Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Iracka depresja prezydenta Busha

0
Podziel się:

Na prywatnym spotkaniu z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu prezydent George W. Bush nie krył rozżalenia z powodu braku postępów w stabilizowaniu sytuacji w Iraku i był szczególnie rozgoryczony, że Irakijczycy nie popierają misji USA w ich kraju.

Na prywatnym spotkaniu z ekspertami ds. Bliskiego Wschodu prezydent George W. Bush nie krył rozżalenia z powodu braku postępów w stabilizowaniu sytuacji w Iraku i był szczególnie rozgoryczony, że Irakijczycy nie popierają misji USA w ich kraju - podał środowy "New York Times".

Na spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek w Pentagonie, Bush pytał ekspertów jak oceniają nowy rząd iracki i jego premiera Nuriego al-Malikiego. Narada jest przejawem - uważa dziennik - większego otwarcia Białego Domu na poglądy z zewnątrz na aktualne tematy polityczne, zainicjowanego przez nowego szefa kancelarii prezydenta Joshuę Boltena.

"Jak powiedzieli uczestnicy narady, prezydent wyraził swą frustrację, że Irakijczycy nie doceniają poświęceń Stanów Zjednoczonych w Iraku i nie mógł zrozumieć jak niedawny wiec antyamerykański w Bagdadzie dla poparcia Hezbollahu mógł przyciągnąć tak wielkie tłumy" - pisze gazeta.

Cytuje ona ekspertów wypowiadających się anonimowo ze względu na prywatny charakter spotkania. "Prezydent był sfrustrowany, że 10 tys. szyitów wyszło na ulicę i demonstrowało przeciw Stanom Zjednoczonym" - powiedział jeden z nich.

W czasie walk między Izraelem a bojówkami Hezbollahu, iracki premier Maliki nie potępił ostrzeliwania rakietami przez libańskich islamistów miast izraelskich i całą winą za wybuch konfliktu obarczył Izrael.

W czasie trwającego półtorej godziny spotkania, Bush jednak - jak pisze "New York Times" - "nie okazał żadnych sygnałów odchodzenia od polityki popierania nowego rządu i szkolenia irackich sił bezpieczeństwa, aby mogły one przejąć ciężar walk, co dopiero pozwoli na wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku".
tzal/ ap/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)