Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodyni domowa w cenie

0
Podziel się:

Aż 82 procent Polaków chce, by kobiety, które rezygnują z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci i zajmowania się domem dostawały pensje - tak wynika z badań OBOP zleconych przez redakcję Dziennika. W budżecie jednak nie ma na to pieniędzy.

Aż 82 procent Polaków chce, by kobiety, które rezygnują z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci i zajmowania sie domem dostawały pensje- tak wynika z badań OBOP zleconych przez redakcję Dziennika. W budżecie jednak nie ma na to pieniędzy.

Badani mężczyźni chcieliby przeznaczyć na to 1129 złotych, kobiety zaś 1062. Gazeta zwraca uwagę, że obywatele wykazują pewną oszczędność, bowiem - jak wyliczył ostatnio GUS - praca gospodyń warta jest 1025 złotych miesięcznie. Na takie pensje nie godzą sie politycy, według których państwa na to nie stać.

Obecnie na świadczenia i pomoc społeczną dla rodzin państwo wydaje 14 mld złotych - mówi Joanna Kluzik- Rostkowska, wiceminister pracy. Budżet nie stać na kolejne obciążenia. "U nas panuje przekonanie, że państwo jest do tego, by dawać ludziom pieniądze.Tylko z czego?" - pyta wiceminister. Jako alternatywne rozwiązanie wiceminister proponuje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na każde dziecko.

Pomysł by każda z pań domu, która zrezygnuje z pracy i zajmie się wychowawaniem dzieci otrzmywała pensje, promują kobiety z Klubu Zawsze Zdrowa i Aktywna, a także z fundacji Zadbać o świat. Wysłały w tej sprawie list od marszałka Sejmu oraz ministra pracy.

Ile warta jest praca pań w domach przeliczył GUS. Według Głównego Urzędu Statystycznego utrzymanie domu kosztuje prawie 200 złotych,najwyżej wyceniono przygotowanie posiłków - ponad 600 złotych, opieka nad dziećmi to koszt około 300 złotych. W sumie 1200 złotych - tyle miałby by wynosić pensja gospodyni domowej.

Pomysł ten ma wielu przeciwników. Wiceminister Kluzik - Rostkowska przypomina, że państwo wspomaga już 85% rodzin wielodzietnych. Poseł Marian Piłka z PiS, uważa, że ważniejsze są dłuższe urlopy macierzyńskie i ulgi podatkowe dla młodych rodzin. Przeciwna wypłacaniu takich pensji jest też opozycja.

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)