Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa między PKN Orlen i Rosnieft. Co zawiera?

4
Podziel się:

Dotyczy dostaw do 5 mln ton ropy rocznie.

Umowa między PKN Orlen i Rosnieft. Co zawiera?
(materiały prasowe Orlen)

PKN Orlen podpisał z Rosneft Oil Company aneks do umowy, przewidujący dostawę do Unipetrolu (spółki zależnej płockiego koncernu) 5 milionów ton ropy naftowej rocznie.

Z rosyjskim gigantem paliwowym z siedzibą w Moskwie PKN Orlen podpisał umowę 16 czerwca. Dotyczy ona jednak kontraktu zawartego blisko trzy lata temu. Chodzi o dostawy z Rosneft Oil Company ropy do Unipetrol RPA w Litvinowie. Rocznie ma to być od 2,9 mln ton do blisko 5 mln ton rocznie.

Dostawy w ramach umowy będą realizowane od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2019 roku.

Rozliczenia w ramach umowy będą zależne od bieżącej ceny surowca. "Cena dostarczanej ropy naftowej, zgodnie z praktyką rynkową, liczona będzie z wykorzystaniem indeksu Brent Dated i dyferencjału ropy Urals" - czytamy w komunikacie.

To nie pierwszy tego typu kontrakt Orlenu w ostatnim czasie. Z początkiem maja PKN podpisał z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, umowę na dostawy około 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Saudyjski surowiec, jak zapowiedział wówczas płocki koncern, będzie trafiał do rafinerii grupy kapitałowej tej spółki w Polsce, a także w Czechach i na Litwie. Kontrakt na dostawy z Saudi Aramco obowiązuje od 1 maja do 31 grudnia i przewiduje opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata.

Zawierając kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy naftowej PKN Orlen podkreślił, że o umowa ta wpisuje się w "strategiczną dywersyfikację źródeł zaopatrzenia", która oparta jest tam "na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach".

Rosneft Oil Company jest jednym z największych podmiotów sektora ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą we wszystkich najważniejszych regionach Rosji, na Dalekim Wschodzie oraz w Arktyce.

Unipetrol RPA jest spółką, w której 100 proc. udziałów ma tamtejszy czeski Unipetrol a.s. Z kolei PKN Orlen od maja 2005 roku posiada 62,99 proc. udziału w kapitale zakładowym Unipetrol.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. PRzychody ze sprzedaży sięgnęły w ubiegłym roku 88,34 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
adam
8 lat temu
Można się dogadać ? Można ! Tylko trzeba chcieć. Może w końcu przestaniemy machać szabelką i zaczniemy z nimi normalną współpracę gospodarczą !
ip
8 lat temu
Czy paliwa będą w końcu tańsze dla tankujących z dystrybutora? Zobaczymy, skontrolujemy, skomentujemy zapewnienia autora.
r...
8 lat temu
Gdzie leży kraj "Rojan"?!!! :) Ale żenada - żeby poprawnie tytułu najważniejszej części artykułu nie napisać?!
Gość 1234
8 lat temu
Cóż to za Rojanie (w tytule na 1 stronie). BRAWO.