Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TP SA na cenzurowanym w Brukseli. Za internet

0
Podziel się:

Komisja Europejska formalnie otworzyła postępowanie przeciwko TP SA.

TP SA na cenzurowanym w Brukseli. Za internet
(Materiały prasowe)

Komisja Europejska formalnie otworzyła postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej SA., kierowanej przez Macieja Wituckiego (na zdjęciu) z powodu podejrzenia o nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku internetu.

W wyniku przeprowadzonych we wrześniu 2008 roku kontroli w siedzibie firmy, KE uznała, że Telekomunikacja mogła dopuścić się zakazanych w Traktacie UE praktyk ograniczających konkurencję.

_ - Postępowanie Komisji dotyczy podejrzeń odnośnie do zachowań antykonkurencyjnych, które mogą uniemożliwiać lub ograniczać konkurencję lub jej zapobiegać na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu, jak i na innych rynkach łączności elektronicznej w Polsce _ - głosi komunikat KE.

W październiku, po ujawnieniu, że kontrola KE miała miejsce, TP informowała, że nie zgadza się z zarzutami nadużywania pozycji dominującej na rynku szerokopasmowego internetu.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjaśniając cele postępowania, KE pisze, że chce zbadać ewentualną odmowę dostępu do usług typu _ bitstream access _ oraz dostępu do lokalnej pętli abonenckiej TP. KE podejrzewa, że firma utrudnia podmiotom trzecim świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu na rynku niższego szczebla w oparciu o _ bitstream access _ lub udostępnione lokalne pętle abonenckie.

Komisja ma też zbadać _ inne możliwe pozacenowe działania wyłączające, dotyczące hurtowych usług szerokopasmowego dostępu do internetu, mogące ograniczać możliwości skutecznego konkurowania z Telekomunikacją Polską _.

KE ostrzega, że jeśli zostanie to potwierdzone, postępowanie TP SA może zostać uznane za nadużycie pozycji dominującej. A to oznacza wysokie kary finansowe.

Netia i PTC, czyli konkurenci Telekomunikacji Polskiej, wyrażali wcześniej obawy dotyczące oferty _ Orange Freedom _ należącego do Grupy TP Centertela, który oferuje szerokopasmowy dostęp do internetu na bazie (BSA), czyli poprzez linie telefoniczne TP SA. Netia i PTC skierowały pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zdaniem alternatywnych operatorów w ramach promocji, _ Orange Freedom _ sprzedawany był poniżej kosztów.

Termin zakończenia dochodzenia w sprawie zachowań antykonkurencyjnych nie jest określony. Jego długość zależy od wielu czynników, w tym złożoności danej sprawy, a także stopnia współpracy stron z KE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)