Na skróty
2008-06-02 06:28

Spółki groszowe hitem GPW?

Spółki groszowe hitem GPW?
[fot: PAP/EPA]

Kwestią czasu jest, gdy akcje niektórych spółek osiągną minimalną możliwą na GPW wartość - 1 grosz. Niżej się już nie da, czyli akcje już nie spadną. Natomiast minimalna zmiana kursu da nam 100 procent zarobku.

Tak zwane spółki groszowe to umownie firmy, których akcje notowana są poniżej 10 groszy. Na GPW notowanych jest pięć: FON (3 grosze). Mewa (2 grosze), PcGuard (4 grosze), Sanwil (10 groszy) i Elkop (3 grosze). Blisko tej granicy znajduje się również Orzeł, którego walory notowane są po 12 groszy.

Tak niska cena bierze się z reguły z przeprowadzania tzw. splitów, czyli podziału wartości nominalnej akcji. Przeprowadzając split zamiast np. 10 akcji po złotówce, będziemy mieli 100 akcji po 10 groszy. Podczas hossy trwającej w 2007 r. spółki często decydowały się na takie rozwiązania, emitując przy tym setki milionów nowych groszowych akcji. Po co?

Praktyka pokazała, że kapitał spekulacyjny wykorzystywał to do szybkiego zarobku. W dniu przeprowadzenia splitu teoretyczna wartość akcji zamiast wynosić np. 10 groszy, została podbijana przez inwestorów np. do 12 groszy - czyli 20 proc. więcej. A to tylko dwa kroki notowań (minimalny krok - zmian notowań to właśnie jeden grosz) więcej.

Samo ogłoszenie splitu także windowało kursy spółek. Elkop w styczniu 2007 r. ogłosił, że w marcu tamtego roku przeprowadzi taką operację - akcje skoczyły z 18 zł do 62 zł, czyli o prawie 250 procent. Fon, który split przeprowadzał dwa razy w swojej historii (czerwiec 2007 r. oraz marzec 2008 r.), także przeżywał podobne perypetie. Od listopada 2007 r. do stycznia 2008 r., walory wzrosły z 28 do 78 groszy.

Jeszcze kilka dni temu, gdy na warszawski parkiet raczej tracił niż zyskiwał kilka z nich było o krok od osiągnięcia minimalnego poziomu notowań - 1 grosza. W miniony czwartek udało się to na chwilę prawom do akcji (PDA) spółki Mewa.

Jeśliby spojrzeć na tabele z najbardziej zyskującymi lub spadającymi spółkami na sesji, w większości przypadków znajdzie się tam któraś z wymienionych firm. Nie dziwią wzrosty lub spadki o np. 30 procent.

Nie powinny również dziwić obroty. W kwietniu wartość obrotu akcjami Fona wyniosła 5,2 mln zł, Elkopu 4 mln zł a PC Guarda 3,2 mln złotych. To daje średnio na jedną sesję 23, 18 i 14 tys. złotych.

1 grosz - i co dalej?

Gdy notowania akcji osiągną cenę jednego grosza sytuacja staję się bardzo ciekawa. Wszelkie paradoksy biorą się z faktu, że kodeks handlowy (przez to także system giełdy) nie dopuszcza sytuacji, aby wartość akcji spadła poniżej tego poziomu.

I tak pierwszym wnioskiem z takiej sytuacji jest: Dalej już nie da się stracić. Przy cenie 1 grosza akcje nie mogą już więcej spadać. Teoretycznie więc kupując taką spółkę pozbywamy się ryzyka straty, możemy już tylko zarabiać. I tu nasuwa się drugi wniosek: minimalny zarobek to 100 procent. Najmniejszy krok notowań to grosz - więc akcje mogą wynosić albo 1 albo (następnie) 2 grosze. To oznacza, że nasz majątek zostanie podwojony.

