Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF: Trzy banki zaangażowane w kredyty CHF bez dywidendy za 2014 i 2015

0
Podziel się:
KNF: Trzy banki zaangażowane w kredyty CHF bez dywidendy za 2014 i 2015

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przeanalizowała sytuację 14 banków zaangażowanych w udzielanie kredytów hipotecznych denominowanych w CHF i stwierdziła, że sześć z nich może wypłacić dywidendę za ub.r. w wysokości do 100% zysku, trzy - w wysokości do 50% zysku, zaś pozostałe trzy muszą odbudować swoje kapitały, poinformował przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

"Wszystkie banki spełniają wymogi adekwatności kapitałowej. Sześć banków z 14 badanych może wypłacić dywidendę w maksymalnej wysokości 100%, pięć banków musi zatrzymać zyski, a trzy banki będą mogły wypłacić 50-proc. dywidendę" - powiedział Jakubiak podczas X Kongresu Ryzyka Bankowego BIK.

Wiceprzewodniczący KNF Wojciech Kwaśniak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że trzy banki mają zatrzymać dywidendę za 2014 r. oraz za bieżący rok. Odpowiedni poziom adekwatności kapitałowej mają one osiągnąć do połowy 2016 r.

Kilka dni temu KNF zaleciła bankom zaangażowanym w kredyty frankowe utrzymywanie funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z walutowych kredytów hipotecznych. O otrzymaniu takich zaleceń poinformowało osiem banków - dodatkowy wymóg wynosi u nich od 0,71 pkt proc. (Bank BGŻ BNP Paribas)
do 4,39 pkt proc. (mBank)
.

Ponadto banki zostały poinformowane o zaleceniu utrzymywania - począwszy od 1 stycznia 2016 r. - wskaźników kapitałowych na poziomie co najmniej: T1= 10,25%, TCR=13,25%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)