Na skróty
Gowin i jego partia. Spalony na starcie
2013-12-09 06:00
Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Autor: Paulina Pacuła

Jedyna nowa jakość, którą Jarosław Gowin wprowadzi do polskiej polityki, to oryginalna kolorystyka partii i logo w kształcie jabłka. Bo Gowinowa jabłonka, rodząca zielone owoce, to tak naprawdę wierzba, na której polityk chce, by urosły gruszki.

Nie bardzo interesuje mnie to, co robi Jarosław Gowin. Ten człowiek nie ma w sobie nic, co mogłoby mnie pociągnąć do zagłosowania na niego i jego ugrupowanie. Nie przekonuje mnie ani jego nadęty i wyniosły sposób mówienia, ani deklarowane wysokie katolickie morale, ani jego pragnienie dostania się do europarlamentu. Bo przecież jego nowa partia to ostatnia deska ratunku dla POPIS-owych sierot na przedłużenie swego politycznego bytu.

Jarosław Gowin nigdy wybitnym liderem nie był, porywającym mówcą też nie jest, więc głosowaniem na niego może być zainteresowana naprawdę skromna grupa wyborców PO, którym tęskno do bardziej konserwatywnego oblicza Platformy. Zwłaszcza, że te ostatnio nieco przybladło, w obliczu pojawiających się doniesień o możliwej powyborczej koalicji PO-SLD.

Hasła wyborcze nowej partii, takie jak deregulacja, ograniczenie administracji, polityka prorodzinna, wspieranie przedsiębiorców, obrona OFE, jednomandatowe okręgi wyborcze, likwidacja subwencji dla partii, Europa wolnych ojczyzn to dość oczywisty miks postulatów prawicowych, którymi Gowin będzie chciał ulokować się gdzieś pomiędzy PO a PiS-em, licząc, że jeśli plan ataku na Parlament Europejski się nie powiedzie, to może choć uda się przytulić do którejś z partii i stworzyć koalicję?

Czytaj więcej Gowin spisany na straty. "Sam się dyskwalifikuje" Zielone jabłuszko w logu nowej partii Julii Piterze kojarzy się z podłymi perfumami z Niemiec. Jednak Jarosław Gowin źle zaczął, w związku z czym zapewne i źle skończy. Bo co to za partia polityczna, która jest zbieraniną obrażonych na rodzime ugrupowania sierotek, które za wiele do powiedzenia nie mają, a w sondażach dostają ledwo 2 procenty poparcia. Tak właśnie wygląda sytuacja samorozwiązanej partii Polska Jest Najważniejsza, która stanowi główne zaplecze osobowe nowego tworu politycznego Gowina. Potencjalnego poparcia pozostałych udziałowców ugrupowania Polska Razem - posłów Johna Godsona, Jacka Żalka, czy Przemysława Wiplera nie da się zmierzyć, bo są na granicy błędu statystycznego.

Dlatego jedyna nowa jakość, którą Jarosław Gowin wprowadzi do polskiej polityki, to przede wszystkim oryginalna kolorystyka partii i logo w kształcie jabłka. Żałować można tylko, że pewnie rzadko będziemy je oglądać, bo tak to bywa z mini partyjkami.

Za sprawą tej partii, co najwyżej, możemy być świadkami zaskakującej dyskusji na temat prawa do głosowania. To nic, że przyzwyczailiśmy się, wzorem demokracji ateńskich, że każdy pełnoletni obywatel ma jeden głos. Bo okazuje się, że możliwości może być więcej. Jarosław Gowin proponuje bowiem przyznanie rodzicom prawa głosu w imieniu ich dzieci!

Brzmi egzotycznie, ale już w XIX wieku, w niektórych krajach zachodniej Europy obowiązywał system głosów ważonych, gdzie decydował cenzus majątkowy. Im więcej płaciło się podatków, tym mocniejszy miało się głos. Ot, takie nierówności w demokracji, kto by się o to czepiał.

Gowin pewnie liczy na to, że dzięki takiemu rozwiązaniu, Polacy będą namiętnie rodzić dzieci, co by mieć więcej do powiedzenia, dzięki czemu uratują nasz system emerytalny i finanse publiczne, którym jak wiadomo, grozi ruina w niedalekiej przyszłości. Ale to już jest myślenie, które świadczy o tym, że Gowinowa jabłonka, rodząca zielone jabłka, to tak naprawdę wierzba, na której mają rosnąć gruszki. To się nie może udać.

Autorka jest dziennikarką Money.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

Autorka felietonu jest dziennikarką portalu Money.pl

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

chichot dona / 77.114.1.* / 2013-12-09 23:27
No cóż, na Gowina szczęście prywatne chęci i niechęci pani Pacuły nie mają znaczenia.
Ale co sobie popisała to popisała :).