Czyżby była to więc idealna inwestycja? Wystarczy bowiem wystawiać zlecenia kupna po 1 grosz i je akumulować. Potem, przy najmniejszej zwyżce - sprzedajemy i inkasujemy min. 100 proc. zysku. Mamy równocześnie pewność, że nasze akcje nie stracą więcej na wartości. Okazuje się, że nie jest jednak tak łatwo, jak zawsze - diabeł tkwi w szczegółach.

Teoria a praktyka

Największą bolączką w inwestowaniu w spółki groszowe jest ich płynność. Ogranicza to przede wszystkim wysokość kapitału, jaki możemy zainwestować - z reguły będą to więc mniejsze kwoty. Gdybyśmy chcieli kupić tanie akcje za więcej - prawdopodobnie podbilibyśmy tym samym ich kurs o spory procent, co mijałoby się z celem.

Problemem jest także sprzedaż akcji przy małym wolumenie handlu. Możemy być pewni, że w arkuszu zleceń przed naszym zleceniem, jest jeszcze wiele walorów wystawionych do sprzedaży przez innych inwestorów. Ograniczona płynność sprawia więc, że ryzyko istnieje.

Pod uwagę należy także wziąć fakt, że istnieje także proces odwrotny do splitu, tzw. reverse split. Odnosząc się do przykładu podanego wcześniej - zamiast 100 akcji po 1 grosz, dostaniemy np. 1 akcję po złotówce. Prawdopodobieństwo przeprowadzenia odwrotnego splitu jest tym większe, że władze warszawskiej giełdy zapowiadały, że wprowadzą groszowe spółki na tzw. Listę Alertów. Co prawda zrezygnowały na razie z tego pomysłu, jednak taka możliwość wciąż istnieje.

Odwrotny split mógłby skutkować, że nasze akcje kosztujące wcześniej 1 grosz (i nie mogące spaść niżej), kosztowałyby złotówkę - a z tego poziomu spadek jest już jak najbardziej możliwy.

Opłaca się?

Sytuację akcji za grosz można określić raczej jako pewien paradoks niż prawdziwą okazję inwestycyjną. Jeśli już, jest to dobra gra dla inwestorów spekulacyjnych, którzy zadowolą się małymi (w przeliczeniu na pieniądze) zyskami i zaakceptują ryzyko niskiej płynności.

Nie zmienia to faktu, iż posiadanie akcji o wartości jednego grosza, rzeczywiście może dać 100-procentowy zarobek, który (wyłączając możliwość przeprowadzenia odwrotnego splitu) jest prawie pozbawiony ryzyka. Prawie - bo spółka może ogłosić np. upadłość lub po prostu popyt może zniknąć.

Takiego paradoksu nie spotkamy np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie akcje o wartości poniżej dolara, przestają być notowane.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi:gpw, giełda, lista alertów, spekulacja, spółki groszowe, segment
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

technik 123 / 79.188.151.* / 2008-06-03 14:23
ciekawe jakie zdanie ma prezes giełdy?
z sytuacjii na giełdzie widać że w ogóle nie chce wpływać na pewne uregulowanie które na zachodnich giełdach już dawno funkcjionują.
najlepiej siedzieć i brać duże pieniądze za prezesowanie a reszta niech robi jak chce.
spadki o 30, 50% na spółkach groszowych to dla niego normalna sytuacja?
niech się nie dziwi że inwestorzy uciekną z giełdy skoro prezes popiera spekulację>
owszem spekulacja jest częscią gry giełdowej ale czy nie czas nawet spekulację trochę uregulować, szczególnie w tak trudnym rynku jak polska giełda?
czy obecne spaki są spowodowane wycofaniem się inwestorów z giełdy czy efektem spekulacyjnego obrotu?

