Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy Syria pomoże opanować chaos?

0
Podziel się:

Bagdad i Damaszek wznowiły stosunki dyplomatyczne po prawie 25 latach przerwy. Współpraca jest kluczowa dla pokoju w Iraku.

Czy Syria pomoże opanować chaos?
(PAP / EPA)

"Zawarliśmy umowę, na podstawie której nasze stosunki dyplomatyczne, zerwane przed 25 laty, zostały w pełni przywrócone" - powiedział iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari.

_ Damaszek zerwał stosunki dyplomatyczne z Irakiem w 1982 roku. Oskarżył Bagdad o podżeganie do buntu członków zdelegalizowanego w Syrii Bractwa Muzułmańskiego. Od dwóch lat trwała wtedy wojna iracko-irańska (1980-88), w której Syria opowiedziała się po stronie Iranu. _Irak i Syria wznowiły pełne stosunki dyplomatyczne zerwane. Bagdad liczy, że posunięcie to doprowadzi do zatrzymania pomocy syryjskiej dla rebeliantów w Iraku. USA wezwały Damaszek, by udowodnił, że naprawdę chce pomóc Irakowi.

W Bagdadzie przebywa od niedzieli szef syryjskiej dyplomacji Walid Muwalim. Oświadczył, że Syria potępia "wszystkie akty terrorystyczne godzące w Irak i jego instytucje".

Irak i USA zarzucały Syrii, że pozwala zagranicznym dżihadystom przenikać ze swego terytorium do Iraku. Syria zaprzecza i podkreśla, że kontrolowanie długiej pustynnej granicy między obu krajami jest bardzo trudne.

Opuśćcie Irak

Muwalim wezwał do ogłoszenia kalendarza ewakuacji obcych wojsk, tłumacząc, że pomogłoby to osłabić przemoc.

_ Prezydenci Iraku i Syrii zostali zaproszeni na weekend do Teheranu na rozmowy z prezydentem Iranu. Ich celem ma być poszukiwanie możliwości powstrzymania fali przemocy, grożącej Irakowi wojną domową i stwarzającej zagrożenie dla całego regionu Bliskiego i Środkowego Wschodu. _

W oficjalnym komunikacie syryjsko-irackim znalazło się sformułowanie zgodne ze stanowiskiem Bagdadu, iż siły wielonarodowe powinny stopniowo opuścić Irak, gdy ich obecność przestanie być potrzebna.

W USA mnożą się apele do prezydenta George'a W. Busha, aby nie bacząc na zły stan stosunków z Syrią i Iranem podjął rozmowy z obu tymi krajami i wciągnął je do współpracy w wygaszaniu przemocy w Iraku.

Czy to przełom?

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie USA Gordon Johndroe zaapelował do Syrii, aby pokazała, że pragnie pomóc rządowi irackiemu. "Jednym z pierwszych kroków, jakie Syria mogłaby uczynić, jest uszczelnienie swej granicy z Irakiem i powstrzymanie napływu obcych bojowników do tego kraju" - napisał Johndroe w oświadczeniu.

_ Przez piętnaście lat Irakijczycy nie mogli podróżować do Syrii, ani nawet telefonować. Stosunki handlowe przywrócono w roku 1997 i od tego czasu Irakijczycy mogą odwiedzać Syrię. _W Genewie ustępujący sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał Syrię i innego sąsiada Iraku, Iran, by pomogły władzom w Bagdadzie położyć kres antyrządowej rebelii oraz przemocy między szyitami i sunnitami.

Nie jest jasne, jak bardzo pomoc rządu syryjskiego lub irańskiego mogłaby powściągnąć irackich rebeliantów albo fanatyków religijnych, bo każdy tydzień przynosi w Iraku setki nowych ofiar i rozbudza tam strach i nienawiść.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)