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

abcd644 / 85.221.148.* / 2013-12-09 21:05
Ach ta jakość dziennikarstwa pani Pacuły.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

syriusz 69 / 37.108.246.* / 2013-12-09 20:34
szkoda,że Gowin nie poszedł z tym głosowaniem w kierunku podatków,a nie dzieci-byłby bardziej czytelny i rozumiany ,że opowiada się rozwojem gospodarczym Polski i płaceniem podatków w Polsce a nie np.na Cyprze jak to robi miliarder Ż.S.

Prędzej się dowiedziałem, że facetowi się nie uda i nie ma szans...

ale beka / 91.224.116.* / 2013-12-09 20:33
zanim przeczytałem, że założyli nową partie ...

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

BBA / 83.26.161.* / 2013-12-09 19:50
KOBIETO ILE CI ZAPŁACILI?

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Apple wow / 89.78.210.* / 2013-12-09 19:38
szkoda , ze jablko jest całe nie. odgryzienie :-)

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

prezydęt / 87.205.28.* / 2013-12-09 19:07

Gowin pewnie liczy na to, że dzięki takiemu rozwiązaniu, Polacy będą namiętnie rodzić dzieci, co by mieć więcej do powiedzenia

odwrotnie dziecinko, więcej do powiedzenia będą mieli Polacy, którzy już mają dzieci.

Nie bardzo interesuje mnie to, co robi Jarosław Gowin. Ten człowiek nie ma w sobie nic, co mogłoby mnie pociągnąć do zagłosowania na niego i jego ugrupowanie.

no dobra, ale oprócz żydostwa jest w tym kraju jakieś 38 mln Polaków, których interesuje coś innego niż światowe lewactwo.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

bsf / 213.238.77.* / 2013-12-09 18:35
Może trochę za późno ale jednak miał odwagę odejść ze skorumpowanej ferajny smakoszy win i cygar.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Bernard+ / 188.117.142.* / 2013-12-09 16:14
Pani Pacuło a może by tak coś merytorycznie napisała pani o wadach programu partii Gowina uzasadniając swoje zdanie np. danymi statystycznymi?
Bo ja popieram pomysł głosowania przez rodziców tyloma głosami ile dzieci do lat 18 utrzymują i wychowują. Dziś single i związki partnerskie robią kariery, dobrze zarabiają i nie ponoszą kosztów urodzenia i wychowania dzieci. Przez te koszty matki, które urodziły 3 dzieci całe życie ciężej pracując mają na starość niższe emerytury od pań, które nie urodziły ani jednego dziecka mimo tego że miały lepszą sytuację materialną. Gdy obie panie i ich mężowie lub partnerzy przejdą na emeryturę to dzieci tych rodziców, którzy będą mieli niskie emerytury będą musiały płacić podatki na wysokie emerytury tych bezdzietnych karierowiczów i innych homo leni. To jest niesprawiedliwe! Trzeba to zmienić! Trzeba wprowadzić sprawiedliwe zasady podziału dochodu narodowego wg tego, kto ile włożył do wspólnej kasy, bo wychowanie i wykształcenie jednego dziecka utrzymywanego aż do skończenia studiów kosztuje prawie 1 milion złotych i to jest wkład rodziców dziecka do wspólnego narodowego dobra, za który obecnie są Ci rodzice karani wyższymi podatkami np. VAT od kupowanie tego, co do wychowania i wykształcenia dzieci jest niezbędne a na starość są dobijani niskimi emeryturami. Dlatego propozycja, aby dać rodzicom głosy w wyborach za ich nieletnie dzieci jest jak najbardziej słuszna i sprawiedliwa.
Brawo Panie Gowin!
 
b-b / 178.36.79.* / 2013-12-09 17:29
Oj ,brak logiki w rozumowaniu.Skoro te singielki/single/ robią kariery to pewnie zarabiają dużo i płacą wysokie podatki i wysokie składki ZUS-u, z których to składek i podatków, finansowane są urlopy macierzyńskie,rodzicielskie,wychowawcze,zasiłki rodzinne,chorobowe,leki,szkoły ...itp tych rodzin w,których rodzi się wiele dzieci.No i skoro nie mają dzieci to pewnie sobie same /sami/odkładają na starość.A dzieci tych "inwestujących w potomstwo" powinny utrzymywać swoich rodziców no i wypadałoby oddać chociaż część "kredytu" zaciągniętego u singli.Nie uważasz?
 
bebe lilly / 193.109.225.* / 2013-12-09 19:57
tia...jasne. albo zarabiają 1250 pln i wszystko przepijają i rozwalają na imprezach..
 
prezydęt / 87.205.28.* / 2013-12-09 19:12
Wanda Wasilewska bis?

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

markus-idi / 178.43.83.* / 2013-12-09 15:41
kompromitacja "bezstronnej dziennikarki" ;)))

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

cosso / 89.64.200.* / 2013-12-09 15:36
i tu się mylisz "paniusiu" z Money.pl - język jakim piszesz swoje wypracowanie nt. "polytyki" sam mówi o tym kim jesteś - skąd ta pewność że Polska Razem nie zostanie większą jak nie największą partią? i co wtedy zrobisz?

