Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się przed bankową komisją

0
Podziel się:

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się w piątek na przesłuchanie bankowej komisji śledczej. Adam Hofman zapowiedział złożenie wniosku o ukaranie byłej prezes NBP karą pieniężną.

Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się przed bankową komisją
(Tomasz Gzell/PAP)

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, którą chciała przesłuchać sejmowa komisja śledcza ds. banków, nie stawiła się w piątek przed śledczymi. Szef sejmowej komisji śledczej Adam Hofman (PiS) zapowiedział złożenie wniosku o ukaranie byłej prezes NBP karą pieniężną.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary pieniężnej na b. prezes Narodowego Banku Polskiego Hannę Gronkiewicz-Waltz, za to, że nie stawiła się na przesłuchanie. Wniosek w tej sprawie złożył szef komisji śledczej Adam Hofman (PiS).

Uzasadniając wniosek, który poparli pozostali członkowie komisji, Hofman powiedział, że skierowane do komisji pisma Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przedstawia swoją argumentację, nie tłumaczą jej niestawiennictwa.

Dodał, że komisja przesłuchała już wcześniej osoby związane z prywatyzacją Banku Śląskiego (BSK). Gronkiewicz-Waltz miała natomiast przedstawić śledczym swoje opinie m.in. na temat domu maklerskiego, który nie był wstanie potwierdzić wszystkich świadectw udziałowych akcjonariuszy indywidualnych przed sesją giełdową, na której po raz pierwszy notowane były walory BSK.

Hofman przypomniał, że już wcześniej Gronkiewicz-Waltz informowała, że nie stawi się na przesłuchaniu. Przytoczył jednocześnie dwie opinie prawne, z których wynika, że nie ma przeszkód prawnych uniemożliwiających b.prezes Narodowego Banku Polskiego składanie zeznań.

_ W sytuacji gdy świadek wezwany przed komisję nie stawia się, śledczy mogą wystąpić do sądu, żeby ukarał taką osobę grzywną. Kara może wynieść do 3 tys. zł. W ciągu tygodnia od daty doręczenia postanowienia o wymierzeniu kary, świadek może przedstawić usprawiedliwienie. Wówczas kara jest uchylana. Sąd może też nakazać policji, by doprowadziła świadka na przesłuchanie. _

Wcześniej Gronkiewicz-Waltz przesłała komisji pismo, w którym uzasadniła swoją decyzję. Prezydent Warszawy pisze w nim, że jej niestawiennictwo jest "w pełni zasadne", gdyż znajduje wsparcie w wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz "poglądach doktryny i judykatury".

Sejmowa komisja przesłucha w sprawie prywatyzacji Banku Śląskiego (BSK) biznesmena Wiesława Michalskiego ps. "Olsen", wiceprezesa NIK w latach 1992- 1997 Wojciecha Katnera, b. dyrektora departamentu prywatyzacji NIK Ryszarda Szyca, przewodniczącego rady BSK Krzysztofa Opawskiego oraz b. wiceministra finansów Ryszarda Pazurę.

W piątek komisja zdecydowała także, że na posiedzeniu zamkniętym po raz drugi przesłuchany zostanie Bogdan Pęk.

Jak powiedział PAP Marek Sawicki (PSL), kolejne posiedzenie komisji odbędzie się prawdopodobnie 2 lipca.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)