Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja sięgnęła prawie trzech procent

0
Podziel się:

Najszybciej wzrosły ceny paliw i transportu. Staniały natomiast ceny odzieży i obuwia.

Inflacja sięgnęła prawie trzech procent
(Vnosokin/Dreamstime)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 0,2 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

W styczniu inflacja roczna wyniosła 3,5 procent. Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik inflacji CPI wyniósł w lutym trzy procent rok do roku. Prognozy oscylowały w przedziale od 2,9 do 3,2 procent przy średniej na poziomie 3,03 procent. Na takim samym poziomie lutowy poziom wskaźnika szacował resort finansów.

Jak podał GUS, najszybciej bo o ponad 14 procent wzrosły w ciągu roku ceny paliw. O 8 procent w górę poszedł transport. O ponad 7 procenty z kolei podrożały alkohole i papierosy.

Główny ekonomista banku Citi Handlowego Piotr Kalisz uważa, że niższa od prognozowanej inflacja utwierdzi członków Rady Polityki Pieniężnej w przekonaniu, że nie należy podnosić stóp procentowych.

Zdaniem eksperta, również w kolejnych miesiącach można się spodziewać spadku tempa, w jakim drożeją towary i usługi.

W ujęciu rok do roku w lutym najbardziej wzrosły ceny transportu (8,2 procent) oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (7,4 procent), a najmniej (zaledwie o 0,9 procent) zdrożała rekreacja i kultura. Staniały natomiast ceny odzieży i obuwia (o 4,9 procent) oraz łączności (o 1,2 procent).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie widzi potrzeby podnoszenia stóp

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie spodziewa się znaczącego wzrostu presji inflacyjnej w polskiej gospodarce i w związku z tym ocenia, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna zmieniać swojego neutralnego nastawienia, wynika z raportu misji Funduszu w Polsce i wypowiedzi jej szefa.

W swoim raporcie MFW ocenia m.in., że ewentualny wzrost płac będzie ograniczany przez utrzymujące się wysokie bezrobocie. W związku z tym presja inflacyjna powinna być ograniczona.

MFW podkreśla, że RPP właściwie zareagowała na kryzys obniżając stopy procentowe w sumie o 250 pkt.

NBP spodziewa się, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8 proc., w roku 2011 wzrośnie do 2,4 proc., zaś w 2012 roku - przyspieszy do 3,5 proc. (wobec 3,5 proc. w 2009 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)