Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Bruksela domaga się wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej. Chce przyjrzeć się inwestycji

746
Podziel się:

Komisja Europejska napisała do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, apelując o wstrzymanie prac w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Urzędnicy chcą zbadać decyzję środowiskową i przeanalizować argumenty przemawiające za tą inwestycją.

Inwestycja budzi silny sprzeciw naukowców i obrońców przyrody.
Inwestycja budzi silny sprzeciw naukowców i obrońców przyrody. (Gerard/REPORTER)

W piśmie, którego treść reporterowi Radia Zet Maciejowi Bąkowi, potwierdził Michał Kania z ministerstwa gospodarki morskiej, jest mowa o wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości.

Resort na razie nie odniósł się do prośby Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jeszcze, czy interwencja Brukseli może oznaczać opóźnienie lub nawet zablokowanie inwestycji.

Przetarg na wykonanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną został ogłoszony 31 grudnia 2018 roku. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk liczy na to, że wykonawca zostanie wyłoniony przed końcem marca.

Inwestycja ma kosztować 880 mln zł i będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Resort Gróbarczyka planuje zakończenie robót budowlanych i oddanie do użytkowania kanału żeglugowego w 2022 roku.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak jednak ostrzegają niektórzy eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Warto przypomnieć, że 13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(746)
Polak
5 lata temu
Takiej unii ktora wszędzie sie wchrzania to ja nie chcę
elka
5 lata temu
Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego już nie istnieje, ale cysurz o tym jeszcze nie wie.
bogdan1374
5 lata temu
Czy ktoś z entuzjastów i przeciwników sięgnął do źródeł, czyli info o Mierzei Wiślanej- jest wiele o obszarach Natura 2000, o głębokości Zalewu (2,7 m), o tarle śledzi i czy spojrzał na mapę otoczenia Zalewu (ile jeszcze kosztownych prac przygotowawczych należy wykonać na stałym lądzie- drogi, koleje, magazyny, DEPo kontenerowe itp). Przekop to "pikuś".
emerytka
5 lata temu
Tylko Bruksela może powstrzymać te durne pomysły PiS z przekopem. Do kogo te duże statki miałyby dopływać i po co? żadnego przemysłu w Elblągu nie ma!!!
Antoni
5 lata temu
W tej chwili tam jest syf i samowolka. Po lasach parkingi za kasę. Kto wie, co ze ściekami. Skarbówka to pewni zbiera 1/10 tego co powinna od warszawskich właścicieli pensjonatów bo ceny są na ucho. To najbardziej zaniedbany odcinek wybrzeża w Polsce. Zmiany komuś nie są na rękę ???
...
Następna strona