Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Przedsiębiorstwa oczekują umiarkowanego przyspieszenia eksportu

0
Podziel się:
NBP: Przedsiębiorstwa oczekują umiarkowanego przyspieszenia eksportu

Konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Prognozy formułowane przez eksporterów sugerują nieznaczne przyspieszenie dynamiki eksportu, która jednak powinna pozostać na umiarkowanym poziomie - poniżej średniej długookresowej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej we wrześniu br. wśród 1691 firm.

"Nieznaczne wzrosty wskaźników nowych umów eksportowych oraz prognoz eksportu pozwalają w najbliższym okresie oczekiwać niewielkiego przyspieszenia dynamiki eksportu. Ponieważ jednak obydwa wskaźniki znajdują się poniżej swoich długookresowych średnich, dynamika ta powinna pozostać umiarkowana" - czytamy w raporcie.

NBP wskazał, że analizy pokazują, iż relatywnie niskie wartości wskaźników eksportowych tylko w niewielkim stopniu wynikają ze skutków konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - odsetek przedsiębiorstw deklarujących konflikt rosyjsko-ukraiński jako barierę rozwoju systematycznie spada od III kw. 2014 r. i przyjmuje obecnie bardzo niską wartość (2,2%).

"Można się spodziewać, że kluczową rolę dla przyszłej dynamiki eksportu oraz jej prognoz odgrywać będzie koniunktura w strefie euro oraz - w mniejszym stopniu - rozwój sytuacji gospodarczej w Chinach" - zaznacza bank centralny.

NBP dodał jednak, że wyniki ankiet przedsiębiorstw, które deklarują eksport do Chin nie potwierdzają jednak jak na razie wystąpienia negatywnych zjawisk w ich otoczeniu.

"Okazało się, że na rynek chiński eksportują głównie duże firmy, sprzedające do wielu krajów (dywersyfikacja sprzedaży). Jest to zapewne jeden z powodów, dla których firmy te odznaczają się najlepszą kondycją w próbie. Warto zauważyć, że eksporterzy na rynek chiński nie oczekują przy tym spadku popytu w najbliższym kwartale" - czytamy dalej.

W ostatnich kwartałach uwagę zwraca również sytuacja eksporterów, w tym też firm z sektora usługowego, które świadczą usługi dla klientów zagranicznych. Grupa eksporterów zwykle uzyskuje lepsze wyniki niż pozostałe firmy (w przemyśle jest to jeszcze bardziej widoczne niż w usługach). W ostatnim okresie różnice między eksporterami i nie-eksporterami wydają się jednak pogłębiać na korzyść firm usługowych wykazujących eksport. Zauważono przy tym, że w niektórych branżach usługowych udział eksportu w przychodach rośnie obecnie bardzo szybko.

We wrześniu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1691 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)