Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na GPW ruszy krótka sprzedaż

0
Podziel się:

Dzięki zmianom w ustawach, jeszcze w tym półroczu może zostać utworzony alternatywny rynek obrotu, a w drugim półroczu powinna ruszyć tzw. krótka sprzedaż.

Dzięki zmianom w ustawach, jeszcze w tym półroczu może zostać utworzony alternatywny rynek obrotu, a w drugim półroczu powinna ruszyć tzw. krótka sprzedaż.

Projekty nowelizacji ustaw, które regulują funkcjonowanie rynku kapitałowego, powinny trafić na obrady Rady Ministrów w najbliższym czasie - poinformowała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

"Zakończone są prace nad trzema projektami ustaw: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych. Te projekty ustaw powinny lada moment trafić na posiedzenie Rady Ministrów" - powiedziała Gilowska na konferencji.

Zdaniem prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Ludwika Sobolewskiego, największe znaczenie w nowych regulacjach mają zapisy, które pozwolą na uruchomienie alternatywnego systemu obrotu na GPW oraz na rozpoczęcie zawierania transakcji tzw. krótkiej sprzedaży.

"Mamy nadzieję, że instrument krótkiej sprzedaży zostanie aktywowany w II połowie tego roku. Powinien znacząco podnieść płynność na naszej giełdzie" - powiedział Sobolewski.

_ Prezes GPW poinformował, że zmiany w regulacjach dotyczących krótkiej sprzedaży będą polegały na rezygnacji z wymaganej obecnie blokady na rachunku papieru wartościowego, który ma być sprzedany. _"Obecnie papier wartościowy, który ma być przedmiotem zlecenia sprzedaży, w chwili złożenia zlecenia musi być już zablokowany i dostarczony na rachunek zbywcy. Przełom, jaki przynosi nowa regulacja to odstąpienie od tego wymogu. Papier, który ma być zbywany na krótko musi być zabezpieczony, ale nie w ten sposób, że musi być zablokowany na rachunku" - powiedział Sobolewski.

Zanim na GPW pojawią się pierwsze transakcje krótkiej sprzedaży, może zostać uruchomiony alternatywny system obrotu.

"Złożyliśmy regulamin tego systemu obrotu do Komisji Nadzoru Finansowego w końcu lutego i czekamy na decyzję o zatwierdzeniu. Mamy nadzieję, że otrzymamy ją w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wyznaczyliśmy sobie start tego rynku do końca czerwca" - powiedział Sobolewski.

Nowy segment obrotu będzie rynkiem dla mniejszych spółek, o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym, ale, zdaniem Sobolewskiego, będzie posiadał wystarczający poziom przejrzystości. Będzie to rynek tańszy, posiadający niższe wymogi informacyjne.

"Rynek będzie oferował dwa systemy obrotu: system kierowany cenami i system kierowany zleceniami. Będzie to ciekawa propozycja, mamy już pierwsze firmy, które deklarują zainteresowanie wejściem na ten rynek" - powiedział prezes GPW.

Dodał, że obecnie klasyczny rynek giełdowy ma system kierowany zleceniami.

Zdaniem Sobolewskiego, przełomem w nowych regulacjach jest także to, że obejmują tylko niezbędny zakres przepisów i przekazują szczegółowe regulacje w ręce instytucji rynku kapitałowego.

"Przełom dotyczy także metody regulacji. Ludzie, którzy tworzyli te przepisy byli przekonani, że należy wprowadzić regulacje w niezbędnym zakresie, a potem zdać się na decyzje instytucji rynkowych. Dlatego gros zagadnień związanych z krótką sprzedażą, np. kwalifikowanie papierów do tego rodzaju transakcji, będzie uregulowane w regulaminie giełdy" - powiedział Sobolewski.

| Krótka sprzedaż |
| --- |
| Krótka sprzedaż polega na tym, że inwestor pożycza określoną liczbę akcji np. od domu maklerskiego. Sprzedaje je i czeka na zniżkę ich cen. Gdy kurs spadnie, inwestor odkupuje na giełdzie te akcje i zwraca pożyczkodawcy. Różnica w cenie akcji w chwili ich sprzedawania i odkupowania stanowi zysk inwestora. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)