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

technik 123 / 79.188.151.* / 2008-06-03 14:23
ciekawe jakie zdanie ma prezes giełdy?
z sytuacjii na giełdzie widać że w ogóle nie chce wpływać na pewne uregulowanie które na zachodnich giełdach już dawno funkcjionują.
najlepiej siedzieć i brać duże pieniądze za prezesowanie a reszta niech robi jak chce.
spadki o 30, 50% na spółkach groszowych to dla niego normalna sytuacja?
niech się nie dziwi że inwestorzy uciekną z giełdy skoro prezes popiera spekulację>
owszem spekulacja jest częscią gry giełdowej ale czy nie czas nawet spekulację trochę uregulować, szczególnie w tak trudnym rynku jak polska giełda?
czy obecne spaki są spowodowane wycofaniem się inwestorów z giełdy czy efektem spekulacyjnego obrotu?

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

bugie1 / 87.122.69.* / 2008-06-03 08:21
Ciekawe jaki hit???
Takie akcje powinny byc zawieszone ,albo powinny dokonac reverse split, zeby urzymac sie na gieldzie.
Hamburgery maja racje.

Ale głupoty

o s a / 79.186.38.* / 2008-06-03 08:10
Spróbujcie na "zyskach" z obrotu akcjami spółek groszowych opłacić choćby rachunek maklerski. Życzę powodzenia! Powinni usunąć z giełdy te śmieci, bo zamydlają tylko obraz indeksów. Postąpienie o 1 grosz automatycznie przekłada się na 100% wzrostu i zniekształca obraz rzeczywistej sytuacji na parkiecie.
e.gon / 198.28.69.* / 2008-06-03 10:24
Nie wspominając o tym, że wahania kursów tych spółeczek zanieczyszczają listę największych dziennych wzrostów i spadków.
bugie1 / 87.122.69.* / 2008-06-03 08:24
To prawda .To tak jakby cala GPW poszla o 100 procent,a tak nie jest.
Te akcje znieksztalcaja obraz calej geldy.
oll1 / 2008-06-07 16:42 / portfel / Tysiącznik na forum
To nieprawda. Zmiennosc procentowa indeksu nie jest liczona srednia arytmetyczna lecz srednia wazona, wiec 100% wzrostu na spolce groszowej przy niwielkich obrotach nie znaczy prawie nic.
Zgoda, zasmiecaja obraz najwiekszych wzrostow i spadkow i niewiele wnosza, ale to tylko tyle.

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

Big Lebowski / 2008-06-02 18:29 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witam.. nie jest prawda ze spolka ktora kosztuje 1gr ma jakies specjalne preferencje tzn. nie moze spadac , spolka 1gr obowiazuja takie same prawa rynkowe jak inne spolki tzn. jezeli spolka kosztuje 1gr transakcje przeprowadza sie w blokach tzn. np. 100zl lub 1000zl z odpowiednia iloscia akcji 1gr. i np . gdy spolka zaliczy na sesji spadek -10% wowczas blok 1000zl wartosc jego wynosi 900zl i tak moze zjezdzac spolka do zera .. problem ten jest doskonale znany i przerabiany od czasow gdy gielda istnieje.. Pozdrawiam.
zajdelpm@gmail.com / 2013-02-03 19:49
Nie jest do końca tak jak piszesz.
Tutaj jest trochę o scaleniu, o które Ci pewnie chodzi:
http://www.drogainwestora.pl/?p=22
Analityk Piotr / 213.169.107.* / 2008-06-02 19:08
Informuję Ciebie człowieku, że poniżej 1 gr nie spadnie cena akcji, tak więc minimalna cena jest 1 gr i jeśli w tej cenie kupisz te akcje i później sprzedasz po 2 grosze będziesz miał 100% zysku. To chyba jasne.
Problem polega na tym, że popyt na akcję za grosza będzie setki, a podaż za 2 grosze może być liczona w dziesiątkach (oczywiście do czasu bardzo dobrej informacji). Wszystko jest kwestją czasu, polecam to jednak tym co mają sporo cierpliwości i mało pieniędzy do inwestycji na giełdzie.

