Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch: Ceny ropy naftowej na 2016 r. to 35 USD/bbl, gazu ziemnego 2,25 USD/mcf

0
Podziel się:
Fitch: Ceny ropy naftowej na 2016 r. to 35 USD/bbl, gazu ziemnego 2,25 USD/mcf

Fitch Ratings obniżył używane w ratingach spółek paliwowych szacunki cen ropy naftowej - do 35 USD/bbl średnio w 2016 r. - i gazu ziemnego - do 2,25 USD/mcf w br., podała agencja ratingowa. W najbliższych tygodniach Fitch dokona przeglądu ratingów tych spółek.

"Nasz nowy scenariusz bazowy to średnie ceny ropy Brent i WTI na poziomie 35 USD za baryłkę w 2016 r. Zakładamy też cenę gazu ziemnego Henry Hub na ten rok w wysokości 2,25 USD za tysiąc stóp sześciennych (mcf). Oczekiwaliśmy wcześniej średniej ceny ropy na poziomie 45 USD/bbl i średniej ceny amerykańskiego gazu ziemnego na poziomie 2,5 USD/mcf" - czytamy w komunikacie.

Obniżka wynika z połączenia kilku czynników - wzrostu zapasów w czasie łagodnej zimy, wyższej niż oczekiwana produkcji OPEC w styczniu oraz coraz bardziej prawdopodobnego osłabienia globalnego wzrostu gospodarczego w tym roku.

"Daje to podstawy, by zakładać, że w drugiej połowie 2016 r. nastąpi nadwyżka podaży, aczkolwiek zredukowana w stosunki do obecnych poziomów oraz że rynki osiągną równowagę dopiero w 2017 r. Nawet wówczas, wysokie zapasy spowodują ograniczenie wzrostów cen" - czytamy dalej.

W scenariuszu stresowym, Fitch zakłada cenę ropy naftowej na poziomie 25 USD/bbl w 2016 i jej wzrost do 40 USD/bbl w długim terminie.

W najbliższych tygodniach Fitch Ratings dokona przeglądu ratingów spółek pod kątem wpływu nowych szacunków.

"Najbardziej prawdopodobne jest, że z negatywne działanie ratingowe dotyczyć będzie spółek o ograniczonej płynności, która w 2016 i 2017 r. będzie bardziej nadwerężona niż wcześniej prognozowano" - wskazał Fitch.

Agencja podkreśla, że w swoich ratingach bierze pod uwagę cykl biznesowy. W przypadku firm paliwowych obecnie badany jest profil finansowy i operacyjny na 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)