Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG może zaoszczędzić do 450 mln euro

0
Podziel się:

Stanie sie tak jeśli projekt budowy gazociągu Baltic Pipe będzie realizować państwowy Gaz-System.

PGNiG może zaoszczędzić do 450 mln euro
(EPA/PAP)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
może zaoszczędzić ok. 450 mln euro, jeśli projekt budowy gazociągu Baltic Pipe będzie realizować państwowy Gaz-System.

Według wiceprezesa PGNiG Radosława Dudzińskiego, projekt ma zostać przekazany do Gaz-Systemu w ciągu kilku-kilkunastu dni.

_ - Jest to kwestia kilku lub kilkunastu dni, aby Gaz-System przejął od nas projekt Balitc-Pipe _ - powiedział Dudziński po walnym zgromadzeniu PGNiG w czwartek. Dodał, że oznacza to, iż Gaz-System sfinansuje projekt z własnych środków.

Wartość Baltic Pipe była szacowana ostatnio na 430-450 mln euro i, według wcześniejszych planów, ten projekt dywersyfikacji dostaw gazu do Polski miał realizować PGNiG.

_ - Rozmowy w sprawie przejęcia projektu od PGNiG się wciąż się toczą _ - powiedziała agencji Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz-Systemu. Nie podała jednak terminu ich zakończenia.

W czwartek Dudziński zapowiedział, że spośród planowanych inwestycji PGNiG najważniejsze są projekty dywersyfikacyjne, magazyny gazu i projekty z zakresu poszukiwań i wydobycia.

Firma liczy, że będzie w stanie je wszystkie sfinansować, korzystając także z finansowych źródeł zewnętrznych.

W połowie maja PGNiG zapowiadało, że w ramach dywersyfikacji dostaw gazu do Polski chce połączyć się z europejskimi systemami na zachodzie i południu Europy. Wiceprezes Radosław Dudziński informował wtedy, że są prowadzone rozmowy z firmą projektową w sprawie połączenia z hubem Baumgarten w Austrii, do którego w przyszłości ma docierać gazociąg Nabucco transportujący paliwo z Azji Środkowej.

Prezes PGNiG Michał Szubski podkreślił wówczas, że połączenie nie wiązałoby się z dużymi nakładami finansowymi, a czas realizacji PGNiG ocenia na maksymalnie 12 miesięcy.

Już od kilku lat PGNiG, w ramach dywersyfikacji dostaw gazu, wyrażał zainteresowanie projektami nowych gazociągów. Obecnie - po przekazaniu Baltic Pipe łączącego ze Skandynawią - w gestii zainteresowania spółki zostanie m.in. Nabucco, Gazociąg Sarmacki oraz gazociąg pomiędzy Niemcami a Polską, który włączy nasz kraj do europejskiego systemu gazowniczego.

Nowe połączenia gazowe według PGNiG umożliwiłoby nie tylko uelastycznienie dostaw gazu do Polski, ale również włączenie się PGNiG do handlu gazem w naszym regionie i sprzedaż gazu w Europie.

Polska importuje około 70% potrzebnego jej gazu, w tym 65% to gaz rosyjski, płynący przez Białoruś do Polski, Niemiec i Europy Zachodniej.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)