Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Demokraci biorą Izbę Reprezentantów i fotele gubernatorów

0
Podziel się:

Według wstępnych danych Demokraci wygrali wybory i po 12 latach przejęli większość w niższej izbie Kongresu.

Demokraci biorą Izbę Reprezentantów i fotele gubernatorów
(PAP / EPA)

Amerykańska Partia Demokratyczna, która zdobyła większość w Izbie Reprezentantów Kongresu i może uzyskać też przewagę w Senacie, zapewniła sobie - po raz pierwszy od 1994 roku - również większość urzędów stanowych gubernatorów.

Kandydaci Demokratów przejęli od Republikanów urzędy gubernatorów w sześciu stanach, dotychczas rządzonych przez republikańskich polityków.

_ Jak przewidywali eksperci na podstawie sondaży, w głosowaniu Demokraci zdobyli co najmniej 15 dodatkowych mandatów, potrzebnych do przejęcia kontroli w Izbie Reprezentantów. _Według amerykańskich mediów, Demokraci zwyciężyli w rywalizacji o urzędy gubernatorskie w Nowym Jorku, Ohio, Marylandzie, Massachusetts, Kolorado i Arkansas. Oznacza to, że rządzić będą w 28 - na 50 - amerykańskich stanach. Liczba ta może okazać się wyższa - nadal bowiem nie rozstrzygnięto wyników wyborów w kilku stanach.

Arnold zostaje

Dotychczasowy gubernator Kalifornii, reprezentujący Partię Republikańską Arnold Schwarzenegger będzie pełnił swój urząd przez drugą kadencję. Zgodnie z amerykańską ordynacją wyborczą, będzie to zarazem ostatnia jego kadencja na tym stanowisku.

_ Podczas wczorajszych wyborów do Kongresu USA i władz stanowych wybierano gubernatorów w 36 spośród 50 stanów amerykańskich. _ Były austriacki mistrz świata w kulturystyce, a następnie gwiazdor Hollywood łatwo pokonał swego konkurenta z ramienia Partii Demokratycznej Phila Angelidesa.

Zwycięstwo Republikanina Schwarzeneggera nie jest typowe, bowiem w wyborach gubernatorów, podobnie jak w wyborach do Kongresu, w wielu stanach zarysowała się przewaga Demokratów. Przejęli po 10 - 12-letniej przerwie m.in. stanowiska gubernatorów w tak ważnych stanach jak Nowy Jork, Massachussetts i Ohio, uznawanych dotąd za twierdze Republikanów.

Republikanie utrzymują Senat

_ W celu przejęcia większości w Senacie, Demokraci muszą zdobyć dodatkowych 6 mandatów w tej izbie. _W stanie New Jersey zwyciężył urzędujący demokratyczny senator Robert Menendez, uzyskując 51 procent głosów i pokonując swego republikańskiego rywala Toma Keana Jr., którego poparło 48 procent wyborców.

Według wstępnych na razie obliczeń, zwycięstwem Republikanina Boba Corkera zakończyły się wybory w Tennessee. Zdobył on 56 procent głosów, podczas gdy konkurujący z nim demokratyczny kongresman Harold Ford - 43 procent.

Kolejny krok do prezydentury Hilary

W Ohio demokratyczny kandydat Sherwood Brown zwyciężył urzędującego senatora republikańskiego Mike'a DeWine.

Zgodnie z oczekiwaniami, w Pensylwanii przegrał wybory urzędujący republikański senator Rick Santorum. Pokonał go Bob Casey, syn nieżyjącego byłego gubernatora tego stanu. Santorum sponsorował m.in. ustawę o zniesieniu wiz dla Polaków udających się do USA.

Demokratyczna senator Hillary Rodham Clinton, żona byłego prezydenta USA , odniosła najprawdopodobniej zwycięstwo, utrzymując na drugą kadencję swój mandat ze stanu Nowy Jork. Pani Clinton najprawdopodobniej pokonała swego republikańskiego konkurenta Johna Spencera i ponownie znajdzie się w Senacie. Jej zwycięstwo może stać się ważnym etapem na drodze do Białego Domu, tym razem już nie w charakterze Pierwszej Damy, ale głowy państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)