Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w prawie rynku kapitałowego już na początku II kwartału

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że projekty nowelizacji ustaw dotyczących funkcjonowania rynku kapitałowego mogą trafić na obrady Sejmu już na początku II kwartału.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) szacuje, że projekty nowelizacji ustaw dotyczących funkcjonowania rynku kapitałowego mogą trafić na obrady Sejmu już na początku II kwartału.

Przedstawiciele KNF chcą, by zmiany w ustawach: o funduszach inwestycyjnych, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o ofercie publicznej oraz przepisy wykonawcze weszły w życie w takim terminie, by firmy inwestycyjne mogły dostosować się do nich przed listopadem tego roku, kiedy mija termin implementacji dyrektywy unijnej MiFID.

"Projekty trafią na posiedzenie rządu jeszcze w tym miesiącu. Sadzę, że Sejm będzie nad nimi pracować na początku II kwartału" - powiedział przewodniczący KNF Stanisław Kluza na piątkowej konferencji.

Nowelizacja ustaw regulujących rynek kapitałowy jest związana m.in. z koniecznością implementacji dyrektywy o instrumentach finansowych (MiFID).

Wdrożenie zasad MiFID rozszerzy obecnie obowiązującą dyrektywę o usługach inwestycyjnych (ISD) i wprowadzi nowe wymagania, które będą musiały przyjąć firmy działające na rynku finansowym.

"Zamierzamy proces legislacyjny przeprowadzić w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio długie vacatio legis dla podmiotów, które będą musiały się przystosować do tych przepisów, tak, by mogły one z dniem 1 listopada wdrożyć je i stosować" - powiedziała Ewa Mazurkiewicz, dyrektor departamentu legislacyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego.

Dodała, że KNF już przygotowuje projekty przepisów wykonawczych do nowelizowanych ustaw i wkrótce rozpocznie konsultacje z uczestnikami rynku.

"Mamy już wstępne projekty przepisów wykonawczych. Zamierzamy poddawać je pod konsultacje z rynkiem tak szybko jak to możliwe" - powiedziała.

W związku z wprowadzeniem do polskiego prawa przepisów dyrektywy MiFID, a także dyrektywy CAD/CRD, KNF proponuje zmiany w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.

W ramach nowelizacji tej ustawy, KNF proponuje zmiany w funkcjonowaniu alternatywnego systemu obrotu tak, by Komisja nie musiała zatwierdzać regulaminu takiego obrotu. KNF zrezygnowała też z dodatkowego nadzoru kapitałowego nad bankami prowadzącymi działalność maklerską.

Jedną z istotnych zmian jest odebranie Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych (KDPW)
monopolu na rozliczanie transakcji giełdowych. Nowelizacja ustawy da możliwość wyboru podmiotu, który będzie dokonywał takich rozliczeń. W związku z tym, KNF proponuje także zmiany, które przyniosą możliwość tworzenia nowych izb rozliczeniowych w Polsce.

Z kolei nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych m.in. poszerza krąg funduszy, które mogą działać jako tzw. fundusze parasolowe, czyli z wydzielonymi subfunduszami.

Skrócony został, z 2 miesięcy do 1 miesiąca, termin rozpatrywania spraw przez KNF, np. w związku z utworzeniem funduszu inwestycyjnego. Przewidziano też możliwość wprowadzania, do funduszów nieruchomościowych, wpłat w postaci nieruchomości.

Projekt nowelizacji tej ustawy wprowadza również zapisy, które mają na celu umożliwienie powstawania funduszy sekurytyzacyjnych.

W ustawie o ofercie i spółkach publicznych KNF proponuje ograniczenie zbędnych obowiązków spółek publicznych, np. w zakresie sporządzania prospektów.

_ KNF chce, by spółka, która już ma akcje notowane na GPW nie miała obowiązku podejmowania uchwał walnego zgromadzenia w celu emisji nowych akcji. _Proponuje też zniesienie trybu zawiadamiania o ofercie publicznej na podstawie memorandum informacyjnego z możliwością zgłoszenia sprzeciwu przez KNF. W zamian - proponowane jest wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody Komisji.

W ramach zmian w tej ustawie, spółki emitujące prospekt nie będą musiały sporządzać aneksów do prospektu w takim zakresie, jak obecnie. KNF proponuje, by z obowiązku aneksowania były wyjęte niektóre informacje, np. o zmianie terminu oferty. Wydłużono też termin złożenia aneksu do prospektu z 24 do 48 godzin.

KNF planuje też utworzenie systemu, w którym byłyby gromadzone i przechowywane informacje przekazywane przez emitentów papierów wartościowych.

Zmiany dotyczą także obowiązków spółek zagranicznych. Firmy takie będą mogły poinformować o nabyciu akcji spółki publicznej w języku angielskim. W przypadku zagranicznych firm notowanych na GPW, będą one mogły publikować swoje raporty w języku angielskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)