Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MŚ przekazało 10 koncesji KHW na rzecz PGG przed połączeniem podmiotów

2
Podziel się:
MŚ przekazało 10 koncesji KHW na rzecz PGG przed połączeniem podmiotów

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek podpisał dziś akty przenoszące 10 koncesji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) na Polską Grupę Górniczą (PGG). Ministerstwo Energii zapowiedziało, że dziś jeszcze poinformuje o połączeniu KHW z PGG.

"Ważne jest to, że to w tej chwili będzie największy koncesjobiorca w Polsce, porównywalny z PGNiG. Jeśli chodzi o węglowodory, to jest mniej więcej podobna skala" - powiedział Jędrysek podczas uroczystości podpisania koncesji.

Wnioski wpłynęły na początku marca.

"Jest to drugi taki pakiet, poprzedni, na 20 koncesji - 16 na wydobycie i 4 na poszukiwania - został podpisany w zeszłym roku. Był to ostatni akt uruchamiający Polską Grupę Górniczą" - dodał Jędrysek.

"Dopinamy bardzo ważny etap. Jak państwo wiecie, dzisiaj przed nami także konferencja, która będzie mówiła szczegółowo o procesie w PGG. Jednym z ważnych etapów tego procesu jest uzyskanie koncesji, które przenoszone są wraz z aktywami, z kopalniami z Katowickiego Holdingu do Polskiej Grupy Górniczej. To jest zamknięcie pewnego etapu" - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Resort energii zapowiedział, że minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski wezmą dziś udział w konferencji prasowej poświęconej połączeniu PGG z KHW. Konferencja prasowa odbędzie się o godz. 14-ej.

W tym tygodniu rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zaopiniowała pozytywnie wniosek zarządu spółki do walnego zgromadzenia, dotyczący zbycia aktywów produkcyjnych na rzecz Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Ministerstwo Energii zapowiedziało w grudniu 2016 r., że KHW i PGG powinny zostać połączone.

Polska Grupa Górnicza to spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami są PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGNiG Termika, Energa Kogeneracja, Węglokoks oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. PGG nie jest kontrolowana przez żadnego z akcjonariuszy.

Katowicki Holding Węglowy grupuje cztery kopalnie węgla kamiennego: KWK Mysłowice-Wesoła, KWK Murcki-Staszic, KWK Wieczorek oraz KWK Wujek. Udziały w KWK Kazimierz-Juliusz zostały w listopadzie 2014 r. przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
lelek
7 lat temu
w obecnej sytuacji to jedno z najlepszych rozwiazań zwlaszcza ze da to kolejna mozliwosc restrukturyzacji wewnetrznej i ograniczenia kosztów, khw mimo wszystko przez cały poprzedni rok nie musiało wprowadzac tak daleko idacych zamian jak to poczyniło pgg i dzieki czemu zaoszczedzili mieliony
kamil
7 lat temu
teraz przynajmniej odetną związkowców od koryta