Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe spółki dały zarobić najwięcej

0
Podziel się:

Od początku roku najlepsza spółka na giełdzie zyskała prawie 140 procent. Zobacz w co teraz warto zainwestować.

Małe spółki dały zarobić najwięcej
(PAP/Leszek Szymański)

Pierwszy kwartał roku na giełdzie należał do posiadaczy akcji małych i średnich spółek. Zarobiły też osoby, które ulokowały pieniądze w funduszach inwestujących w papiery tych firm. Jeżeli jednak dzisiaj ktoś chciałby pójść ich śladem, najpierw powinien poczekać na co najmniej dziesięcioprocentową korektę.

Giełdowe _ maluchy _ zachowywały się w tym okresie znacznie lepiej niż duże firmy notowane w indeksie WIG20. Od początku roku indeks mWIG40 zyskał 6,4 procent, sWIG80 poszedł w górę o 12 procent, podczas gdy największe firmy z WIG20 zarobiły tylko 4,5 procent.

- _ Inwestorzy uwierzyli wreszcie w potencjał małych i średnich firm oraz to że skorzystają na większym niż prognozowano wzroście gospodarczym w Polsce _ - uważa Marcin Kiepas, analityk z DM XTB. - _ Tym bardziej, że ich akcje w czasie kryzysu zostały bardzo mocno przecenione i wiele z nich wciąż może stanowić okazję dla graczy. _

Indeksy branżowe pokazują z kolei, że w pierwszym kwartale najwięcej zarobili posiadacze akcji spółek spożywczych, które są na topie od początku roku. Nieźle poradziły sobie też spółki mediowe i budowlanka. Hamują za to banki, które prawdziwą hossę przeżyły w ubiegłym roku.

Stopy zwrotu indeksów GPW
*z ostatnich 3 miesięcy * *z ostatnich 12 miesięcy *
nazwa indeksu stopa zwrotu (proc.) nazwa indeksu stopa zwrotu (proc.)
mWIG40 +6,4 mWIG40 +80,7
sWIG80 +12,0 sWIG80 +78,3
WIG +6,1 WIG +76,6
WIG 20 +4,5 WIG-20 +65,0
indeksy branżowe
WIG-Banki +4,9 WIG-Banki +120,0
WIG-Budow +17,3 WIG-Budow +42,5
WIG-Dewel -0,4 WIG-Dewel +97,2
WIG-Energ* -1,8 WIG-Energ -
WIG-Info -2,5 WIG-Info +40
WIG-Media +19,8 WIG-Media +72,2
WIG-Paliwa +10,0 WIG-Paliwa +48,9
WIG-Spożyw +21,6 WIG-Spożyw +164,9
WIG-Telekom +2,8 WIG-Telekom +5,3

Źródło: Money.pl, *Indeks WIG-Energ istnieje od początku roku.

Kto najwięcej zarobił, kto najwięcej stracił?

Najwięcej w pierwszym kwartale zyskały akcje Amiki. Jeszcze w ubiegłym roku spółka podpisała z Samsungiem wartą ponad dwieście milionów złotych umowę sprzedaży części przedsiębiorstwa, która zajmuje się produkcją pralek i lodówek. W połowie lutego decyzja ta została zaakceptowana podczas Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Z kolei dobrym notowaniom Euromarku sprzyja dłuższa w tym roku zima. Firma jest właścicielem między innymi marek Campus czy Alpinus. Wyższy ze względu na pogodę popyt na odzież zimową sprawił, że przychody w grudniu w ujęciu rocznym wzrosły o ponad połowę. Dobre wyniki zaprezentowane w styczniu pokazały, że spółka bardzo dobrze radziła sobie również w okresie od września do listopada.

W górę kurs akcji Monnari ciągnęły pogłoski o możliwej zmianie rodzaju upadłości. Decyzja zapadła w drugiej połowie stycznia. Sąd wydał wówczas postanowienie o zmianie upadłości z likwidacyjnej na układową.

Źródło: Money.pl, *Stopy zwrotu na akcjach spółek od początku roku.

W przypadku spółek, które zanotowały największe spadki cen akcji, dominują przedsiębiorstwa z problemami finansowymi. Cechą wspólną większości z nich jest wysokie zadłużenie, problemy z jego spłatą oraz słabe wyniki w 2009 roku.

Polrestowi w połowie stycznia bank PKO BP wypowiedział kredyt o wartości ponad 21 milionów złotych. W połowie lutego restauracyjna spółka przestała prowadzić podstawową działalność, czyli sprzedawać usługi gastronomiczne.

W likwidacji znajduje się meblowy Swarzędz, a restrukturyzować swoje zadłużenie próbują m.in. Grajewo czy Trion. Ciekawie wygląda sytuacja w przypadku Petrolinvestu. W pierwszym kwartale bieżącego roku ze spółki napłynęły między innymi informacje o otrzymaniu finansowania oraz o nawiązaniu współpracy z francuską Grupą Total. Cena akcji tego _ ulubieńca spekulantów _ na przełomie lutego i marca wzrosła o ponad 150 procent. Następnie jednak spółka oddała dużą część wzrostów i wciąż jest notowana poniżej kursu zamknięcia z ostatniej sesji ubiegłego roku.

