Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Fundusze - sprawdź, kto w miesiąc zarobił nawet 30 procent

0
Podziel się:

Zaledwie 7 ze 141 funduszy osiągnęło ujemną stopę zwrotu - sprawdził Money.pl.

Fundusze - sprawdź, kto w miesiąc zarobił nawet 30 procent

W kwietniu najwięcej zarobiły fundusze inwestujące za granicą oraz w krajowe małe i średnie spółki - sprawdził Money.pl. Średnia stopa zwrotu polskich funduszy akcyjnych wyniosła 12,5 procent.

Zaledwie 7 z monitorowanych 141 osiągnęło ujemną stopę zwrotu. Świetnie radziły sobie fundusze małych i średnich spółek, popularnie zwane _ misiami _. W pierwszej dziesiątce najlepszych znalazło się aż 6, które można zaliczyć do tej kategorii.

Na _ misiach _ w kwietniu można było zarobić nawet 28,9 proc. w przypadku BPH Akcji Dynamicznych Spółek (USD) Sub BPH Parasolowy FIO, najgorszy z pierwszej dziesiątki zanotował niewiele gorszy wynik - 22 procent.

10 NAJLEPSZYCH FUNDUSZY AKCYJNYCH W KWIETNIU:

Fundusz Stopa zwrotu w kwietniu [proc.]
Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO (EUR) 31,37
BPH Akcji Dynamicznych Spółek (USD) Sub BPH Parasolowy FIO 28,93
Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO 25,73
Allianz FIO Subfundusz Allianz Akcji Plus 25,6
Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego FI 25,2
Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO 24,36
Allianz FIO Subfundusz Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek 24,25
KBC Portfel VIP Subfundusz KBC Portfel Akcji Średnich Spółek SFIO 24,25
Pioneer Akcji Polskich FIO 23,76
ING Parasol FIO subfundusz Środkowoeuropejski Średnich i Małych Spółek Plus 22,01

Źródło: Money.pl

Tak dobre wyniki małych i średnich spółek nie dziwią, gdy spojrzy się na wykresy indeksów mWIG40 oraz sWIG80. W kwietniu wzrosły one odpowiednio o 22,4 oraz 22,6 procent.

Same spółki z kategorii małych i średnich to nie był jednak przepis na sukces. Świetne wyniki osiągnęły fundusze, które inwestowały w akcje nie tylko polskich firm, ale także tych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj w Money.pl
*Hossa na misie. Fundusze znów przynoszą zyski. * Fundusze znów zaczęły przynosić zyski posiadaczom jednostek. Pod warunkiem, że jednostki uczestnictwa zostały zakupione w marcu. Czytaj w Money.pl

Lider kwietniowego rankingu - Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO - na przykład sporo inwestuje w Turcji. Na koniec ubiegłego roku tureckie spółki stanowiły aż 31,6 proc. wszystkich aktywów funduszu. Zarządzających korzystali z powrotu skłonności do ryzyka na świecie, która powoduje, że najszybciej wtedy rosną rynki wschodzące. Turecki indeks ISE100 w kwietniu zyskał przeszło 50 proc. na wartości.

| Fundusze akcji są jednymi z najpopularniejszych w Polsce. Według Analiz Online, firmy monitorującej rynek TFI, ich procentowy udział wynosił w kwietniu 22,9 procent. |
| --- |

Wśród funduszy akcji, które są jednymi z najpopularniejszych w Polsce (według Analiz Online, firmy monitorującej rynek TFI, ich procentowy udział wynosił w kwietniu 22,9 procent)

Najwięcej można było stracić w Japonii

Najgorzej wiodło się funduszom rynku japońskiego (ze wszystkich siedmiu funduszy akcji, które przyniosły straty, trzy są tego typu).

Fundusz Stopa zwrotu w kwietniu [proc.]
SEB SFIO Subfundusz SEB Globalny -0,07
Allianz FIZ - Subfundusz 1 -1,5
Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIZ -1,58
DWS Polska FIO Top 50 Europa (EUR) (w likwidacji) -2,35
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Japońskiego Rynku Akcji -4,93
SEB SFIO Subfundusz SEB Japoński -5,79
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO Subfundusz Małych Spółek Japońskich -6,87

Źródło: Money.pl

Kilka procent zysku nie wystarczy

Gdy na rynku akcji przychodzą wzrosty, stopy zwrotu pozostałych grup funduszy zaczynają wyglądać mizernie. Łatwo można zapomnieć, że jeszcze niedawno zyski rzędu kilku procent były jak najbardziej satysfakcjonujące, bo pewne.

ZOBACZ JAK NAJLEPSZE FUNDUSZE Z POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII ZACHOWYWAŁY SIĘ W KWIETNIU:

[

]( # )

Popularne kilka miesięcy temu fundusze dłużne (obligacji) wypracowały średnią stopę zwrotu na poziomie niecałych 0,8 procent. Połowa z nich uzyskała wynik lepszy od 1,11 procent. I choć najlepszy w tej kategorii Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych zyskał przyzwoite 10 proc., to łączny wynik rzeczywiście wygląda źle przy funduszach akcji.

Fundusz Stopa zwrotu w kwietniu [proc.]
BPH Obligacji Europy Wschodzącej (USD) Sub BPH Parasolowy FIO 10,84
Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych 9,13
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych USD (USD) 8,21
PKO/Credit Suisse ŚFW - SFIO subfundusz Papierów Dłużnych EUR (EUR) 5,65
AIG SFIO Parasol Światowy AIG Subfundusz Obligacji Plus 4,06
UniFundusze FIO subfundusz UniDolar Obligacje 3,62
UniFundusze FIO subfundusz UniObligacje: Nowa Europa 3,5
Pioneer Obligacji Europejskich Plus FIO (EUR) 3,26
Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Obligacji Skarbowych 3,23
BPH Obligacji Europy Wschodzącej Sub BPH Parasolowy FIO 2,99

Źródło: Money.pl

Uważane za najbezpieczniejsze fundusze rynku pieniężnego również słabo wypadają na tle akcyjnych liderów - w ubiegłym miesiącu średnio zarobiły 0,3 procent. Najlepszy - Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO - pochwalił się zyskiem 1,17 procent.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Wyniki funduszy dokładnie odzwierciedliły dobry klimat panujący na warszawskiej giełdzie w kwietniu. W końcu byliśmy świadkami najlepszego miesiąca od ponad 10 lat (przykład indeksu WIG)
. Z naszego zestawienia potwierdza się stara prawda o inwestowaniu - najbardziej ryzykowne aktywa zyskują i tracą najmocniej. Mowa oczywiście o małych i średnich spółkach, ale nie tylko. Wystarczy spojrzeć na lidera rankingu funduszy akcji, który na koniec 2008 r. aż 30 proc. aktywów posiadał w tureckich spółkach. A jak wiadomo, kraj ten do spokojnych nie należy. Według władz Turcji PKB w tym roku spadnie tam o 3,4 procent. Nie zmieni to jednak faktu, że dzięki tak świetnym wynikom najprawdopodobniej wzrośnie kwietniowe saldo wpłat i wypłat. Już teraz mówi się, że jest to ok. 10 proc. w przypadku niektórych towarzystw. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)