Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
2009-06-30 10:03

PKO BP wypłaci dwie dywidendy

PKO BP wypłaci dwie dywidendy
[fot: PAP/Tomasz Gzell]

ostatnia aktualizacja 16:40

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO Banku Polskiego przeznaczyło na wypłatę dywidendy 1 mld zł z zysku netto za 2008 rok, wynoszącego 2,88 mld złotych. Tym samym na jedną akcję przypadnie 1 zł dywidendy. Pozostała kwota 1,88 mld zł zasili kapitał rezerwowy banku.

Dywidendę otrzymają wszyscy akcjonariusze, którzy będą akcjonariuszami banku 24 września. Wypłata nastąpi 5 października.

Wcześniej ministerstwo, kierowane przez Aleksandra Grada (na zdjęciu) proponowało wypłatę całego zysku w formie dywidendy.

Resort skarbu zaproponował także, najpierw podwyższyć kapitał banku, a dopiero w drugiej kolejności przegłosować wypłatę dywidendy zaliczkowej z zysku za 2009 rok oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku - w kwocie zależnej od zysku wygenerowanego przez bank oraz potrzeb budżetowych. Na razie nie wiadomo ile może wynieść zaliczka na poczet tegorocznego zysku. Zgodnie z przepisami kwota ta nie może jednak przekraczać połowy za trzy kwartały.

Giełda na żywo

Opóźnione reakcje na rynku walutowym

Najbardziej frustrująca była niemoc dolar wobec euro.

Giełda na żywo

Lubawa szacuje straty po pożarze zakładu

W piątek w godzinach porannych miał miejsce pożar w zakładzie produkcyjnym w...

Giełda na żywo

GPW powalczy o kluczowy poziom, a Amerykanie czekają na święto

Ważne dane gospodarcze pojawią się na rynku dopiero we wtorek. Dość spokojny...

Walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało natomiast o emisji do 300 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Ostateczną decyzję o wielkości emisji podejmie zarząd PKO BP, natomiast cenę emisyjną i terminy subskrypcji określi rada nadzorcza, po rekomendacji zarządu.

Według wcześniejszych szacunków, wartość emisji akcji może sięgnąć 5 mld zł.

W efekcie tych działań, po emisji akcji i wypłacie dywidend, kapitał PKO BP ma być podwyższony o 2 mld zł netto (z czego 5 mld zł ma być pozyskane z emisji akcji, a 3 mld zł trafiłoby do akcjonariuszy w formie dywidendy)

Po przyjęciu propozycji resortu skarbu w sprawie podziału zysku za 2008 rok,  formie dywidendy do budżetu wpłynie niewiele ponad 500 mln złotych. Państwo posiada bowiem 51,24 procent PKO BP.

Wypłata zysków ze spółek, w których skarb państwa posiada udziały to jedno z głównych źródeł pozyskiwania dodatkowych dochodów budżetowych. Według obliczeń Money.pl z tego źródła rząd mógłby w 2009 roku pozyskać nawet 8 mld złotych. Najwięcej miało by pochodzić z PKO BP, KGHM oraz PGNiG.

ZYSK NETTO SPÓŁEK Z GPW Z WIĘKSZOŚCIOWYM UDZIAŁEM SKARBU PAŃSTWA w 2008 roku (w tys. zł)
Spółka udział SP zysk 2008 skonsolidowany zysk przypadający na Skarb Państwa
PKO BP 51,24% 3 100
1 599
PGNiG 84,75% 865 733, 3
Puławy 50,73% 330,8 167, 8
Enea 76,48% 215,4 164,7
Police 59,43% 28,8 17,1
suma

2 682
CO Z DYWIDENDAMI PAŃSTWOWYCH FIRM?

Jankowiak: PKO BP i KGHM ostatni raz ratują budżet
To może być zagrożenie dla klientów. Jestem jednak pewien, że zarząd i właściciel banku doskonale zdają sobie z tego sprawę i zrobią wszystko, żeby emisja nie była nadmiernie opóźniona - mówi znany ekonomista.

Chochołowski: Tusk może doić firmy albo okradać nasze dzieci
- Podniosło się larum, bo rząd Tuska chce zabrać PKO BP, KGHM-owi i wszystkim firmom, które coś zarobiły, całe. O co ten hałas? Rząd przecież robi to, co musi i każdy inny postąpiłby tak to samo - pisze felietonista Money.pl.
(AD)
Tagi:pko bp, dywidenda, zysk
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

akcjinarusz / 89.231.198.* / 2009-07-01 10:35
Z dywidendy do SP wpłynie ponad 605 mln, bo jeszcze kara Belki i to w dniu jej wypłaty. W innych spółkach wgląda to dużo lepiej.

