Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekordy na Wall Street jeszcze przed nami

0
Podziel się:

Jeden z amerykańskich analityków prognozuje, że na koniec 2013 roku indeks S&P 500 znajdzie się na poziomie 1.775 punktów. A to nie będzie żadną przeszkodą dla dalszych wzrostów.

Rekordy na Wall Street jeszcze przed nami
(UPI Photo/eyevine/EAST NEWS)

Sesja na Wall Street przyniosła lekkie wzrosty mimo spadków w pierwszej części notowań. Analitycy przekonują, że dobre nastroje powinny się utrzymywać co najmniej do końca roku, a ewentualne korekty będą jedynie krótkoterminowe.

_ - Od stycznia zyskaliśmy już 25 proc., a historia pokazuje, że możemy jeszcze mocniej urosnąć w dwóch ostatnich miesiącach tego roku. Inwestorzy zaczynają mówić o poziomie około 1.850 punktów na S&P 500. Jesteśmy 25 proc. do przodu, a takich wzrostów nie mieliśmy od 1997 roku. Nie chcę psuć zabawy, ale trzeba zachować czujność _ - powiedział Art Cashin, dyrektor operacji rynkowych z UBS Financial Services.

W krótkim okresie amerykańskie indeksy giełdowe wejdą w fazę konsolidacji, jednak w dłuższej perspektywie najbardziej prawdopodobna jest wciąż kontynuacja wzrostów na giełdach akcji w USA. Na koniec 2014 r. indeks S&P 500 może osiągnąć poziom 1.900 pkt - oceniają analitycy Credit Suisse.

Poza spekulacjami o wcześniejszym niż oczekiwano starcie wygaszania programu luzowania ilościowego przez Fed, w krótkim terminie rynkowi zaszkodzić mogą również wysokie poziomy wskaźników sentymentu, wskazujących na nadmierny optymizm panujący wśród inwestorów i tym samym potencjalne przegrzanie rynku - wskazuje analityk Credit Suisse Andrew Garthwaite.

_ - Nie sądzę, by rynek zbliżał się do bańki. Średnie P/E dla rynku dzisiaj wynosi poniżej 15, a powinno być raczej powyżej 17. Wynika z tego, że akcje nadal handlowane są z dużym dyskontem i patrząc na sytuację makro, nie widzę żadnych dowodów na to, że zbliżamy się do szczytów _ - powiedział Thomas Lee, główny strateg amerykańskich rynków akcji z JPMorgan.

Lee prognozuje, że na koniec 2013 roku indeks S&P 500 znajdzie się na poziomie 1.775 pkt, ale dodaje, że ten poziom nie będzie żadną przeszkodą dla dalszych wzrostów.

_ - Ogólnie wyniki spółek są dobre. Wyceny akcji na obecnych poziomach prawdopodobnie są fair. Wraz ze zbliżaniem się końca roku zarządzający będą dostosowywali swoje portfele, więc giełdy powinny dalej zyskiwać. Jeśli dojdzie do jakiejś korekty, to będzie ona zapewne krótkotrwała _ - uważa James Dunigan, zarządzający PNC Wealth Management.

Od dołka z 2009 roku indeks S&P 500 zyskał już ponad 160 proc. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 proc., do 15.639,12 pkt., S&P 500 zyskał 0,36 proc. i wyniósł 1.767,93 pkt., a Nasdaq Comp. wzrósł o 0,37 proc., do 3.936,59 pkt.

Poniedziałkowe notowania głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W poniedziałek inwestorzy poznali trochę nowych danych z otoczenia makroekonomicznego, w tym wyczekiwane dane o zamówieniach w amerykańskim przemyśle.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 51,3 pkt wobec 51,1 pkt na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie właśnie 51,3 pkt.

Lepszy od oczekiwań okazał się końcowy odczyt indeksu PMI w sektorze przemysłowym Niemiec. Wyniósł w październiku 51,7 pkt wobec 51,1 pkt na koniec poprzedniego miesiąca. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,5 pkt.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim we wrześniu wzrosły mdm o 1,7 proc. W sierpniu zamówienia spadły o 0,1 proc. po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia we wrześniu wzrosną o 1,8 proc. mdm.

Ze spółek ponad 15 proc. traciły akcje BlackBerry, która zrezygnowała z planów pozyskania inwestora strategicznego, a w zamian chce zebrać z rynku 1 mld dolarów i wymienić swojego prezesa. O takich planach nieoficjalnie poinformowała prasa.

Akcje Johnson & Johnson mocno spadały po informacji, że spółka musi zapłacić 2,2 mld dolarów kary w zamian za umorzenie śledztwa prowadzonego wobec koncernu.

Weyerhaeuser, producent drewna, zyskiwał po zapowiedzi połączenia swojej spółki zależnej z Tri Pointe Homes w transakcji wartej 2,7 mld dolarów.

Lekko rosły akcje Kellogg po dobrych wynikach kwartalnych i zapowiedzi redukcji zatrudnienia o prawie 7 proc. do 2017 roku.

Twitter podniósł przedział cenowy akcji w trwającej ofercie publicznej do 23-25 dolarów za sztukę (wobec 17-20 dolarów wcześniej). Cena emisyjna akcji Twittera zostanie ustalona w środę, a w czwartek akcje spółki zadebiutują na nowojorskiej giełdzie.

Do tej pory 373 spółki z indeksu S&P 500 pokazały wyniki za trzeci kwartał. Z tej liczby 76 proc. pokazało zyski lepsze od oczekiwań analityków, a łączne ich przychody zwiększyły się w tym okresie o 4,1 proc.

We wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. AOL, Liberty Interactive, Tesla Motors, w środę - Toyota, Icahn Enterprises, Time Warner, w czwartek - Apache, Tim Hortons, Wendy's, Disney, Groupon, a w piątek - Leap Wireless oraz Tesoro Logistics.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)