Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Może być gorzej. 10 największych krachów

0
Podziel się:

Inwestorzy, ciężko doświadczeni przez obecny kryzys, mogą się pocieszać przykładami z historii.

Może być gorzej. 10 największych krachów
(cc)

fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/spadki;na;swiatowych;gieldach,galeria,1675,0.html)Inwestorzy ciężko doświadczeni przez obecny kryzys mogą się pocieszać tym, że może być jeszcze gorzej.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez _ Times Online _, ostatnie załamanie na rynkach finansowych blednie w porównaniu z największymi krachami, jakie zanotowano na rynkach finansowych.

Historyk giełdowy David Shwartz podkreśla, że największe załamania rynków zawsze są wywoływane przez szereg wydarzeń, które wychodzą na jaw jedno po drugim. - _ Jedno poważne uderzenie nie jest w stanie przełożyć się na poważny krach. Potrzeba kilku ciosów, by rynek padł na kolana _ - mówi.

Zatem dla pokrzepienia serc prezentujemy listę krachów, przy których widać, że obecny kryzys nie jest tym najgorszym.

1. Wall Street 1929-32. Spadek: - 89 proc.

Nie mogło być inaczej. Zestawienie otwiera Wielki Kryzys w USA. Spekulacyjna bańka pękła po tym jak ludzie pospiesznie starali się sprzedawać kupione na kredyt akcje, by móc spłacić zaciągnięte pożyczki.

Kryzys rozpoczął się tzw. _ czarnym czwartkiem _, 24 października 1929 roku, który przyniósł paniczną wyprzedaż akcji na nowojorskiej giełdzie.

Wcześniej na giełdzie narastała bańka spekulacyjna. Wzrost cen akcji podniósł wartość aktywów wielu inwestorów. Banki udzieliły kredytów pod zastaw przeszacowanych akcji. A za środki z nowych pożyczek inwestorzy kupowali kolejne akcje. Wiele firm, których akcje notowały spore wzrosty, w rzeczywistości było wartych zdecydowanie mniej.

W _ czarny czwartek _ rozpoczęła się wyprzedaż akcji. Wkrótce przybrała ona paniczne rozmiary. Wartość większości udziałów spadła praktycznie do zera.

Giełdowy krach pociągnął za sobą łańcuch bankructw i wzrost bezrobocia, które według szacunków sięgnęło w USA 1/3 siły roboczej.

2. US Nasdaq 2000-02. Spadek: - 82 proc.

Indeks spółek technologicznych spadł po tym, jak pękła bańka przeszacowanych spółek internetowych, tzw. _ dot-comów. _

W latach 1995-2001 na fali euforii giełdowej inwestorzy wywindowali do bardzo wysokich poziomów kursy akcji spółek działających w internecie. W tzw. _ dot-comy _inwestowały fundusze typu venture capital.

Na początku 2000 roku część inwestorów straciła wiarę w internetowy biznes. Akcje niektórych spółek gwałtownie spadły. Zaczęła się paniczna wyprzedaż, która pogłębiła straty.

ZOBACZ REPORTAŻ DEUTSCHE WELLE O CZŁOWIEKU, KTÓRY ZOSTAŁ TWARZĄ KRACHU NA GIEŁDACH (ang.):

3. Japonia 1990-2003. Spadek: - 79 proc.

Japoński rynek powoli, ale systematycznie tracił na wartości przez 13 lat. Doszło wtedy do pęknięcia bańki spekulacyjnej m.in. w sektorze nieruchomości i pojawienia się deflacji.

4. Londyn 1973-74. Spadek: - 73 proc.

- _ Spadki były efektem nałożenia się na siebie efektów dramatycznego wzrostu cen ropy naftowej, strajków górników i upadku rządu premiera Heatha - czytamy w zestawieniu Times Online. _

5. Hong Kong 1997-98. Spadek: - 64 proc.

Jak przypomina brytyjski dziennik gwałtowny spadek był efektem masowej ucieczki inwestorów z azjatyckich parkietów, w tym właśnie z _ przegrzanej _ giełdy w byłej brytyjskiej posiadłości.

6. Londyn 2000-03. Spadek: - 52 proc.

Brytyjska giełda wylądowała na szóstym miejscu w zestawieniu za sprawą pęknięcia tzw. bańki internetowej (patrz miejsce 2 w zestawieniu)

7. Wall Street 1937-38. Spadek: - 49 proc.

Przyczyną spadków była recesja gospodarcza i obawy o to, czy zaproponowany przez prezydenta Franklina D. Rooosevelt'a tzw. _ New Deal _czyli _ Nowy ład Gospodarczy _ - pakiet reform społeczno-ekonomicznych opartych w dużej mierze na wierze w interwencjonizm państwowy przyczyni się do poprawienia koniunktury i zniwelowania skutków Wielkiego Kryzysu.

8. Wall Street 1906-07. Spadek: - 48 proc.

Nerwowa reakcja była efektem zapowiedzi prezydenta Theodora Roosevelta, że rozprawi się on z monopolami, która opanowały różne sektory gospodarki, m.in. kolej.

9. Wall Street 1919-21. Spadek: - 46 proc.

Dziś może wydawać się to kuriozalne, ale amerykańska giełda bardzo nerwowo zareagowała na obawy, że nowopowstała branża motoryzacyjna jest przeszacowana a nasycenie rynku samochodami osiągnęło już maksymalny pozio.

10. Wall Street 1901-03. Spadek: - 46 proc.

Rynki załamały się po zabójstwie prezydent USA Williama Mc Kinley'a we wrześniu 1901. Jak podkreśla _ Times Online _ dodatkowo nałożyła się na to ciężka susza latem tego samego roku.

(zestawienie obejmuje jedynie giełdy krajów o wysoko uprzemysłowionej gospodarce)

ZOBACZ REPORTAŻ O PRÓBACH RATOWANIA SYSTEMU FINANSOWEGO (ang.):
kryzys
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)