Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordowy kurs franka. Będą kolejne szczyty?

0
Podziel się:

Po gwałtownej zwyżce wczesnym rankiem, kurs się ustabilizował. Zdaniem ekspertów może to jednak nie być koniec wzrostów.

Rekordowy kurs franka. Będą kolejne szczyty?
(philipp4225/iStockphoto)

Aktualizacja, godz. 18:01

W tym tygodniu frank szwajcarski może być rekordowo drogi wobec złotego i dojść do poziomu 3,6 złotego - przewidują analitycy. Szansę na poprawę upatrują oni jednak w szczycie strefy euro w Brukseli między innymi w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał na 21 lipca nadzwyczajny szczyt strefy euro w związku z kryzysem zadłużeniowym. Ma on dotyczyć stabilizacji euro i nowego pakietu pomocowego dla Grecji.

Wielkość drugiego planu ratunkowego dla Aten, podobnie jak pierwszego, szacuje się na 110 mld euro. Sporną w negocjacjach o drugim pakiecie pomocy dla Grecji pozostaje kwestia udziału w tym planie prywatnych wierzycieli. O szybkie porozumienie w sprawie pakietu zaapelował premier Grecji Jeorjos Papandreu.

Dzisiaj za franka płacono nawet 3,5444 złotego. Jest to najwyższa wartość w historii. Wprawdzie w zeszłym tygodniu było widać stabilizację kursu szwajcarskiej waluty, jednak była to tylko lekka korekta, po której frank miał znów drożeć.

Zobacz notowania franka szwajcarskiego do złotego

Jeszcze przed południem kurs franka się ustabilizował. Później _ poszedł w dół _ i przez moment szwajcarską walutę na rynku forex można było kupić za mniej niż 3,50 złotego. Radość kredytobiorców nie trwała jednak długo. Kurs szybko powrócił powyżej _ pełnego poziomu _ i obecnie za franka trzeba zapłacić niemal 3,52 złotego.

Na drugiej stronie czytaj o tym, czego spodziewają się eksperci

Główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień ocenił, że do tej pory złoty nie stracił specjalnie na wartości. - _ Ruchy na notowaniach euro do złotego nie były duże. Również umiarkowanie złoty stracił względem dolara _ - powiedział.

Jego zdaniem, gdyby kryzys w Europie wszedł w kolejną fazę, to istniałoby ryzyko większej wyprzedaży złotego. - _ Polskę do tej pory ominął w dużym stopniu kryzys. Na rynku obligacji nie dzieje się nic specjalnie niepokojącego. Premie za ryzyko na rynku długu trochę wzrosły, ale nieporównywalnie do krajów strefy euro. Gdyby sprawy w strefie euro przybrały gorszy obrót, to rzeczywiście kraje wschodzące, szczególnie naszego regionu, w tym Polska i Węgry mogłyby odczuć to w większym stopniu _ - dodał Kwiecień.

W opinii ekonomisty, sytuacja z frankiem będzie zależała od tego, co uda się ustalić na czwartkowym szczycie strefy euro w Brukseli. - _ Na razie rynek niespecjalnie widzi szanse na sensowny kompromis ze strony polityków, a potrzebna jest bardzo duża konsekwencja w przekonaniu rynków finansowych, że politycy chcą ten kryzys rozwiązać. Do tej pory tego zabrakło i dlatego na rynku jest duża nerwowość _ - wyjaśnił.

_ - Spotkanie zaplanowane jest dopiero na czwartek; to odległy termin. Zobaczymy, czy będą napływały jakieś uspokajające wieści, pomysły. Na razie jest zdecydowany brak zgody pomiędzy stronami, które muszą zdecydować o tym, jak dalej procedować i to powoduje niepokój na rynkach _ - dodał Kwiecień.

Podobnego zdania jest analityk DM BOŚ Marek Rogalski. - _ Wszystko zależy od czwartkowego spotkania w Brukseli; czy zapadną jakieś konkretne decyzje; czy to spotkanie będzie na tyle wiążące, by nie spowodować jakiś dalszych perturbacji na rynku finansowym. Obecnie brakuje porozumienia pomiędzy pomysłem, który lansują ministrowie strefy euro a Europejskim Bankiem Centralnym. Chodzi o sposób, w jaki ma być udzielona pomoc finansowa dla Grecji oraz formę udziału inwestorów prywatnych w tym przedsięwzięciu _ - wyjaśnił.

Rogalski ocenił, że dopóki grecki problem nie zostanie rozwiązany, to problemy z frankiem mogą się pogłębiać. _ - W tym tygodniu frank może się utrzymać na poziomie 3,58-3,60 zł _ - wyjaśnił analityk DM BOŚ.

Jeszcze inne prognozy podała główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. _ - Jeżeli europejscy przywódcy nie podejmą szybko radykalnych decyzji dotyczących zadłużenia niektórych krajów, np. Grecji, to frank może wkrótce kosztować nawet 4 zł _ote - oceniła.

Dodała, że taki kurs na pewno nie utrzyma się długo. - _ Z drugiej strony trudno się spodziewać, aby szwajcarska waluta za kilka miesięcy kosztowała znowu 2,5 złotego _ - oceniła.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t141833.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przewalutowanie;kredytu;pawlak;radzi,69,0,852293.html) Przewalutowanie kredytu? Pawlak radzi - Kredytobiorcy nie powinni reagować nerwowo na wzrost kursu franka szwajcarskiego wobec złotego - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t142819.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/jak;obnizyc;rate;kredytu;we;franku,232,0,872680.html) Jak obniżyć ratę kredytu we franku? Jeśli rata twojego kredytu we frankach niebezpiecznie wzrosła, to istnieje kilka sposobów żeby ją obniżyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banka;spekulacyjna;na;franku;musi;peknac;to;histeria,68,0,872772.html) Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć. To histeria Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)