma również komfortowa sytuacja w zakresie pozyskiwania finansowania oraz rezygnacja bądź odsunięcie w czasie kilku mniejszych projektów. Nadal oczywiście aktualne jest ryzyko wystąpienia okresowej nadpodaży po roku 2016 (kumulacja uruchomień nowych jednostek), ale w obecnym momencie cyklu inwestorzy mogą przykładać do tego mniejszą wagę _ - napisano w raporcie.

W ocenie DM mBanku potencjału do dalszych wzrostów może nie mieć Energa.

_ Ponad 20 proc. wzrost kursu Energi od początku roku to obok poprawy sentymentu do sektora i pozytywnego zaskoczenia na wynikach także pochodna przetasowań w indeksie MSCI. Rynek zdyskontował już także wydłużenie wsparcia dla elektrowni we Włocławku, nie do końca uwzględniając naszym zdaniem potencjalne negatywne reperkusje tego opóźnienia na notowaniach zielonych certyfikatów. W najbliższych miesiącach może więc brakować pozytywnych katalizatorów dla kursu akcji, a entuzjazm inwestorów może osłabiać dalszy spadek rentowności obligacji, który będzie miał negatywny wpływ na WACC dystrybucji w 2015 roku. Powrócić może także pomysł fuzji w sektorze (potencjalny alians z Eneą), który w krótkim terminie wpłynie negatywnie na notowania (zmiana profilu spółki). Uwzględniając fakt osiągnięcia naszej ceny docelowej obniżamy rekomendację dla Energi do trzymaj z wyceną 19,90 zł _ - podał DM mBanku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)