wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest zgoda UOKiK dla przejęcia BPH TFI. Teraz wszystko w rękach KNF

Jest zgoda UOKiK dla przejęcia BPH TFI. Teraz wszystko w rękach KNF

Fot. Reporter

Altus TFI jest o krok od przejęcia kontroli nad branżowym konkurentem, czyli BPH TFI. Zielone światło dla transakcji dał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podobną decyzję musi wydać jeszcze KNF, do którego liczna grupa klientów BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych złożyła wniosek o zablokowanie przejęcia.

Jedno z największych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową, czyli Altus TFI, zawarło na początku kwietnia warunkową umowę zakupu BPH TFI (fundusze Banku BPH). Transakcja warta 20 mln zł powinna być zamknięta do końca sierpnia.

Zgodnie z treścią warunkowej umowy przejęcia, konieczne do jej finalizacji jest uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód organów państwowych. Do nich należy m.in. UOKiK, który żadnych zastrzeżeń nie przedstawił.

Drugą najważniejszą instytucją w tym postępowaniu jest Komisja Nadzoru Finansowego. Jak informuje Altus TFI, sprawa jest aktualnie w toku. Wzbudza ona kontrowersje, bo na zablokowanie transakcji liczy spora grupa klientów BPH TFI.

Pod koniec kwietnia na biurko prezesa KNF trafiła skarga z wnioskiem o wyrażenie sprzeciwu dla sprzedaży funduszy wobec braku rozwiązania kwestii roszczeń poszkodowanych klientów BPH FIZ Sektora Nieruchomości. A przekraczają one kwotę sprzedaży funduszy. Wezwanie do zapłaty opiewa na 25 mln zł. O 5 mln zł więcej niż wynosi cena zakupu BPH TFI przez Altus TFI. Sprawę szerzej opisywaliśmy w tekście: "Klienci BPH TFI mogą zostać z niczym. KNF zablokuje przejęcie funduszy?".

Sprawę jednego z fundusz BPH TFI bada warszawska prokuratura. Nieoficjalnie wiadomo, że po blisko rocznej kontroli KNF okazało się, że zarówno BPH TFI jak i Bank BPH dopuściły się kilkudziesięciu naruszeń przepisów prawa i procedur wewnętrznych. Sama KNF przyznaje tylko, że przekazała stronom odpowiednie wytyczne. Według poszkodowanych klientów właśnie w wyniku tych nieprawidłowości inwestycje funduszu zakończyły się spektakularną klapą. Rekordzista utopił w "bezpiecznym" funduszu 800 tys. zł.

Altus TFI jest jednym z największych w Polsce niezależnych (tzn. niepowiązanych bezpośrednio z żadną instytucją finansową) towarzystw funduszy inwestycyjnych i jednocześnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się podmiotów w polskiej branży TFI. Od lipca 2014 roku jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jozek
2017-05-16 16:22
Mafia w bialych kolnierzykach!! Czyzby byla bezkarna??z