Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeksy nurkują. Panika na Wall Street

0
Podziel się:

Sesję zdominował strach o przyszłość strefy euro. Tym razem to nie Grecja była w centrum.

Indeksy nurkują. Panika na Wall Street
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Strach o przyszłość strefy euro zdominował sesję na Wall Street. Tym razem w centrum uwagi nie była jednak Grecja, a Włochy. Indeksy bardzo słabo wystartowały, a jeszcze gorzej finiszowały.

Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskich giełd poszły w dół po ponad 3 procent. Dow Jones Industrial Average stracił 3,2 procent. Skala przeceny w przypadku S&P500 i technologicznego Nasdaq'a była natomiast bliższa 4 procent.

Zobacz jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powód dzisiejszej przeceny był taki sam, jak wczorajszych wzrostów, czyli zapowiedź dymisji premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Choć pierwsza reakcja giełd była pozytywna, to widmo konfliktu politycznego we Włoszech i potencjalnych opóźnień we wdrażaniu reform i cięć, poskutkowały gwałtownym wzrostem rentowności włoskich papierów skarbowych.

Oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji doszło do 7,5 procent i tym samym znalazło się na najwyższym poziomie od kilkunastu lat. Na rynku włoskiego długu interweniował Europejski Bank Centralny, czego skutkiem była obniżka rentowności _ dziesięciolatek _ do około 7,25 proc. To jednak wciąż powyżej maksymalnego poziomu uznawanego za możliwy do udźwignięcia.

Obawy o to, że Włochy podzielą los już wspieranej finansowo Grecji, czy Irlandii lub Portugalii spowodowały mocną wyprzedaż na światowych giełdach. Bo choć ich sytuacja jest sporo lepsza, to w razie potencjalnych problemów, potrzeby finansowe trzeciej gospodarki strefy euro przekroczyłyby możliwości wszelkich unijnych programów pomocowych.

Na Wall Street nie było wiadomości, które mogłyby wesprzeć stronę popytową. Kalendarz publikacji z gospodarki był niemal pusty, a szef Rezerw Federalnej podczas dzisiejszego wystąpienia nie odniósł się do polityki monetarnej i sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Żaden z blue chipów (DJIA) nie zanotował wzrostu ceny akcji. Najmocniejsza przecena dotknęła banki - Bank of America i JP Morgan straciły odpowiednio 5,7 i 7,1 procent.

Sam porównuj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)