Jaki hit, powariowali

maciek4 / 213.241.46.* / 2008-06-02 11:37
Przy średnim dziennym obrocie 14- 28 tyś zł operując np.7 tyś zł już można manipulować ceną akcji tych spółek.Z tego może być fajna zabawa, pod warunkiem że ABW nie przyczepi się do człowieka.oskarżając o manipulacje giełdą.
groszak / 62.21.27.* / 2008-06-07 09:42
"operując np.7 tyś zł już można manipulować ceną akcji tych spółek." Bardzo ciekawe. Za 7 tys zł, kupisz 700000 akcji (zakładając, że dostaniesz po 1 groszu). Po stronie Kupna jest ponad 100 mln. akcji. Gdzie tutaj miejsce na manipulację? Jak wsadzisz kilka milionów zł to pomanipulujesz.

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

mkk / 82.177.46.* / 2008-06-02 11:25
Niby poważny portal, a daje na swojej stronie artykuły rodem z dziennika FAKT. Pisanie takich artykułów to jest naciąganie naiwnych ludzi na straty ! Te 100 % zysku to tylko teoria , w praktyce mogą nigdy nie sprzedać tych akcji nawet za 1 grosz ! ! !

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

simeonePKO / 2008-06-02 10:49 / portfel
Bo u nas jeszcze pod niektórymi względami jest Trzeci Świat, GPW powinno się wzorować na NYSE, panie Sobolewski proszę się obudzić bo mało zaznajomieni lub naiwni ludzie tracą przez to pieniądze.
Adam5425 / 212.76.55.* / 2008-06-02 20:54
Chodzi Ci o sytuacje gdy spółka zbankrutuje bądź nie będzie popytu na zakup akcji po 2gr? Jeśli tak, to jest to napisane w artkule.

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

Jinxus / 2008-06-02 10:46
hehe hit dobre ale głupoty ;)

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

PatronX / 2008-06-02 10:36 / Bywalec forum
Wywalić z giełdy ten groszowy syf!!!

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

speranca / 79.186.202.* / 2008-06-02 10:09
tak .tylko kto kupi od nas smiecia za 100%wieksza cena?po drugie ryzyko jest zawsze ,chyba ze kupimy po 1 grosz a takiej spolki nie ma! kupujac po 3 grosze mozna wtopic 2 gr na akcji,czyli 200%.wiec nie naganiajmy.
mil-dud / 2008-06-02 10:34
No jeżeli potrafisz stracić 200% to chylę czoła :)
fw20m8 / 83.9.62.* / 2008-06-02 15:29
na prawdę myślisz że to takie trudne?
speranca / 79.186.199.* / 2008-06-02 13:32
wiadmo ze mialem na mysli wzrost z 1 gr na 3gr co daje 200%.jednak takiejspolki nie ma a spadek z 3gr na 1gr nominalnie jest smieszny ale procentowo bolesny
Marcin / 2008-06-02 10:48 / Bywalec forum
Polak potrafi:)

Re: Spółki groszowe hitem GPW?

leiho / 2008-06-02 09:53 / "Tu Ne Cede Malis"
może własnie wprowadzić zasadę, ze akcje ponizej tyle a tyle , np 50 groszy zostajązawieszone, i czesc. Skoro hamburgery mogą to dlaczego my nie...
Niewidzialna ręka rynku / 77.88.184.* / 2008-06-02 18:12
Bo musieliby zawiesić Biotona a tego nigdy nie zrobią. Trzeba by oddać łapówki.
diabolo / 83.5.172.* / 2008-06-02 22:26
Pomysł wycofania z notowań spółek śmieciowych poniżej 1zł jest jak najbardziej słuszny. ! ! ! !
Trzeba tej bandzie z GPW wbijać to na wszystkich forach do głowy, to może zrobią mały krok w kierunku państwa prawa. Tylko ktoś słusznie zauważył - za duża kasa za tym stoi - i dopasowane do tego mafijne prawo.
wafelo / 77.113.12.* / 2008-06-03 16:17
W spółkach groszowych pomimo niskiej ceny zawsze mamy jakąś wartość księgową tych papierów.Dlaczego nikt nie proponuje aby wycofać z obrotu np. kontrakty na WIG20.
TAM TO DOPIERO JEST GRANDA I SPEKUłA.