Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

PKO BP: Pruski nie dostanie absolutorium?

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza negatywnie zaopiniowała pomysł m.in. wypłaty dywidendy i emisji akcji.

PKO BP: Pruski nie dostanie absolutorium?
(PAP/Grzegorz Michałowski)

*Rada Nadzorcza PKO BP negatywnie zaopiniowała pomysł wypłaty dywidendy i emisji akcji. Także negatywnie odniosła się do projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium prezesowi banku - Jerzemu Pruskiemu (na zdjęciu). *

Bank, którego większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (ma 51 proc. akcji), podał projekty uchwał na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami znajdują się tam plany wypłaty dywidendy z całego zysku wypracowanego w ubiegłym roku (daje to 2,8 zł na akcję).

_ W ocenie Zarządu Banku, w obecnych warunkach rynkowych podwyższenie kapitału zakładowego w przewidywanej wysokości jest możliwe do przeprowadzenia i jest uzasadnione potrzebą zwiększenia sumy bilansowej Banku oraz podwyższenia współczynnika wypłacalności Banku. W czasach obserwowanego od kilkunastu miesięcy światowego kryzysu finansowego, posiadanie stabilnych podstaw kapitałowych przez instytucje finansowe jest niezwykle istotne, w przypadku Banku w szczególności ze względu na rolę Banku jako jednego z fundamentów polskiej gospodarki. _ - czytamy w komunikacie banku.

Zarząd chce również emisji do 660 mln nowych akcji. W uzasadnieniu tej decyzji podano m.in., że: _ Wpływy pozyskane z emisji Akcji Serii D umożliwią Bankowi m.in.: __ (a) utrzymanie wskaźników finansowych, w szczególności wskaźnika kapitałowego Tier 1, na stabilnym i wysokim poziomie, zgodnie z założeniami Banku; oraz (b) dalszy rozwój sumy bilansowej Banku. Opierając się na doświadczeniach innych instytucji finansowych, emisja z prawem poboru jest uznawana za najbardziej efektywny sposób pozyskiwania kapitału w obecnych warunkach rynkowych przez spółki notowane na rynkach regulowanych. Świadczą o tym przykłady licznych banków, które w 2008 r. i 2009 r. przeprowadziły zakończone sukcesem emisje z prawem poboru, m.in.: HSBC, Millenium BCP, Credit Agricole, Santander, Nordea, Banco Espirito Santo, Swedbank czy SEB. Emisja z prawem poboru pozwala utrzymać podobną strukturę akcjonariatu Banku
przed i po jej przeprowadzeniu, nie narażając dotychczasowych akcjonariuszy na ryzyko rozwodnienia posiadanego przez nich udziału w kapitale zakładowym Banku, przy założeniu jednak, że dotychczasowi akcjonariusze wykonają prawo poboru w całości. Ryzyko rozwodnienia udziału akcjonariusza pojawia się jedynie w przypadku niewykonania przez danego akcjonariusza w całości prawa poboru. W wyniku planowanej emisji akcjonariusz nie poniesie również szkody, ponieważ akcjonariusz, który podejmie decyzję o niewykonywaniu prawa poboru, będzie mógł zbyć prawo poboru w transakcjach na GPW. _

Niespodzianką jest natomiast brak pozytywnej opinii przez radę nadzorczą PKO BP. Co więcej, organ banku, również negatywnie wypowiedział się pod projektami uchwał w sprawie udzielenia absolutorium dwóm członkom zarządu: prezesowi Jerzemu Pruskiemu oraz wiceprezesowi - Tomaszowi Mironczukowi.

Walne PKO BP odbędzie się 30 czerwca. Wtedy przekonamy się, czy kontrowersyjne plany banku zostaną przegłosowane przez pozostałych akcjonariuszy. Dzisiejszy komunikat banku zdaje się wskazywać, że presja KNF, NBP oraz niektórych polityków na niewypłacanie całej dywidendy z banku zdaje się wygrywać.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)