Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Jak rynki mogą zareagować na expose Tuska?

0
Podziel się:

Donald Tusk zapowiedział wiele zmian w gospodarce. Część z nich będzie mieć wpływ na spółki z GPW.

Jak rynki mogą zareagować na expose Tuska?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Plany rządowe mają głównie charakter równoważący budżet. To dobra wiadomość dla inwestujących w polską walutę lub polskie obligacje. Cięcia oraz podwyżki podatkówmają bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ryzyka niewypłacalności polskiego kraju.

Inwestorzy pozytywnie odebrali zapowiedź obniżenia relacji długu publicznego do końca 2015 roku do 47 procent i redukcję deficytu sektora finansów publicznych do tego czasu do poziomu 1 procenta. Dzięki temu rentowność 10-letnich polskich obligacji spadła do poziomu 5,77 procenta.

Umocnieniem na expose zareagował także złoty, który umocnił się wobec głównych walut. Jeśli chodzi o dłuższą perspektywę dla złotego to wszystko zależy od tego czy za słowami premiera pójdą czyny i jak szybko.

Zobacz jak zachowywały się główne waluty w dniu expose Tuska

W sytuacji, kiedy agencje ratingowe masowo obniżą oceny zdolności kredytowych państw, a zadłużone kraje decydują się na dramatyczne oszczędności zapowiedź dużych cięć przez premiera Tuska była dobrym posunięciem.

Czy expose dotknie akcje?

Podczas wystąpienia premiera Tuska największą sensacją dla rynków była zapowiedź opodatkowania wydobycia złóż naturalnych, z wyszczególnieniem miedzi i srebra. Była to wiadomość, która mocno uderzyła w kurs KGHM.

Może to być sposób na dalsze czerpanie korzyści z zysków KGHM, przy jednoczesnej dalszej prywatyzacji miedziowego giganta. 15 listopada spółka ogłosiła bowiem, że zamierza skupić 10 proc. własnych akcji w celu ich umorzenia na co chce przeznaczyć nie więcej niż 3 mld złotych.

Zobacz reakcję KGHM w trakcie wystąpienia premiera Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Premier wspomniał również o objęciu tymi daninami wydobycia gazu łupkowego. Ta informacja nie miała żadnego wpływu na największą polską spółkę gazową w Polsce - PGNiG. Nie wiadomo natomiast, czy nowy podatek obejmie także złoża węgla. Takie rozwiązanie z pewnością uderzyłoby w spółki z WIG20 - JSW i Bogdanka.

Zapowiedzią, którą może pomóc sektorowi budowlanemu to skrócenie czasu wydawania pozwolenia na budowę do 60 dni dla małych inwestycji oraz 100 dni dla dużych inwestycji. Również zapowiedź przyspieszonej cyfryzacji sektora państwowego będzie sprzyjać budowaniu zamówień przez takie spółki jak Asseco Poland czy Comarch.

Co ciekawe spółki telekomunikacyjne, w tym TP SA i Netia nie zareagowały na zapowiedź likwidacji ulg na internet. Dzieje się tak, ponieważ wyższe ceny internetu zostaną bez problemu przerzucone na konsumentów. Użytkownicy internetu niechętnie zrezygnują dotychczasowych usług, nawet mimo znacznego zwiększenia kosztu użytkowania sieci.

Sam porównuj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)