Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekta na Wall Street? Jeszcze nie teraz, ale...

0
Podziel się:

Coraz bardziej realne stają się głębsze spadki na Wall Street. Taki scenariusz potwierdzają dzisiejsze dane. Mimo to inwestorzy narazie zwracają uwagę na zupełnie co innego.

Korekta na Wall Street? Jeszcze nie teraz, ale...
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Kluczowy odczyt wtorku w postaci wskaźnika zaufania wśród konsumentów Stanów Zjednoczonych publikowany przez Conference Board, okazał się trzeci miesiąc z rzędu gorszy od prognoz. Poziom 70,4 punktów jest najniższy od kwietnia bieżącego roku i wskazuje na znacząco pogarszający się sentyment wśród konsumentów.

Wskaźnik ten jest niezwykle ważny dla amerykańskich parkietów z dwóch względów. Po pierwsze w gospodarce, w której wydatki konsumpcyjne mają znaczący wkład w PKB, spadek zaufania wśród osób prywatnych jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym wobec przyszłej dynamiki sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony indeks publikowany przez Conference Board wykazuje bardzo silną korelację z indeksem SP500, co jest pochodną powyższej zależności. W znaczącej większości przypadków spadki wskaźnika wyprzedzają korektę na indeksach. Obecnie obserwujemy sytuację, gdy silnemu osłabieniu sentymentu towarzyszą dalsze wzrosty indeksów, coraz bardziej uprawdopodobniając możliwość wystąpienia korekty.

Dzisiejsze notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analizując historię znajdziemy przypadki, w których lokalne ekstrema wskaźnika nie miały odbicia w notowaniach indeksu jednak na tę chwilę nie możemy stwierdzić czy aktualna sytuacja jest jednym z nich, co powoduje iż musimy wziąć pod uwagę dwa scenariusze. Potwierdzeniem tego, iż jest to fałszywy alarm będą dopiero stanowić konsekwentne 3 miesiące zwyżkowe pokazuję wzrost zaufania wśród konsumentów. Do tego czasu bardziej prawdopodobny wciąż jest scenariusz korekty. Ostatni szczyt na wskaźniku był w lutym 2011 roku natomiast spadki na giełdzie przyszły dopiero w lipcu 2011 roku.

Gdybyśmy mieli obecnie analogiczną sytuację, wskazywałoby to na możliwość wystąpienia korekty w styczniu. Drugim ważnym aspektem wskazującym na scenariusz spadkowy jest charakterystyka ruchu wskaźnika przed załamaniem. W każdym z przypadków przed głębokimi spadkami występowała wpierw silna korekta na wskaźniku, po czym następował powrót na niewiele wyższe poziomy w charakterze trendu bocznego i rozpoczynało się załamanie. Aktualnie znajdujemy się na początku potencjalnego głębokiego spadku.

Reakcja giełdy na ten słaby odczyt wskazuje jednoznacznie, iż w rzeczywistości wyznaczonej przez Quantitative Easing dane gorsze od prognoz wbrew logice napędzają wzrosty na giełdach. Każda niezadowalająca z gospodarczego punktu widzenia pozycja w kalendarzu makroekonomicznym pozwala inwestorom odłożyć w czasie oczekiwania względem początku wygaszania programu luzowania polityki monetarnej, co jest obecnie uznawane za sygnał kupna. Tym samym, jeżeli przyszły tydzień obfitujący w kluczowe odczyty makroekonomiczne nie przyniesie żadnych pozytywnych niespodzianek, scenariusz mówiący o tym, iż już na grudniowym posiedzeniu FED podejmie decyzję o zmniejszeniu programu QE zostanie praktycznie całkowicie pozbawiony racji bytu a parkiety będą miały dalej powód do kontynuacji drogi na północ mimo narastających dywergencji pomiędzy notowaniami a odczytami z realnej gospodarki.

Bieżący tydzień nie powinien przynieść więcej zaskoczeń na Wall Street, ze względu na czwartkowy Dzień Dziękczynienia, który jest dniem wolnym od pracy. Statystycznie na przestrzeni wielu lat, tydzień święta dziękczynienia amerykańskie indeksy kończą na plusie i robiąc krok w tym kierunku, we wtorek zamykają się powyżej swych otwarć pomimo czerwieni panującej na europejskich parkietach.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m251760.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;male;zmiany;po;rekordowych;notowaniach,52,0,1428532.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Małe zmiany po rekordowych notowaniach
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m203214.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/optymizm;na;wall;street;historyczny;tydzien;dla;sp500,92,0,1427036.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Optymizm na Wall Street. Historyczny tydzień dla S&P500
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/116/m247924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/fed;nie;zaskakuje;a;na;wall;street;spadki,16,0,1425424.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fed nie zaskakuje, a na Wall Street spadki
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m203215.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;w;dol;ale;rekord;nadal;w;zasiegu,194,0,1424578.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wall Street w dół, ale rekord nadal w zasięgu
giełda
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)