Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE zatwierdziła program finansowania projektu w Opolu

0
Podziel się:

Rozpoczęcie prac nastąpi pierwszego lutego 2014 roku.

PGE zatwierdziła program finansowania projektu w Opolu
(Reporter Poland)

Rada nadzorcza PGE zatwierdziła program wewnętrznego finansowania projektu w Opolu, do wartości 11,6 mld zł, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 roku - poinformowała spółka. Zarząd firmy zaakceptował rekomendacje komitetu inwestycyjnego, potwierdzające zamiar wydania polecenia rozpoczęcia prac 31 stycznia 2014 roku.

Chodzi o projekt budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole.

_ - W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2 _ - napisano w komunikacie.

Szczegóły projektu inwestycyjnego zostaną przedstawione w najbliższym czasie. W kwietniu 2013 roku PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole o mocy 900 MW każdy, za ponad 11,5 mld zł brutto, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił jednak, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała. Spółka rozpoczęła wtedy prace nad minimalizacją ryzyk i zmianą parametrów ekonomicznych projektu.

Na początku grudnia PGE informowała, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna planuje wydać pozwolenie rozpoczęcia prac przy realizacji projektu w Opolu 31 stycznia 2014 roku. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte z Rafako, Polimeksem-Mostostalem i Mostostalem Warszawa.

Rada nadzorcza PGE powołała pod koniec grudnia Marka Woszczyka, byłego prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, na stanowisko prezesa spółki. Rada nadzorcza powołała też pozostałych członków zarządu. Grzegorz Krystek został wiceprezesem ds. operacyjnych i handlu, Jacek Drozd wiceprezesem ds. korporacyjnych, a Dariusz Marzec wiceprezesem ds. rozwoju.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)