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

kukariusz / 83.31.164.* / 2009-06-30 21:34
proszę o przykłady innych banków które podwyzszają swój kapitał wypłacając dywidendę ..... ePOkowi ekonomiści baaaaardzo.proszę
bbar / 83.21.170.* / 2009-09-15 17:01
Wyplacamy 100 dywidendy.
Panstwo dostaje z tego 50 dywidendy i 10 podatku belki od pozostałych.
Nastepnie oglaszamy podniesienie kapitalu o 100 z PP. Jezeli wszyscy wezma w tym udzial to w nowym kapitale wszyscy maja tyle samo ale Panstwo 10 podatku belki (to minimalny zysk). Bank ma te same kapitaly do dyspozycji tyle ze nie w zysku a w kapitale zakladaowym.
Jezeli nikt nie wezmie udzialu panstwo zwieksza udzial z 50% do 5x%, nastepnie sprzedaje na GPW te akcje w efekcie Panstwo ma nadal 50%, 10 z podatku belki i dodatkowe dochody ze sprzedazy nadwyzki ponad 50%. Bank ma niestety mniejszy kapital, ale Panstwo na wyplatach dywidendy i podnoszeniu kapitali moze jedynie zarobic.

TAK Dywidendzie

art.pi / 2009-06-30 14:54 / Bywalec forum
Dziwię się wszelakiej maści analitykom krytykującym wypłatę dywidendy. Ale z drugiej strony Ci sami analitycy, ekonomiści wieszczyli, że kryzysu nie będzie a to co nastąpiło to tylko korekta. Jak było naprawdę chyba każdy już wie.
Początkowo myślałem, że wypłata dywidendy to zła rzecz i lepiej by bank te pieniądze miał na rozwój. Ale po krótkim zastanowieniu pomyślałem o innej sprawie. Kto będzie miał kontrole na PKO jeśli dojdzie do emisji akcji ? Wiadomo, że jeśli będzie to emisja z PP dla obecnych akcjonariuszy to MSP by dalej utrzymać próg >51% akcji musiałby wyasygnować ok 2,3 mld zł (przy założeniu, że cena nowej akcji 7 zł i pp:ne 1:1, docelowej kwocie 5 mld )
MSP zatem głupie nie jest i chce dywidendy na sfinansowanie objęcia akcji NE. MSP należałoby się ok 1,47 mld (z podatkiem) Wiadomo też, że od dywidendy trzeba zapłacić podatek. Zapłaci nie tylko udziałowiec większościowy (Skarb Państwa - ale te pieniądze są i tak w rękach "jednej osoby") ale i pozostali akcjonariusze. Wpływy z podatku wyniosą ok 547 mln. Zatem policzmy to wszystko razem. 1,47mld z dywidendy +0,26mld podatku od innych akcjonariuszy = 1,73mld. 2,3 mld - 1,73 =0,57 mld. tyle właśnie MSP musi znaleźć pieniędzy na NE akcji by dalej mieć większościowy udział. JA też bym tak postąpił, zwłaszcza w dobie kryzysu. A pieniądze i tak wrócą do banku w ramach nowej emisji. Nieprawdaż ???
Pytanie inne. Komu zależy, by pozbyć się większościowego udziałowca ?
W wyliczeniach mogą być błędy bo pisałem na szybko, więc jeśli takowe znajdziecie dajcie znać.
Pozdrawiam
wentyl / 83.31.141.* / 2009-06-30 21:39
Najprawdopodobniej będą kolejne dywidendy, z których to państwo będzie chciało czerpać korzyści. Ale zyski za 2009 rok nie będą tak wysokie jak w zeszłym roku. Przychody będą niższe niż 8 mld z tegorocznych dywidend. A ekonomiści grożą dalszym wzrostem deficytu budżetowego. Teraz PO musi modlić się o to, aby dalsza część kryzysu przebiegła łagodnie, bo będzie skazana na podniesienie podatków. Od razu musieliby pomyśleć o reformie finansów publicznych (tak szybko to ona nie wejdzie). Ale to są politycy i oni tego nie zrobią :]

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

simplered / 79.188.238.* / 2009-06-30 12:46
Traktat Lizboński nie stoi w sprzeczności z niemiecką konstytucją – zawyrokował Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Jak podało serwis rmf.fm - sędziowie stwierdzili, iż traktat nie godzi w suwerenność i nie podważa konstytucyjnej zasady władzy parlamentu. Trybunał orzekł jednak również, że zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o ratyfikacji traktatu, należy wzmocnić pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.



Nowy traktat UE zaskarżyli do Trybunału poseł bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Peter Gauweiler, postkomunistyczna partia Lewica i przewodniczący Partii Ekologiczno-Demokratycznej Klaus Buchner,

zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o ratyfikacji traktatu, należy wzmocnić pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.
arch / 2009-06-30 13:25 / Tysiącznik na forum
Chyba w Polsce chodzi o to samo ?

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

akcjonariusz_PZU_PKO... / 199.67.203.* / 2009-06-30 12:43
Bardzo dobry ruch. Ale powinni wyciagnać więcej kasy ze społek SP. Te pieniądze są bardziej potrzebne w budżecie państwa.

To lepiej, żeby Skarb Państwa wyemitował obligację, które za ten kapitał kupi PKO BP a społeczeństwo spłaci odsetki?

Przecież PKO BP i tak nie będzie kontunuwało agresywnej polityki kredytowej bo mamy recesje/lub prawie.

