Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KIR rozliczył pierwsze transakcje kartowe w systemie Inkart w grudniu 2016 r.

0
Podziel się:
KIR rozliczył pierwsze transakcje kartowe w systemie Inkart w grudniu 2016 r.

Warszawa, 10.01.2017 (ISBnews) - Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) rozliczyła pierwsze transakcje w systemie Inkart, przeznaczonym do obsługi krajowych rozliczeń kartami płatniczymi, w ostatnich dniach grudnia 2016 r., poinformował KIR. Produkcyjne uruchomienie systemu umożliwiła współpraca KIR z Bankiem Zachodnim WBK, mBankiem i firmą ITCARD - właścicielem i operatorem sieci bankomatów Planet Cash.

"Z satysfakcją informujemy o produkcyjnym uruchomieniu systemu Inkart. Ambicją naszej firmy jest tworzenie i dostarczanie innowacyjnych usług dla sektora finansowego w Polsce. Wspomagamy jego rozwój i sprawne działanie, dbając jednocześnie o zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Operacyjne wdrożenie systemu Inkart jest pierwszym krokiem w procesie upowszechniania lokalnego rozwiązania przeznaczonego do rozliczania krajowych transakcji kartowych. System uruchomiliśmy z trzema spośród najważniejszych i najbardziej innowacyjnych instytucji na naszym rynku. Spodziewamy się, że ta grupa wkrótce zostanie poszerzona o pozostałych ważnych graczy polskiego rynku kartowego" - powiedział wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz, cytowany w komunikacie. .

KIR przypomina, że zaprojektował i wdrożył system Inkart w celu wsparcia krajowych wydawców kart i agentów rozliczeniowych w procesie rozliczania krajowych transakcji kartowych. Jest to uzupełnienie działalności KIR jako kluczowej instytucji infrastrukturalnej polskiego sektora bankowego, od 25 lat wspierającej rozwój banków i elektronicznej wymiany informacji. Usługi świadczone w systemie Inkart obejmują autoryzację i rozliczenie transakcji dokonywanych w punktach usługowo-handlowych, bankomatach i innych urządzeniach zlokalizowanych na terenie kraju. Pierwsze transakcje, dokonane kartami wydanymi przez Bank Zachodni WBK, zostały zrealizowane w sieci bankomatów Planet Cash, podano także.

"Poza podstawową funkcją, jaką jest rozliczanie krajowych transakcji dokonywanych kartami płatniczymi wydawanymi w Polsce w ramach systemów Visa i MasterCard, system Inkart udostępnia także usługi wspierające, tj. przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a dla wydawców kart - autoryzację zastępczą. Inkart jest również przygotowany do wspierania potencjalnych nowych rozwiązań lokalnych w obszarze rozliczeń transakcji kartowych, np. polskiego schematu kartowego" - czytamy dalej.

Właścicielem i operatorem sieci Planet Cash jest firma ITCARD, współpracująca z mBankiem. W kolejnym kroku usługi oparte o Inkart zostaną rozszerzone na obsługę transakcji dokonywanych w sieci terminali płatniczych Planet Pay, również należącej i obsługiwanej przez ITCARD.

"Współpraca z tak istotnymi instytucjami polskiego rynku usług finansowych, jakimi są Bank Zachodni WBK, mBank i KIR, daje nam możliwość wykorzystania systemu Inkart do obsługi rozliczeń krajowych transakcji kartowych w bankomatach, a w najbliższym czasie również w terminalach POS zarządzanych przez ITCARD. Wdrożenie systemu Inkart umożliwi optymalizację procesu rozliczeń transakcji dokonywanych kartami wydanymi w Polsce. ITCARD, jako firma wspierająca i aktywnie uczestnicząca w rozwoju innowacji na rynku kartowym, czynnie angażuje się w realizację projektów, które nadają nowy kształt usługom płatniczym i ich rynkowi w Polsce" - powiedział prezes ITCARD Jarosław Chrzanowski, cytowany w komunikacie.

KIR podkreślił, że z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, iż na koniec 2015 r. na polskim rynku funkcjonowało 35,2 mln kart płatniczych. W 2015 r. Polacy wykonali nimi ponad 3,3 mld transakcji w ponad 22 tys. bankomatów i ponad 460 tys. terminali POS.

KIR jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Odpowiada za bezpieczny i prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami oraz za niezawodną wymianę informacji w tym obszarze.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)