Źródło: Money.pl, *stopy zwrotu na akcjach spółek od początku roku

Spore zyski funduszy małych i średnich spółek

Wzrost zainteresowania akcjami małych i średnich spółek widać również w stopach zwrotów funduszy, które inwestują w te firmy. Wśród pięciu funduszy akcji, które w pierwszych trzech miesiącach roku zyskały najwięcej, aż trzy inwestują przede wszystkim w akcje małych i średnich firm.

Najlepiej poradził sobie subfundusz Quercus Agresywny, w którym ponad 70 procent jego portfela akcyjnego stanowią papiery właśnie małych i średnich przedsiębiorstw, nie tylko tylko tych notowanych na rynku głównym GPW. W ciągu ostatnich trzech miesięcy fundusz zarobił ponad 17 procent, a jego roczna stopa zwrotu przekracza już sto procent.

Stopy zwrotu funduszy akcji
*z ostatnich 3 miesięcy * *z ostatnich 12 miesięcy *
Nazwa funduszu Stopa zwrotu (proc.) Nazwa funduszu stopa zwrotu (proc.)
QUERCUS Parasolowy SFIO - Subfundusz QUERCUS Agresywny 17,3 QUERCUS Parasolowy SFIO - Subfundusz QUERCUS Agresywny 107,5
DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek 16,4 Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Europy Wschodniej 98,3
DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki 15,3 Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy FIO (EUR) 95,3
PZU FIO Akcji Małych i Średnich Spółek 14,6 Arka BZ WBK Rozwoju Nowej Europy FIO 94,3
Pioneer FG SFIO subfundusz Akcji Europy Wschodniej 14,3 Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO (EUR) 93,4

Źródło: Money.pl. Data ostatniej aktualizacji: 30.03.2010.

Powodów do narzekań nie mają też osoby, które zainwestowały pieniądze w fundusze stabilnego wzrostu. Większość z nich pozwoliła im zarobić więcej niż można było zyskać na krótkoterminowych lokatach bankowych.

Stopa zwrotu funduszy stabilnego wzrostu
*z ostatnich 3 miesięcy * *z ostatnich 12 miesięcy *
Nazwa funduszu Stopa zwrotu (proc.) Nazwa funduszu Stopa zwrotu (proc.)
Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus 14,7 Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Stabilnego Wzrostu 42,2
UniFundusze FIO subfundusz UniStabilny Wzrost 5,9 Fundusz Własności Pracowniczej PKP SFIO 36,7
PKO Parasolowy - SFIO Subfundusz Stabilnego Wzrostu Plus 5,4 Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO 32,9
AGIO SFIO subfundusz Agio-Kapitał 5,2 BPH FIO Parasolowy Subfundusz BPH Stabilnego Wzrostu 32,4
AGIO SFIO subfundusz Agio-Kapitał (EUR) 5,2 UniFundusze FIO subfundusz UniStabilny Wzrost 31,6

Źródło: Money.pl. Data ostatniej aktualizacji: 30.03.2010.

Sytuacja na rynku akcji nie wpłynęła za to w ostatnich miesiącach znacznie na fundusze, które większość środków lokują w bezpiecznych obligacjach czy papierach skarbowych. Wydaje się, że na wyższe wzrosty będą one mogły liczyć dopiero wówczas, gdy zaczną ziszczać się prognozy dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA, strefie euro i w Polsce. Póki co niskie stopy będą sprzyjać funduszom akcji.

Stopa zwrotu funduszy papierów dłużnych
*z ostatnich 3 miesięcy * *z ostatnich 12 miesięcy *
nazwa funduszu stopa zwrotu (proc.) nazwa funduszu stopa zwrotu (proc.)
Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych 8,2 Pioneer FG SFIO subfundusz Pioneer Obligacji Strategicznych 67,9
Amplico SFIO Parasol Światowy Amplico Subfundusz Obligacji Plus 6,8 Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO (USD) 42,7
Amplico FIO Parasol Krajowy Amplico Subfundusz Obligacji 6,7 Pioneer Obligacji Dolarowych Plus FIO 39,8
UniFundusze FIO subfundusz UniObligacje: Nowa Europa 5,9 Amplico SFIO Parasol Światowy Amplico Subfundusz Obligacji Plus 23,8
UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Obligacje 5,9 Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Obligacji 23,5

Źródło: Money.pl. Data ostatniej aktualizacji: 30.03.2010.

Ostatnie miesiące pokazały również, że wraz ze wzrostami na giełdzie wśród klientów ponownie rośnie również zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w funduszach inwestycyjnych. W lutym ich aktywa wzrosły do poziomu 94,8 miliardów złotych, czyli ponad 40 procent wyższego niż przed rokiem. Jeżeli nie nastąpi kolejne gwałtowne załamanie rynku, powiernicy liczą na to, że różnica pomiędzy wpłatami i wypłatami środków z TFI będzie się utrzymywać na dodatnim poziomie około jednego miliarda złotych miesięcznie.

