Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Bułgaria i Rumunia już za trzy miesiące w UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska dała zielone wiatło dla wejścia Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej już od stycznia 2007 roku.

Bułgaria i Rumunia już za trzy miesiące w UE
(PAP / EPA)

*Komisja Europejska dała zielone wiatło dla wejścia Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej już od stycznia 2007 roku, grożąc jednocześnie karami, jeśli oba kraje ie będą respektować unijnych norm. Tym samym liczba członków Wspólnoty zwiększy się do 27. *

Rekomendując przywódcom państw UE przyjęcie obu krajów do UE już w przyszłym roku, Komisja Europejska wytknęła Rumunii i Bułgarii braki m.in. w_ "Rozszerzenie Unii Europejskiej o Rumunię i Bułgarię będzie zakończeniem fazy zjednoczenia kontynentu Europy" - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. _ systemach dystrybucji unijnych funduszy przedakcesyjnych oraz w wymiarze sprawiedliwości.

KE zagroziła, że w ciągu trzech lat od wejścia Rumunii i Bułgarii do UE, będzie mogła zastosować tzw. klauzule ochronne graniczające ich korzyści z członkostwa, w tym zamrażając wypłatę unijnych funduszy strukturalnych lub dotacji dla rolników.

Oba kraje już od 1995 roku starają się o członkostwo w Unii Europejskiej.

Raz kozie śmierć

Mimo że w UE panują obecnie nastroje mało sprzyjające dalszemu rozszerzeniu, oczekuje się, że KE potwierdziła planowany termin przyjęcia obu krajów do UE 1 stycznia 2007 roku, a nie w styczniu 2008.

Możliwość odłożenia rozszerzenia Unii o rok przewidywały podpisane w grudniu 2004 roku traktaty akcesyjne Rumunii i Bułgarii. Znalazło się w nich zastrzeżenie, że przyjęcie obu krajów do Unii może zostać opóźnione o rok w razie ich nieprzygotowania. Dzisiaj KE zdecydowała się nie skorzystać z takiego odroczenia.

Członkostwo na surowych warunkach

Komisja nie jest jednak do końca zadowolona ze stanu przygotowań obu krajów do członkostwa. Projekt raportu, który trafił do dziennikarzy, wskazuje na problemy z korupcją oraz w systemach sądowniczych. Bułgarii KE wytyka sześć obszarów, które należy poprawić, a Rumunii cztery.

Dlatego KE, dając zielone światło rozszerzeniu UE, chce pozostawić sobie możliwość ukarania Rumunii lub Bułgarii w razie naruszenia przez nieJedną z konsekwencji takich klauzul może być nawet ograniczenie dostępu do funduszy strukturalnych na rozwój najbiedniejszych regionów, czy zakaz eksportu do UE pewnych bułgarskich lub rumuńskich towarów żywnościowych. niektórych unijnych zasad.

Oczekuje się, że KE zarekomenduje ścisłe monitorowanie m.in. korzystania przez Sofię i Bukareszt z unijnych programów pomocowych, polityki w sferze bezpieczeństwa żywności oraz kilku sfer wymiaru sprawiedliwości, zastrzegając sobie możliwość zastosowania "bezpieczników" - tzw. klauzul ochronnych - w razie niewłaściwych praktyk.

22-milionowa Rumunia wystąpiła o członkostwo w Unii 22 czerwca 1995 roku, a 8-milionowa Bułgaria 14 grudnia 1995.

Cztery kraje - Francja, Niemcy, Dania i Belgia - muszą jeszcze ukończyć ratyfikację traktatów akcesyjnych.

Na razie wystarczy

Rozszerzenie UE o Rumunię i Bułgarię może być ostatnim do czasu przyjęcia przez Unię Europejską nowego traktatu, który zreformuje unijne instytucje, tak by zapewnić rozszerzonej Unii sprawne funkcjonowanie.

"Jako szef Komisji Europejskiej muszę stwierdzić, że byłoby nieostrożne przyjmowanie do UE nowych krajów członkowskich po Rumunii i Bułgarii, bez rozwiązania problemu instytucjonalnego. Jest limit zdolności absorpcyjnych Unii Europejskiej w obecnym kształcie" - powiedział Jose Barroso.

Niepewne losy unijnej konstytucji i niemal pewna konieczność rozpoczęcia nowych negocjacji sprawiają, że w kolejce do UE poczekać będzie musiała nawet Chorwacja, która planowała wstąpienie do UE już w 2009 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)