Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK wziął się za BRE Bank. Pozywa go do sądu

0
Podziel się:

Klienci muszą wiedzieć, według jakiś zasad bank zmienia oprocentowanie kredytów.

UOKiK wziął się za BRE Bank. Pozywa go do sądu
(PAP/Tomasz Gzell)

Urząd kwestionuje zawartą w umowach na kredyty hipoteczne klauzulę stanowiącą, że mBank oraz Multibank - oddziały detaliczne BRE Banku - mogą zmienić niektóre warunki umowy. Skierował pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

_ - Konsumenci nie są w stanie przewidzieć, w jakiej sytuacji to oprocentowanie będzie rosło, jak również malało _ - powiedziała prezes UOKIK.

Klienci mBanku są zdesperowani. Rozpoczęli w internecie kampanię, która ma wywrzeć na bank presję, aby obniżył oprocentowanie kredytów we frankach. Przypominają oni na forum dyskusyjnym banku, że gdy rosły stopy procentowe w Szwajcarii, a co za tym idzie również i LIBOR, bank w ciągu roku - od lipca 2006 do lipca 2007 - oprocentowanie podniósł pięciokrotnie, razem o 150 punktów.

Gdy LIBOR spadł, bank nie obniżył oprocentowania ani o punkt.

Sprawa dotyczy około 9 tysięcy osób, które wzięły kredyty przed 1 września 2006 roku. Wtedy obowiązywała zasada, że oprocentowanie ustala zarząd banku. Obecnie zależy ono od LIBOR-u, czyli ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Do LIBOR-u 3M doliczana jest marża banku (zapisana w umowie) i z tego wynika oprocentowanie kredytu, a zatem wysokość spłacanych przez klientów rat.

Posłuchaj Małgorzaty Cieloch, rzeczniczki UOKiK:

Dźwięk pochodzi z IAR

Wcześniej tak nie było. Klienci ze _ starego portfela _ mają dziś żal do banku, że skwapliwie podnosił on oprocentowanie, gdy w Szwajcarii rosły stopy procentowe a zatem rósł i LIBOR, a teraz, gdy LIBOR spadł, mBank nie chce obniżyć oprocentowania kredytów.

mBank odpiera zarzuty. Wyjaśnia, że podwyżki były i tak na niższym poziomie niż wzrost szwajcarskich stóp procentowych - od czerwca 2004 do września 2007 roku wzrosły one 10 razy w sumie o 250 punktów.

Pozew UOKiK-u dotyczy także zapisów umów, w których bank domaga się od klientów, aby informowali go o zmianach swojej sytuacji finansowej.

_ - Uważamy, że jest to nieuprawnione _ - podkreśliła Krasnodębska-Tomkiel.

RAPORTY O KREDYTACH HIPOTECZNYCH
*Kredyty pod lupą. KNF ujęła się za kredytobiorcami * Komisja Nadzoru Finansowego skrytykowała banki za chęć renegocjacji kredytów.
*Sprawdź, które banki nie reagują na obniżki stóp w Szwajcarii * Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe do 0,25 procent.
*Polacy sumienniej spłacają mieszkania niż samochody * Jak sprawdził Money.pl, niespłacane kredyty hipoteczne to zaledwie 6 proc. wszystkich zaległości w bankach.
*Rekordowe zadłużenie przez słabego złotego * Polacy winni są bankom ponad 390 mld zł. Furorę robią zakupy na raty - wynika z danych NBP.

Prezes UOKiK poinformowała, że przygotowane są kolejne pozwy wobec banków, które skierowane zostaną do sądu jeszcze przed Wielkanocą.

Wcześniej także Komisja Nadzoru Finansowego skrytykowała banki które będą chciały wymusić zmianę warunków kredytów. KNF ostrzegła, że w takiej sytuacji banki zostaną uznane za grupę podwyższonego ryzyka co może skutkować uciążliwymi kontrolami lub banki będą musiały podwyższyć swoje kapitały.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)