Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM rozważa zwiększenie mocy nowej kopalni

0
Podziel się:

- To może być nawet o 10-15 procent - mówi wiceprezes spółki.

KGHM rozważa zwiększenie mocy nowej kopalni
(Materiały Prasowe KGHM)

KGHM najpóźniej w 2015 roku chce podjąć wraz z Sumitomo decyzję o uruchomieniu drugiej fazy projektu Sierra Gorda. Spółka nie wyklucza, że roczna produkcja miedzi po starcie tego etapu przekroczy planowane 220 tys. ton nawet o 10-15 procent.

_ - Po analizie i ocenie tego jak przebiegł rozruch w Sierra Gorda, będziemy razem z Sumitomo decydować o tym, kiedy rozpocząć II fazę projektu. Myślę, że najpóźniej w 2015 roku będziemy gotowi przekazać rynkowi, kiedy zostanie ona uruchomiona i jaki będzie jej koszt. Zarówno my, jak i nasz japoński partner, jesteśmy zdeterminowani, aby II faza wystartowała _ - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM.

Na pytanie, ile czasu może minąć od momentu podjęcia decyzji do czasu uruchomienia II fazy, odpowiedział: _ Myślę, że żeby rozpocząć okres rozruchu realistycznie należy założyć od 3 do 4 lat _.

Romanowski poinformował, że roczna produkcja miedzi w II fazie projektu może być wyższa niż zakładane obecnie 220 tys. ton._ - To może być nawet o 10-15 proc. więcej. Jest to kwestia rozbudowy zakładu przeróbczego _ - dodał.

Romanowski przypomniał, że KGHM liczy na to, iż w okolicy obecnie eksploatowanego złoża uda mu się udokumentować zasoby nowych złóż._ - Są na to duże szanse _ - podał.

_ - Nie można wykluczyć, że eksploatacja nowego złoża przebiegałaby równolegle do wydobycia w obecnym, co zwiększyłoby ekonomikę projektu _ - dodał. Pod koniec lipca KGHM ruszył z produkcją w chilijskiej kopalni Sierra Gorda.

Po okresie rozruchu, który zakończy się na początku 2015 roku, kopalnia będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności.

Z kolei średnioroczną produkcję po uruchomieniu II fazy Sierra Gorda planowano na około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu, 64 tys. uncji złota.

Spółka informowała wcześniej, że w związku ze zwiększeniem zasobów przemysłowych projektu okres życia kopalni wydłuży się o 3 lata i wyniesie 23 lata.

Dotychczasowy przebieg rozruchu chilijskiej kopalni, wiceprezes określił jako _ obiecujący . - W tym roku w mniejszym stopniu będziemy się skupiać na tym, ile ton wyprodukujemy. Chcemy osiągnąć dobrą jakość i powtarzalność produkcji, tak aby w przyszłym roku wyprodukować 120 tys. ton miedzi w koncentracie i 50 mln funtów molibdenu. Część dobrej jakości wykopanej rudy magazynujemy, tak aby przerobić ją w przyszłym roku i zrealizować zakładaną produkcję _ - powiedział.

_ - W tej chwili osiągamy ok. 40-50 proc. mocy dziennie i cały czas zwiększamy ten wskaźnik _ - dodał.

Prezydent Chile, Michelle Bachelet, ogłosiła reformę podatkową. Wielkie przedsiębiorstwa będą płacić zamiast 20 proc. - 27 proc. podatku dochodowego._ - Sierra Gorda jest w o tyle w korzystnej sytuacji, że wpływ nowych podatków będzie ograniczony dzięki temu, że już wcześniej zapewniliśmy sobie odpowiednią strukturę podatkową. Przez okres najbliższych kilku lat nowe regulacje nie będą miały istotnego wpływu na ekonomikę projektu _ - skomentował Romanowski. Kopalnia Sierra Gorda należy do spółki typu joint venture, której udziałowcami są: spółka pośrednio zależna KGHM Polska Miedź – KGHM International (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) oraz Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)