Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najtrudniejsza wizyta Benedykta XVI

0
Podziel się:

Wizyta papieża w Turcji jest bardzo ważna ze względu na dialog między religiami - katolicką i muzułmańską.

Najtrudniejsza wizyta Benedykta XVI
(EPA/PAP)

Rozpoczynająca się czterodniowa podróż Benedykta XVI do Turcji uważana jest za najważniejsze wydarzenie tego pontyfikatu i najtrudniejszą jego pielgrzymkę z dotychczasowych.

Papież jedzie na zaproszenie władz tego kraju jako głowa Państwa Watykańskiego oraz na zaproszenie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, formalnego zwierzchnika całego prawosławia. Dlatego termin podróży, podobnie jak wizyty Jana Pawła II w tym kraju w 1979 roku, zbiega się z uroczystościami ku czci patrona patriarchatu - świętego Andrzeja. Benedykt XVI odwiedzi tam niewielką wspólnotę chrześcijańską, lecz na pierwszym planie znajduje się, rzecz jasna, dialog z islamem.

Muzułmanie o wizycie

Wizyta papieża Benedykta XVI w Turcji będzie bardzo ważna ze względu na dialog między religiami - katolicką i muzułmańską, i nie tylko muzułmańską - powiedział mufti Stambułu Mustafa Cagrici.

Drugi powód, dla którego należy podkreślić znaczenie tej wizyty dla Turcji i świata islamu, jest związany z wrześniową wypowiedzią papieża w Ratyzbonie, w której "nieco nietaktownie ocenił islam i która bardzo zmartwiła społeczeństwa muzułmańskie, i to nie tylko ze względu na oceny zawarte w tej wypowiedzi, ale także dlatego, że nie była to prawda" - oświadczył mufti Stambułu.

Mustafa Cagrici uważa, że ta wizyta spełni ważną rolę jeśli chodzi o uspokojenie nastrojów w społeczeństwach muzułmańskich na całym świecie, jakie wywołało przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie.

_ Mustafa Cagrici uważa, że ta wizyta spełni ważną rolę jeśli chodzi o uspokojenie nastrojów w społeczeństwach muzułmańskich na całym świecie, jakie wywołało przemówienie Benedykta XVI w Ratyzbonie. _Mufti Stambułu zwrócił uwagę również na inny doniosły aspekt wizyty papieża: nawiązanie współpracy obu wielkich światowych wspólnot religijnych w niesieniu pomocy ludziom cierpiącym na całym świecie wskutek klęsk różnego rodzaju.

Mustafa Cagrici będzie osobiście witał Benedykta XVI w Błękitnym Meczecie w Stambule, a wcześniej spotka się z papieżem w Ankarze w pierwszym dniu wizyty papieża w Turcji.

Z polskimi dziennikarzami mufti podzielił się na zakończenie rozmowy osobistą refleksją na temat Jana Pawła II, który odwiedził Turcję w 1979 roku. "Wasz papież był bardziej serdeczny, cieplejszy, również dlatego, że był Polakiem" - powiedział Mustafa Cagrici.

Według przekazanych przez agencje informacji Benedykt XVI w godzinach poprzedzających podróż szlifował swoje przemówienia "punkt po punkcie".

"Papież jest głęboko przekonany o potrzebie i przydatności wizyty w Turcji" - twierdzą źródła watykańskie, cytowane przez włoską agencję.

Prasa o wizycie papieża w Turcji

Dzisiejsze dzienniki rozpisują się o atmosferze towarzyszącej wizycie papieża w Turcji.

"Rzeczpospolita" przypominając, że Benedykt XVI rozdrażnił muzułmanów wcześniejszymi uwagami na temat islamu, obawia się o życie papieża w Turcji. Gazeta wyraża jednak życzenie, by Turcy pokazali, że dialog między religiami nie może polegać tylko na na wygłaszaniu miłych deklaracji.

_ "Rzeczpospolita" przypominając, że Benedykt XVI rozdrażnił muzułmanów wcześniejszymi uwagami na temat islamu, obawia się o życie papieża w Turcji. _"Gazeta Wyborcza" uważa z kolei, że wizyta w Turcji jest najtrudniejszą podróżą obecnego papieża i pierwszą do kraju muzułmańskiego. Natomiast "Dziennik" zauważa, że głównym celem wizyty jest zbliżenie Rzymu z chrześcijaństwem wschodnim.

"Dziennik" uznaje za ważne, planowane spotkanie papieża z patriarchą Konstantynopola, który jest uważany za duchowego przywódcę całego prawosławia.

"Nasz Dziennik", zwracając uwagę na trudny charakter papieskiej wizyty w Turcji uważa natomiast, że wrogość niektórych muzułmanów wobec Benedykta XVI wynika nie z nastawienia antypapieskiego lecz raczej z zatwardziałości serc.

Tymczasem "Trybuna" powołuje się na opinię obserwatorów politycznych, których zdaniem, papież znajdzie się w Turcji w krzyżowym ogniu z powodu krytycznej wobec islamu wypowiedzi w Ratyzbonie. Zdaniem "Trybuny" niechęc Turków do obecnego papieża bierze się też stąd, że jest on zwolennikiem wzmocnienia chrześcijanskiego charakteru Unii Europejskiej, do której Turcja chcę wstąpić.

Najważniejsze spotkania Benedykta XVI

Benedykt XVI wyląduje w Ankarze we wtorek około południa. Ceremonia powitania jest znacznie ograniczona zgodnie z zasadą: minimum protokołu, maksimum bezpieczeństwa. Nie będzie żadnych przemówień.

We wtorek papież spotka się z prezydentem Turcji Ahmetem Necdetem Sezerem. Następnie przeprowadzi najważniejszą z punktu widzenia stosunków z islamem rozmowę podczas swej wizyty - z
najwyższym reprezentantem tureckiego islamu Alim Bardakoglu, szefem Generalnej Dyrekcji Spraw Religijnych, nazywanym wielkim muftim Turcji. Ostatnim punktem wtorkowego programu będziespotkanie z korpusem dyplomatycznym.

W czwartek 30 listopada, w tym samym miejscu Benedykt XVI weźmie udział w liturgii, podczas której zostanie ogłoszona jego wspólna deklaracja z Bartłomiejem I.

Po tej ceremonii pojedzie do muzeum Hagia Sophia i odwiedzi położony w jej pobliżu słynny Błękitny Meczet.

Wizyta Benedykta XVI w Turcji potrwa cztery dni.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)