wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plGospodarka Politycy Dawid Jackiewicz

Dawid Jackiewicz - Artykuły

nowsze
1 2 3

Dawid Jackiewicz

Data i miejsce
urodzenia:
1973-03-18, Wrocław
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe
Zawód: wiceprezydent Wrocławia

Dawid Jackiewicz

- w 2001 ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne;
- w latach 2000-2001 pracował na stanowisku kierownika działu marketingu i reklamy w firmie "Adavis" Sp. z o. o. oraz jako kierownik wrocławskiej filii Biura Poselskiego Jana Olszewskiego;
- w 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości;
- w 2002 roku był wiceszefem sztabu wyborczego Rafała Dutkiewicza - kandydata na stanowisko prezydenta Wrocławia, w wyborach tych uzyskał również mandat radnego Wrocławia jako kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza;
- w latach 2002-2003 zasiadał w Radzie Miejskiej Wrocławia IV kadencji Klubie Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczył Komisji ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą;
- w 2003 roku zrzekł się mandatu w związku z objęciem funkcji Zastępcy Prezydenta Wrocławia odpowiedzialnego m. in. za architekturę i budownictwo, planowanie przestrzenne, ochronę środowiska i rolnictwo oraz ochronę zabytków;
- w 2005 roku w wyborach do Sejmu V kadencji uzyskał mandat poselski w okręgu wrocławskim, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej;
- od 13 września 2007 do 21 listopada 2007 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa;
- w 2007 roku uzyskał reelekcję w wyborach do Sejmu, gdzie objął stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Skarbu Państwa;
- w 2010 roku ubiegał się o fotel prezydenta Wrocławia w wyborach samorządowych, uzyskując trzecie miejsce i 9,99 proc. głosów w I turze; w partii PIS objął funkcję członka zarządu głównego oraz prezesa zarządu okręgu we Wrocławiu;
- w 2011 roku ponownie otrzymał mandat poselski, otrzymując 26 648 głosów.
- w 2014 roku uzyskał z listy PIS mandat europosła VIII kadencji;
- 16 listopada 2015 roku został powołany na ministra skarbu przez premier Beatę Szydło, co skutkowało wygaśnięciem mandatu eurodeputowanego;

Dawid Jackiewicz - staż parlamentarny:

  • Poseł V kadencji
    • Data wybrania: 2005-09-25
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 3 Wrocław
      Liczba głosów: 12362
  • Poseł VI kadencji
    • Data wybrania: 2007-10-21
      Data wygaśnięcia mandatu: 2011-11-07
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 3 Wrocław
      Liczba głosów: 14653
  • Poseł VII kadencji
    • Data wybrania: 2011-10-09
      Lista wyborcza: Prawo i Sprawiedliwość
      Okręg wyborczy: 3 Wrocaw
      Liczba głosów: 26648

Dawid Jackiewicz - pełnione funkcje:

  • Minister Skarbu Państwa
    Okres pełnienia funkcji: od 2015-11-16 do >2016-09-15
    Odwołany z funkcji przez premier Beatę Szydło