Skąd kasa w budżecie? Lepiej podatki podnosić? to ludzie ograniczą zakupu więc i PKO BP zarobi mniej na kredytach.

I co im po tej gotówce w kasie teraz w PKO BP?

Jako akcjonariusz PKO BP (pośrednio, bo płace podakti) domagam się wypłaty dywidenty ze wszystkich spółek SP i całość z PZU. Teraz jest właśnie taka chwila, że trzeba korzystać z oszczędności a nie zadłużać się jeszcze bardziej.
maxymili / 2009-06-30 13:00 / Tysiącznik na forum
Nie dziwię się. Jako akcjonariusz PKO BP dostaniesz ładny prezent przy tej okazji, zależy jeszcze ile tych akcji masz. Z dywidendy akcjonariusze dostaną prawie połowę bo skarb ma tylko 51% akcji.
Te pieniądze w obecnych czasach na pewno będziesz w stanie zainwestować znacznie lepiej niż sam bank.
mnemotechnik / 193.108.194.* / 2009-06-30 14:43
Nawiasem mówiąc trzeba jeszcze do dochodów SP doliczyć podatek od dywidendy dla pozostałych akcjonariuszy - a to się robi okrągła kwota.
akcjonariusz_PZU_PKO... / 199.67.203.* / 2009-06-30 13:06
Nie mam akcji PKO BP bezposrednio. Ale jako podatnik czuje sie współwłaścicielem. W takiej sytuacji pieniądze zysk PKO BP i innych podobnych spółek powinien znaleźć się w moim portfelu (czyt. skarb państwa) bo co mi po dobrej inwestycji skoro zamiast korzystać to się tylko zadłużam i zadłużam. A później jak już nie będą dalej mógł się zadłużać to możliwe, że PKO BP zysków mieć nie będzie tylko straty. I co wtedy?

Wprawdzie wolałbym, żeby rząd zrobił porządek z wydatkami bo tak zachowuje się osoba rozsądna. Jak jest kryzys to tniesz wydatki bo na siłę nie da się podtrzymać takiego standardu życia jak nagle masz mniej kasy.

Reforma KRUS i już nie trzeba ciągnąć kasy ze spółek SP ani podwyższać podatków. Rolnicy świetnie sobie radzą sami.
machiavelli / 85.128.33.* / 2009-06-30 21:29

Reforma KRUS i już nie trzeba ciągnąć kasy ze spółek SP
ani podwyższać podatków. Rolnicy świetnie sobie radzą
sami.

Tylko jak Ci się rząd z rolnikami w tle zgodzi na reformę która nolens volens bije w ich elektorat? Co z tego że dobra i potrzebna skoro niewygodna?
Życie...
A co? Może PiS poprze? Oj, wątpię.

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

simplered / 79.188.238.* / 2009-06-30 12:25
Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon - to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.
machiavelli / 83.238.11.* / 2009-06-30 12:50
Regulamin forum
maxymili / 2009-06-30 12:40 / Tysiącznik na forum
Tomka Lisa do tego nie mieszaj.

Re: Rząd mniej wyciągnie z PKO BP

maxymili / 2009-06-30 11:05 / Tysiącznik na forum
No i jest to zła wiadomość. Bank jest własnością Państwa i państwo w potrzebie powinno korzystać z zysku jaki wypracował zamiast się bardziej zadłużać. Powinni wziąć całą kwotę oczywiście w takiej części w jakiej są właścicielami.
Jeżeli to ma się przekładać na wyższe podatki lub deficyt to szkoda dla gospodarki będzie zawsze większa.
popietrek / 91.94.47.* / 2009-06-30 11:28
Proszę Pana, nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja. Na dłuższą metę więcej zysku przyniesie dobrze funkcjonujący bank z dobrą opinią niż ograbiony w jeden rok z całego zysku, a potem starający się o podniesienie kapitału w drodze dużo droższej emisji nowych akcji. Takie pośrednie rozwiązanie jest korzystniejsze
Adam222 / 77.88.138.* / 2009-06-30 17:51
Według niektórych lepiej jak zysk pozostanie w banku. Tylko co z nim zrobi zarząd?
Pensje po 100 000 zł miesięcznie, zlecenia dla kolesi, bankiety, promocje i w ten sposób rozpiepszą te pieniądze, a głupi posiadacz akcji będzie robił za dawcę kapitału.
maxymili / 2009-06-30 11:38 / Tysiącznik na forum
Po co komu złote jajka jak i zjeść nie może ani sprzedać?
Nie pisałem o zarzynaniu tylko o odebraniu większości zysku. od tego jest skarb państwa aby wiedzieć ile można zabrać aby bank nie był narażony na niebezpieczeństwo.
To może poszukajmy innego wyjścia. Zrezygnujmy z służby zdrowia i emerytów? Tam też można oszczędzać jeszcze?
Można oczywiście odebrać dochody mafii i włączyć je do skarbu państwa ale wtedy PiS i SLD zaprotestują. 10000000000 zł rocznie zysku bezpośredniego i pośredniego dała by legalizacja marihuany no i 100000 miejsc pracy dla najsłabiej wykształconych w tym rolników.