Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jarosław Zagórowski nie jest już prezesem JSW. Znamy nazwisko następcy

0
Podziel się:

Zmiany władzy w JSW to jeden z warunków porozumienia ze związkowcami. Ci zapowiadają złożenie wniosku do prokuratury.

Jerzy Borecki, nowy prezes JSW
Jerzy Borecki, nowy prezes JSW (PAP/Andrzej Grygiel)

Rada nadzorcza JSW powierzyła pełnienie obowiązków prezesa spółki Jerzemu Boreckiemu (na zdjęciu), wiceprezesowi ds. technicznych - podała spółka.

Borecki ma pełnić obowiązki prezesa JSW od 18 lutego do czasu powołania nowego prezesa.

Jarosław Zagórowski złożył rezygnację z funkcji prezesa JSW w poniedziałek. Jak tłumaczył w uzasadnieniu bezpośrednią przyczyną złożenia rezygnacji była _ rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji _ wobec niego, co uniemożliwiało kierowanie pracami spółki i stwarzało zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

Prezes w piątek zadeklarował złożenie dymisji. Oświadczył wtedy, że zrobi to, jeśli zostaną spełnione trzy warunki: podpisanie porozumienia między związkowcami a zarządem spółki, powrót załóg w poniedziałek do pracy i doprecyzowanie punktu dotyczącego rozszerzenia tygodnia pracy kopalń z pięciu do sześciu dni - przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy każdego z górników.

Dwa pierwsze warunki zostały spełnione, jednak sprawa sześciodniowego tygodnia pracy - wbrew woli prezesa - nie została uszczegółowiona. Harmonogram wprowadzenia tego rozwiązania ma przygotować specjalna grupa robocza.

Związkowcy podpisali w piątek wieczorem porozumienie z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które ma dać 300 mln zł oszczędności. Dodatkowo, według wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka, co najmniej 100 mln zł dodatkowych oszczędności ma wynikać z wprowadzenia sześciodniowego tygodnia pracy.

Po podpisaniu porozumienia związkowcy zawiesili trwający od 28 stycznia strajk. Rozpoczął się on po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. Od tej pory do poniedziałku w spółce wstrzymane było wydobycie. Związkowcy zapowiadali, że jeżeli Zagórowski nie poda się do dymisji, wznowią akcję strajkową.

Porozumienie przewiduje, że w latach 2015-17 czternasta pensja ma być w połowie uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Czternastka za ubiegły rok ma zostać wypłacona w dwóch ratach. Wypłata 14. pensji za 2015 i 2016 dla pracowników administracji zostaje zawieszona. Stawki płac zasadniczych w tym roku mają zostać utrzymane na poziomie 2014 roku. Straty spowodowane strajkiem mają być odrabiane w soboty, opłacane według zasad kodeksu pracy.

Jarosław Zagórowski został prezesem JSW prawie osiem lat temu. W marcu 2007 r. został oddelegowany do pełnienia obowiązków prezesa przez radę nadzorczą. Dwa miesiące później wygrał konkurs i został zatwierdzony na funkcję prezesa. Wcześniej przez rok kierował radą nadzorczą, w której zasiadał od 2003 r.

W czasie prezesury Zagórowskiego w JSW kilkakrotnie dochodziło do strajków, ostatni raz - na tle płacowym - tuż przed wejściem spółki na giełdę w połowie 2011 r. Między prezesem JSW a działającymi w firmie związkami od dawna toczył się spór. Związkowcy zarzucali Zagórowskiemu m.in. pozorowanie dialogu i błędy w zarządzaniu; on związkom - opór wobec jakichkolwiek korzystnych dla firmy zmian.

Tymczasem przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" poinformowali, że przygotowują zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez ustępującego prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego. Chodzić ma o niegospodarność i działanie na szkodę spółki.

- _ Wniosek, który właśnie przygotowujemy mówi między innymi o wydatkowaniu pieniędzy JSW w sposób niekorzystny, w tym o zawiązywaniu umów ze szkodą dla spółki _ - informuje Krzysztof Łabądź, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w JSW.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)