wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak pozbyć się SMS-owego spamu

Jak pozbyć się SMS-owego spamu

Fot. iStockphoto

Istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się drażniących SMS-ów z reklamami i konkursami. Każdego nadawcę możemy namierzyć i zobowiązać do usunięcia naszych danych osobowych. Warto mieć przy tym świadomość, że ewentualna odpowiedź na numer nadawcy może nas to kosztować przeszło 42 złote.

Spamem SMS-owym możemy się przede wszystkim zarazić ściągając dzwonki lub tapety na telefon. Innym źródłem infekcji jest rejestracja w serwisie internetowym, podczas której podaliśmy numer naszego telefonu oraz wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych. Miejmy też świadomość, że jakakolwiek reakcja na SMS-owy spam, np. odesłanie odpowiedzi na danym numer, może sprawić, że niepożądanych wiadomości będziemy dostawać jeszcze więcej.

Interweniuj u operatora

SMS-owy spam dzieli się na dwie kategorie. Pierwszym typem są wiadomości promocyjne, które dostajemy od operatora komórkowego. Najczęściej jesteśmy w ten sposób zachęcani do wzięcia udziału w organizowanym przez niego konkursie. Tu sprawa jest dosyć prosta. W przypadku sieci Era, Heyah oraz Plus, wystarczy wysłać SMS o treści:

  • NIE pod numer 80888 w sieci Era
  • N pod numer 8002 w sieci Heyah
  • SPRZECIW pod numer 8000 w sieci Plus.

U innych operatorów najlepiej zadzwonić do Biura Obsługi Klienta i poinformować, że nie życzymy sobie reklamowych SMS-ów. Przed rozmową przygotujmy sobie numer PUK naszej karty SIM, gdyż może być potrzebny przy naszej identyfikacji. Można też wysłać e-mail do BOK, jednak dzwoniąc mamy większe gwarancje, że operator od razu zajmie się sprawą.

Skorzystaj z listy SMS-owych spamerów

Inaczej wygląda sytuacja ze spamem otrzymywanym od firm zewnętrznych, niezależnych od operatorów. W tym przypadku pomoże nam lista SMS-owych spamerów (kliknij, aby ją pobrać w formacie PDF), który udostępnia sieć Play. Wykorzystując numer nadawcy niepożądanej wiadomości identyfikujemy go na liście. Następnie wysyłamy do danej firmy e-mail reklamacyjny. Powinien on zawierać następujące informacje:

  • żądanie usunięcia naszego numeru telefonu z bazy nadawcy
  • powołanie się na ustawę o ochronie danych osobowych (Dz.U. 1997 Nr 133 poz. 883), która daje nam możliwość edycji danych osobowych a zwłaszcza ich usunięcia
  • ostrzeżenie, że w przypadku dalszego przetwarzania naszych danych, sprawę zgłosimy do Głównego Inspektora Danych Osobowych.

W razie zlekceważenia naszego pisma, poza zwróceniem się do GIODO, możemy też pozwać nadawcę do sądu żądając od niego odszkodowania za bezprawne operowanie naszymi danymi osobowymi.

Koszt SMS-a poznasz po numerze

Jeśli decydujemy się wziąć udział w SMS-owym konkursie, warto mieć pełną świadomość kosztów, jakie są z tym związane. Zidentyfikujemy je po numerze nadawcy. Jeśli rozpoczyna się on od cyfry 7, oznacza to, że koszt wysłania wiadomości zamyka się w 10 złotych. Druga cyfra informuje nas o dokładnej sumie. Przykładowo SMS wysłany pod numer 72*** kosztuje 2 złote plus VAT, a pod numer 76***, 6 złotych plus VAT. Dla formatu 70*** koszt wiadomości wynosi poniżej 1 złotego netto.

Dla numerów rozpoczynających się od cyfry 9 koszt wysłania SMS-a przekracza 10 złotych. W tym przypadku o dokładnej stawce informuje nas druga i trzecia cyfra. Jeśli wyślemy wiadomość pod numer 915***, zapłacimy 15 złotych plus VAT. Najdroższy możliwy SMS może kosztować 35 złotych netto, dla numerów w formacie 935***, czyli ponad 42 złote brutto.

Czytaj w Money.pl
Jak zmienić operatora i zachować numer. Krok po kroku
Od zeszłego roku usługa jest bezpłatna.
Ministerstwo ostrzega przed SMS-owymi oszustami
Minuta połączenia może kosztować nawet 30 zł.
Komórkowi naciągacze? SMS-owe konkursy pod lupą
UOKiK prowadzi dziewięć postępowań.
Tańsze SMS-y uderzą w inwestycje operatorów
UKE chce obniżyć stawki hurtowych SMS-ów. PKPP Lewiatan przed tym przestrzega.
operator, telekomunikacja, giodo, sms, spam, telefon, komórka, nękanie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2016-10-17 20:13
blokowanie numeru nie pomaga?? niemożliwe..
walczezezlem@wp.pl
31.182.77.* 2016-09-09 12:06
Odnośnie konkursów sms premium i subskrybcji to odpowiada za to:
RMS Sp. zoo
reklamacje
Tel.: (0-22) 842 05 66

Numer nie istnieje, a nadal jest zamieszczany na stronie. Najlepiej wysac e-mail
reklamacje@rms.net.pl
do nich, a jawną kopię wiadomości do UKE
uke@uke.gov.pl
i Prokuratury w Lublinie ;-)
biuropodawcze@pa.lublin.pl
lub
info@prokuratura.lublin.pl
lub wydział do spraw przestępczości gospodarczych
wydzI@prokuratura.lublin.pl
wisieńka
95.41.9.* 2016-08-02 12:31
Wystarczy wyslac sms LISTA na 8888 i tam bedzie podane co macie aktywne zeby tu usunac wystaczy wyslac sms na dany nuner i koniec .
Zobacz więcej komentarzy (75)