Chcesz ulokować pieniądze w funduszach akcji? Poczekaj na korektę

Eksperci, z którymi rozmawiał Money.pl, są zdania, że kolejne miesiące powinny przynieść wzrosty na giełdzie, choć najprawdopodobniej w pierwszej kolejności czeka nas korekta. Dlatego osoby, które dzisiaj chciałyby zainwestować pieniądze w funduszach akcji na okres kilku miesięcy, powinny zachować dużą ostrożność. Bo może okazać się, że zainwestują pieniądze tuż przed spadkami i w rezultacie stracą albo w najlepszym wypadku nie będą mogły szybko zrealizować zysków.

Ci, którzy myślą o inwestowaniu przez kilka lat, śmielej mogą myśleć o akcjach. Inni powinni raczej zdecydować się na bezpieczniejsze formy oszczędzania.

- _ Spory zarobek na funduszach małych i średnich spółek w drugim kwartale raczej nie będzie już tak łatwy. Dlatego w najbliższych miesiącach postawiłbym raczej na fundusze aktywnej alokacji _ (stawiające na częste zmiany inwestycji w zależności od koniunktury na rynku dop. red.)- mówi Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Podobnego zdania jest Tatiana Świderska, dyrektor ds. inwestycji klientów z firmy doradczej Xelion. - _ W krótkim okresie doradzałabym bezpieczne fundusze obligacji i ochrony kapitału _ - uważa Tatiana Świderska.

A wśród bezpiecznych funduszy warto pomyśleć o tych, które inwestują w polskie obligacje. - _ Umacnianie się kursu złotego oraz coraz lepsze postrzeganie Polski przez inwestorów międzynarodowych daje szansę na osiągnięcie atrakcyjnego zysku także z tych inwestycji _- mówi Robert Kasprzak, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych w Union Investment TFI.

Jeżeli jednak nadal myślimy o funduszach akcji, lepiej poczekać aż ich jednostki będą tańsze.

- _ Z kupowaniem jednostek funduszy akcji poczekałbym na około dziesięcioprocentową korektę na giełdzie _ - mówi Marcin R. Kiepas.

Duże spółki ożywią giełdę?

Drugi kwartał powinien przynieść dwa duże debiuty spółek Skarbu Państwa na GPW. W maju planowany jest debiut ubezpieczyciela PZU, a w czerwcu koncernu energetycznego Tauron. Zdaniem analityków te oferty mogą znacznie ożywić rynek.
- _ Obie spółki mogą liczyć na duże zainteresowanie funduszy zagranicznych, a także OFE _ - podkreśla Wojciech Mołdrzyk, doradca inwestycyjny z DM ECM. Jego zdaniem jest spora szansa, że jeszcze przed wakacjami indeks największych spółek WIG20 skoczy do poziomu 2,7 tysiąca punktów.

Warunek: Amerykanie nie podniosą stóp procentowych. Według Wojciecha Mołdrzyka o wzrosty na giełdzie, choć przy dużej zmienności rynku, możemy być spokojni, dopóki nie nasilą się spekulacje o zbliżających się podwyżkach stóp w USA.

KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ O GIEŁDZIE, FUNDUSZACH I WALUTACH:
*GPW: Można było zarobić nawet ponad 500 procent * Rok 2009 był bardzo łaskawy dla rodzimych inwestorów giełdowych. Od stycznia na ponad 60 spółkach mogli zarobić co najmniej dwa razy więcej, niż zainwestowali.
*Fundusze akcji znów dają zarobić * Najlepsi, inwestując w fundusze akcji zarobili ponad 30 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mimo iż analitycy spodziewają się trwałych wzrostów trzeba pamiętać, że osoby, które zainwestowały w nie przed dwoma laty wciąż są nawet na 50. procentowym minusie.
*Największe spółki na GPW dadzą zarobić? * Szykuje się boom debiutów dużych spółek na warszawskim parkiecie. Decydujący się na zainwestowanie będą mogli na nich zarobić kilkanaście procent. Mogą to jednak nie być, aż tak duże zyski.
*GPW: Głębsza korekta coraz bardziej realna * Inwestorom nie udało się podciągnąć WIG20 ponad poziom 2200 punktów. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo, że korekta będzie miała głębszy zasięg i WIG20 może spaść nawet do poziomu 2000 punktów.
*Wpłaty do funduszy inwestycyjnych będą rosnąć * Napływy nowych środków do funduszy inwestycyjnych w drugiej połowie roku wzrosną do około 1,5 miliarda złotych miesięcznie - ocenia Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.
*Z kupnem waluty na wakacje możesz jeszcze poczekać * Euro za mniej niż 3,80 złotego, dolar i frank szwajcarski za mniej niż 2,70 złotego. Analitycy są zgodni, że ten rok upłynie pod znakiem umocnienia polskiej waluty, choć są podzieleni co do jego skali.
giełda
fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)