Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UKE: Nasycenie dostępem do internetu w gosp. domowych wzrosło do 106,2% w 2016r.

1
Podziel się:
UKE: Nasycenie dostępem do internetu w gosp. domowych wzrosło do 106,2% w 2016r.

Warszawa, 30.06.2017 (ISBnews) - Nasycenie usługami dostępu do internetu szerokopasmowego w Polsce w przeliczeniu na gospodarstwa domowe wyniosło 106,2% 2016 r. wobec 105,5% rok wcześniej, wynika z "Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 r. Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

W przeliczeniu na 100 mieszkańców, wskaźnik nasycenia usługami internetu szerokopasmowego wyniósł 37,3% w 2016 r. wobec 37,1% rok wcześniej.

"W 2016 r. z internetu korzystało w Polsce w sumie 14,5 mln osób. Liczba ta oznacza wzrost o około 5% w porównaniu do 2015 r. Ponadto, w 2016 r. po raz pierwszy liczba użytkowników internetu mobilnego była wyższa niż grono internautów łączących się z siecią za pomocą dostępu w stałej lokalizacji. Z technologii ruchomej korzystało w sumie 7,4 mln osób" - czytamy w raporcie.

W sumie ponad 51% użytkowników łączyło się z internetem za pośrednictwem modemów 2G/3G/4G. Oznacza to wzrost o około 2 pkt proc. w porównaniu do 2015 r. Drugą najpopularniejszą technologią dostępową były łącza TVK (około 19%), a trzecią xDSL (około 17%).

"Największe udziały w liczbie użytkowników Internetu miało w 2016 r. Orange. Ponad 32% wszystkich internautów korzystało z usług tej firmy. Na drugim miejscu uplasował się Polkomtel, który zgromadził u siebie około 9% abonentów. Kolejni operatorzy, UPC i P4, osiągnęli udziały w rynku na poziomie ponad 7%" - czytamy dalej.

W porównaniu do 2015 r. wzrósł udział Orange w rynku usług dostępu do Internetu za pomocą modemów mobilnych. Z usług tego operatora w tej konkretnej technologii korzystało w sumie około 36% użytkowników, co oznacza wzrost o ok. 6 pkt proc. r/r. Ponad 17% internautów łączyło się z siecią za pomocą modemów Polkomtela. P4 i T-Mobile osiągnęli udziały w rynku na poziomie około 14%. Przychody z tych usług wyniosły w sumie około 1,7 mld zł.

"Zdecydowanym liderem pod względem liczby użytkowników łączy w technologii xDSL pozostał Orange. Ponad 76% użytkowników tej technologii zakupiło usługi tego dostawcy. W sumie przychody z tego typu łączy wyniosły w 2016 r. 1,1 mld zł" - napisano także w materiale.

Najpopularniejszym operatorem kablowym w kraju pod względem liczby klientów było w 2016 r. UPC. Blisko 41% użytkowników modemów kablowych łączyło się z siecią korzystając z usług tego operatora. Na drugim miejscu uplasowała się Vectra, z udziałem w rynku TVK na poziomie około 20%. Przychody z usług internetowych świadczonych z użyciem modemów kablowych kształtowały się na poziomie około 1 mld zł, podał też UKE.

"Z roku na rok rośnie liczba łączy szybkich i superszybkich, przy jednoczesnym znaczącym spadku udziału łączy o najniższych przepływnościach. W 2016 r. aż o 63% wzrosła liczba łączy o szybkości ponad 100 Mb/s. Znacząco zmniejszyła się natomiast liczba internautów korzystających z Internetu stacjonarnego o prędkości poniżej 2 Mb/s. Spadek w tym zakresie wyniósł blisko 42%. Użytkownicy takich łączy stanowili mniej niż 2% wszystkich internautów" - czytamy dalej w raporcie.

UKE przedstawił też porównanie rynku polskiego z rynkiem europejskim.

"Średnio co trzeci Europejczyk w 2016 r. korzystał w 2016 r z internetu stacjonarnego. Usługa ta jest najpopularniejsza w Holandii, gdzie blisko 44% mieszkańców korzystało z dostępu do sieci w stałej lokalizacji. W Polsce penetracja tymi usługami była w 2016 r. o 14 pkt proc. niższa niż średnia europejska" - czytamy w materiale.

Polska znalazła się w gronie sześciu krajów, w których penetracja usługami mobilnego dostępu do sieci przekroczyła 100%, podkreślił także Urząd. Najwyższy poziom nasycenia w tym zakresie osiągnęła Finlandia, gdzie wskaźnik ten wyniósł ponad 147%. Polska uzyskała wynik o blisko 31 pkt proc. wyższy niż średnia europejska. Penetracja w naszym kraju kształtowała się na poziomie około 115%.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Zofia
7 lat temu
Polecam Wam wszystkim, jeśli jak ja mieszkacie na terenach z utrudnionym dostępem do internetu internet przez satelitę. Wielu dostawców proponuje tego typu rozwiązania, m.in. skyDSL.