Mój głos oddam na Gowina bo chcę zmian - które bardziej wyraźnie widzę w jego wcześniejszych poczynaniach niż w poczynaniach ludzi którzy rządzili i/lub rządzą...

Nie pokazałaś w artykule nic poza swoimi odczuciami - brak jakichkolwiek argumentów merytorycznych.... jedynie atak na logo !

Pani "dziennikarstwu" podziękuję oby coraz mniej takich ludzi bo inaczej Polska zawsze będzie narzekać

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Go win,go win,go win / 159.205.128.* / 2013-12-09 14:21
Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe...
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę.
Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Pawel810 / 81.190.55.* / 2013-12-09 12:45
Pani wypowiedź Pani Pacuła jest znacznie poniżej jakichkolwiek standardów etycznych dziennikarstwa. Nie uczyła się Pani widocznie w szkole, albo nie rozumie Pani polityki. Wiele partii, w tym Pani partia - PO zaczynały od niskiego poparcia, także partia Palikota.
Z żalam czytam, że tylko slogany i dumne hasła quasi charyzmatycznych polityków Panią pociągają.
Pani Redaktor, czas zmienić zajęcie.
 
europa_2013 / 81.210.106.* / 2013-12-09 14:42
Prawda,autorka wyraża swoją dezaprobatę że powstaje partia która nie ma programu komunistycznego.Dla autorki jest to dziwaczne i niepotrzebne.O etyce i dziennikarstwie nie ma tu mowy.Nie ma żadnej analizy kto i dlaczego odnosi sukcesy. Przecież sukces PO i Tuska nie brał się z żadnego ciekawego programu,tylko z poparcia wpływowych elit postkomunistycznych(w gospodarce i mediach) dla Tuska.Po aferze Rywina SLD straciło swoją pozycję i komuniści postanowili wejść w sojusz z Tuskiem który trwa do dzisiaj.Gowin będzie atakowany przez te siły i gdyby stał się dosyć silny to będzie atakowany podobnie jak Kaczyński.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

efses / 77.253.63.* / 2013-12-09 11:28
Nowa partia, nowe logo, tylko cwaniackie twarze i spragnione koryta brzuchy te same. Czy Polaczki dadzą się nabrać kolejny raz i zagłosują na TYCH SAMYCH LUDZI którzy od lat niszczą nasz kraj, czy też wreszcie zdecydują się na nowych ludzi, na nowe partie, a nie koryteuszy? Myślę że niestety dadzą się nabrać. Jacy ludzie taki kraj.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

Meeeeeeeeeeeee / 83.144.81.* / 2013-12-09 10:49
Pierwsze zdanie artykułu "Nie bardzo interesuje mnie to, co robi Jarosław Gowin.". Powiedzcie szanowni Państwo za co płacicie autorce tego artykułu? Za tworzenie farmazonów na podstawie tego co wymyśliła rano pod prysznicem? Czy jednak wypadałoby zatrudnić kogoś kto chociaż angażując się w tematy polityczne zainteresuje się programem partii o której się wypowiada. Żenada.

każdy lepszy od patologii PO

Elektro Devil / 2013-12-09 10:12 / Tysiącznik na forum
jeśli Gowin odetnie od koryta całą tą zgraje krętaczy z PO, którzy nic nie robią pozytywnego dla Polski tylko żerują na Podatnikach to ja kibicuje Gowinowi.

Re: Gowin i jego partia. Spalony na starcie

europa_2013 / 81.210.106.* / 2013-12-09 10:09
Racja że Gowin nie jest jakąś wybitną postacią. Ale z drugiej strony jest oczywiste że Tusk i jego prymitywna populistyczna lewicowa ideologia też zniechęca ludzi młodych i wykształconych do oddania na PO głosu.O Palikocie lepiej nie wspominać z jego uwielbieniem oprawców komunistycznych z PRL-u. Gowin przewyższający wykształceniem i obyciem Tuska czy Palikota może odnieść sukces co jak widać jest niemile widziane przez panią redaktor preferująca ludzi o komunistycznych przekonaniach.

Słaby artykuł

asdf731 / 213.222.200.* / 2013-12-09 09:34
Autorka chyba nie zauważa że większość ludzi jest zawiedziona i na PIS i na PO - właśnie dlatego, że nie zrealizowały tych postulatów. Większość moich znajomych głosujących na PO jest zdania że zostali oszukani i nigdy więcej nie zagłosują na PO. I tu pojawia się alternatywa w postaci partii Gowina. Można dalej głosować na to co najlepsze (lub prawie najlepsze) w programach PO i PIS - ale nie głosując już na tych którzy zawiedli.
 
j.w. / 77.253.244.* / 2013-12-09 10:15
Najważniejsze jest poddanie bieżącej kontroli wszystkich wybrańców i bieżące rozliczanie z obietnic wyborczych.
Przecież prawie wszyscy wyrańcy już oszukali!
Nie chodzi więc o alternatywę w postaci kolejnej partii.